Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Петриківськии розпис: прийоми та техніка, роботи створення власних композицій

Загрузка...

Петриківськии розпис: прийоми та техніка, роботи створення власних композицій

Назва:
Петриківськии розпис: прийоми та техніка, роботи створення власних композицій
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,17 KB
Завантажень:
354
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Петриківськии розпис: прийоми та техніка, роботи створення власних композицій


7 клас
Мета уроку: поглибити знання про народний декоративний розпис; навчити прийомів та техніки петриківського розпису; розвивати образне мислення, уяву, фантазію.
Тип уроку: комбінований.
Техніка виконання: петриківський розпис.
Обладнання: для вчителя — зразки робіт майстрів петриківського розпису; для учнів — гуашеві фарби, пензлі, простий олівець, склянка з водою, альбом.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
II. Повідомлення теми та мети уроку
III. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя. Одним із поширених видів народного мистецтва, що здавна іс-нує та розвивається в Україні, є декоративний розпис. Споконвіку ним прикрашали житла, меблі, посуд, тканини. Одним із різновидів розпису є настінний. Надовго залишається в душі святковий настрій після відвідання чисто вибіленої хати, в якій з любов’ю та натхненням виписано квіти, хмелики, жар-птиці. Розписи різноманітні за сюжетом, стилем і технікою виконання. Їх найчастіше розміщували зовні хати: під стріхою як фриз, навколо вікон та дверей. Між вікнами малювали букети квітів та віночки. Найбільше приділялося уваги розпису печі.
Яскравою сторінкою декоративний розпис увійшов в історію культури українського народу. Центром його виникнення є с. Петриківка, Дніпропетровської області. Із покоління в покоління передавали основи декоративного оздоблення сільського інтер'єру та екстер'єру господарських і побутових речей, зберігаючи місцеву особливість розпису.
Сьогодні на уроці ми навчимося прийомів і техніки петриківського розпису.
IV. Формування нових знань, умінь, навичок
Розповідь учителя.
Спочатку для настінного розпису використовували крейду, сажу, кольорову глину, саморобні рослинні фарби. Фарби розводили жовтком яйця, молоком, природним вишневим клеєм. Малюнок на-носили за допомогою пензлика з болотного оситняка, деякі деталі, дрібні елементи композиції вимальовували тоненькими пензликами з котячої шерсті, а грона калини — пальцем. Характерною рисою петриківського розпису є використання рослинно-квіткового орна-менту, який відзначався легкістю та виразністю композиції.
На початку XX ст. у Петриківці на тонкому папері дешевими аніліновими фарбами виготовляли мальовки — манійки. Біле, прозоре тло паперу ніжно світиться крізь тонкий шар манійок. Ця чистота доповнюється легким малюнком саморобного пензлика. Мазки такого пензля, нанесені ледь помітним рухом руки, дають можливість створювати своєрідні ажурні композиції.
Талановитими майстрами петриківського розпису є Тетяна Пата, Надія Білокінь, Ярина Пилипенко, Надія Тимошенко. Все своє життя вони присвятили збереженню та розвитку його традиційних рис.
Для опанування техніки петриківського розпису необхідно ово-лодіти чотирма типами мазків. їх традиційна назва «гребінчик», «зернятко», «горішок», «перехідний мазок».
(На аркуші паперу, закріпленому на дошці, учитель демонструє техніку накладання мазків.)
«Гребінчик» — мазок, який починається з потовщення. Його роблять натиском пензля і закінчують «тоненьким вусиком» задо-вгою легкого дотику кінчика пензля. Покладені поряд кілька таких мазків нагадують гребінець.
«Зернятко» накладається дотиком пензля від кінчика до осно-ви. Мазки «зернятка», покладені по обидва боки стеблини вістрями назовні, нагадують колосок.
«Горішок» складається з двох гребінчикових мазків, вигнутих півлунками й поставлених один проти одного. Заповнивши місце між ними, отримаємо зображення лісового горіха.
«Перехідний мазок» накладається двома фарбами. Сухим пен-злем беруть одну, потім іншу фарбу (наприклад зелену та жовту). На папері залишається слід від жовтої фарби, що плавно переходить в зелену.
«Зернятко» —основний елемент петриківського розпису. За його допомогою створюються всі орнаментальні мотиви. Упродовж вертикальної лінії пензликом наносять мазки «зернятка», схожі . на краплі води, що падають. (На аркуші паперу, закріпленому на дошці, учитель демонструє виконання елементів розпису.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Петриківськии розпис: прийоми та техніка, роботи створення власних композицій

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок