Головна Головна -> Реферати українською -> Державне регулювання -> Концепція реформ

Концепція реформ

Назва:
Концепція реформ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,98 KB
Завантажень:
19
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
1. Концепція переходу до ринкової економіки. Ринковий та плановий механізми регулювання економіки (компаративний аналіз).

Згідно “Концепції переходу Української РСР до ринкової економіки”, прийнятої Верховною Радою України в 1990 році, “Ринок України являє собою систему товарно – грошових відносин з механізмом вільного ціноутворення, з вільним підприємництвом, на основі економічної самостійності, рівноправності та конкуренції суб’єктів господарювання у боротьбі за споживача.”

Ринок України гарантує:

“ - свободу підприємницької діяльності, включаючи ціноутворення;

- виконання замовлень держави на взаємовигідних умовах, що забезпечить реалізацію вирішення головних завдань структурної перебудови економіки на основі цільових програм;

- соціальний захист населення, особливо його малозабезпечених верств.”

Втручання державних органів в економічні процеси обмежується до мінімального: їм делегуються лише ті функції, які не можуть бути забезпечені безпосередніми суб’єктами ринкових відносин.

Замість директивного планування вводиться індикативне, яке є системою необов’язкових для суб’єктів ринкових відносин рекомендацій, а також скоординованих та взаємопов’язаних засобів побічного (непрямого) впливу через бюджетно-фінансовий, грошово-кредитний механізм та прямого впливу через державне підприємництво і розробку цільових комплексних програм.

Поряд із розвитком споживчого ринку передбачалось створення ринку засобів виробництва – вільну реалізацію сировини, матеріалів, палива, енергії, обладнання. Створювався фінансовий ринок: ринки кредитних ресурсів, цінних паперів і валюти, які акумулюють та перерозподіляють тимчасово вільні грошові ресурси. Його формування здійснювалось на основі ліквідації монополії держави у банківській системі, перетворення державних спеціалізованих банків у комерційні, розвитку відповідних елементів ринкової інфраструктури.

Щоб створити велику кількість конкуруючих між собою, самостійних, вільних, економічно відповідальних не лише своїми поточними доходами, але й майновою власністю товаровиробників, подолати відчуження робітників від засобів та результатів виробництва, відновити та розвити конкуренцію, намічалося провести роздержавлення.

З цією ж метою проголошувалась свобода підприємництва, проводилась демонополізація економіки.

Було взято курс на лібералізацію цін та зовнішньоекономічних зв’язків.

Створювалась ринкова інфраструктура, основними елементами якої мали бути:

- на ринку засобів виробництва – товарні біржі, мережа оптових посередників, фонди стабілізації ринку, лізінгові фірми, сервісні центри, фірмові та комісійні магазини, брокерські та ділерські фірми, центри і пункти прокату;

- на фінансовому ринку – фондові та валютні біржі, комерційні банки, страхові компанії, аудиторські фірми;

- на ринку робочої сили (праці) – біржі праці, посередницькі фірми (контори) працевлаштування.

Комерціалізація означає переведення відносин розподілу на комерційні засади (введення платності послуг, наприклад, медичних послуг, освіти і т. ін.), заміну бюджетного фінансування кредитуванням, відмову від дотацій.

Це посилює роль ринку, розширює сферу ринкового регулювання. Основним оціночним показником діяльності підприємств і установ стає прибуток. Посилюється зацікавленість в його збільшенні.

Якщо існують дотації на певні товари, це призводить до неправильної орієнтації споживачів: дорога квартира, газ, продукти харчування виглядають як дешеві і споживаються нераціонально. Щоб продавати певні товари по знижених цінах, потрібно підвищити ціни на інші товари. Це може призвести до затоварювання такими товарами. Виробництво одних товарів (наприклад, м ’ яса, вершкового масла) ставилося в залежність від продажу інших товарів (наприклад, горілки, тютюнових виробів). Збільшення виробництва м ’ яса стримувалося його збитковістю при низьких цінах продажу.

Дотації на продукти харчування, утримання житла розподілялися таким чином, що більше отримував їх той, хто більше споживав м’яса, мав більшу житлову площу. Якщо в розрахунку на кілограм м ’ яса дотація становила 4-5 крб., то той, хто споживав м ’ яса 40 кг в рік, використовував 160-200 крб. дотації, а хто споживав 120 кг – 480-600 крб.

Підтримка сімей з дітьми частково здійснювалась за рахунок занижених цін на дитячі товари. Виробник такого роду товарів (на які виділялися певні дотації з бюджету) не зацікавлений в збільшенні їх виробництва та підвищенні якості, розширенні асортименту. Крім того, при такому способі підтримки дітей частина коштів витрачалася не за призначенням: близько 40% дитячих товарів розкуповувалося дорослим населенням, а приблизно 20% підлітків змушені були купувати товари дорослого асортименту.

З переведенням виробництва товарів дитячого асортименту на самоокупність потрібно вводити цільові дотації – для дітей, шкіл, дитячих садків та ясел..

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Концепція реформ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок