Головна Головна -> Реферати українською -> Культура -> Основні критерії та поняття естетики: прекрасне та потворне, піднесене та низьке, трагічне та комічне.

Основні критерії та поняття естетики: прекрасне та потворне, піднесене та низьке, трагічне та комічне.

Назва:
Основні критерії та поняття естетики: прекрасне та потворне, піднесене та низьке, трагічне та комічне.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,87 KB
Завантажень:
375
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Основні критерії та поняття естетики: прекрасне та потворне, піднесене та низьке, трагічне та комічне.


Якщо спробувати порівняти ці два типи людського ставлен-ня до буття за деякими критеріями, дійдемо висновків:–
за часом виникнення пізнавальна потреба сформувалася набагато пізніше, ніж ціннісне ставлення: слід було пройти яко-мусь довгому проміжку часу, щоб усвідомити відмінності між об'єктом та суб'єктом діяльності, тобто у людини мала сформу-ватися здатність до абстрагування та самоабстрагування;–
з боку наявності впливу особистості треба зазначити, що ціннісне ставлення містить максимум суб'єктивності, коли у пізнавальному відношенні людина прагне до того, щоб якнай-менше впливати на якості предмета;–
логічно випливає і те, що у пізнавальному відношенні ви-являються властивості самого об'єкта, а у ціннісному – пере-хрещуються властивості як об'єкта, так і суб'єкта.
Отже, по-перше, естетичне – це ціннісне ставлення до на-вколишнього світу. Але естетична оцінка подвійна; з одного боку, – це цінність, тобто визнання того, що ці якості властиві об'єкту. Наприклад, зимовий ранок є сонячним, морозним, з прозорим повітрям. З іншого, – це оцінка того, хто почуває себе таким ранком бадьорим, молодим, веселим, щасливим. Отже, тільки в такому випадку наявні якості переводяться в суб'єктивний план та забезпечують статус особистісної оцінки.
По-друге, будь-який тип ціннісного ставлення функціонує у повсякденному бутті суспільної людини, що зумовлює соціаль-но-психологічний характер ціннісного ставлення, а втім і есте-тичного. У буденному житті ціннісне ставлення виявляється у формі почуття, переживання, бажання, волі. Щодо цього есте-тичне ставлення існує як естетичне сприйняття, естетичне пе-реживання, естетична оцінка, естетичний смак тощо;
По-третє, з часом ціннісне ставлення людини диференціюва-лося, внаслідок чого відокремилися цінності, що утворили уяв-лення людей про корисне та придатне, які можуть задовольни-ти життєві потреби людини, тобто утилітарні цінності; особли-ву групу склали цінності, які позначили усвідомлення вчинків у міжособистих стосунках з точки зору добра, шляхетності, спра-ведливості, тобто етичні, моральні цінності; у такий самий спосіб відокремилися релігійні, політичні, правові цінності. Іншими словами, у процесі диференціації ціннісного ставлення відбула-ся їх локалізація у різних галузях людської діяльності. Але есте-тичні цінності насправді не мають такої локалізації. Люди спроможні естетично оцінити будь-яке явище у живій та неживій природі, особу, її зовнішній вигляд, внутрішній світ, вчинки, результати праці у різних видах діяльності: у техніці, науці, ми-стецтві тощо.
Предметом естетичного усвідомлення стають і суспільні відно-сини, і приватне життя в цілому. Людина діє як суб'єкт естетич-ної оцінки під час праці та дозвілля, занять спортом та з'ясуван-ня якихось побутових справ. Саме в цих, на перший погляд, ніколи не збіжних вимірах людського буття, міститься власна специфіка естетичного: воно має всебічний прояв. Порівняймо:
етична цінність вчинку одночасно має естетичний сенс, бо доб-рий вчинок, то є завжди красивий вчинок. Корисна річ, щоб бути зручною і приносити насолоду, має бути й красивою.
Щодо естетичної оцінки будь-якого явища дійсності в історії естетики було висловлено безліч (частіше протилежних) суд-жень. Але виходячи з генезису самого терміна (нагадаймо, есте-тичне – це почуттєве, те, що можливо сприймати почуттями), слід відзначити: естетична оцінка позначає те, що доступне безпо-середньо почуттєвому сприйняттю та переживанню. Але що ж сприймається почуттями? Слухом – весела чи сумна мелодія, розмова коханої людини, спів птахів, плач дитини; зором – колір квітки, обличчя матері, велич морського простору; нюхом – па-хощі квітів, духмяність смачної страви або сморід купи сміття тощо. Тобто кожного разу почуттями людини сприймаються форма предмета, явище, вчинок тощо не тільки як самостійна цінність, але і як прояв організованості, упорядкування, струк-турної оформленості змісту.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Основні критерії та поняття естетики: прекрасне та потворне, піднесене та низьке, трагічне та комічне.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок