Головна Головна -> Реферати українською -> Державне регулювання -> Державне регулювання оплати праці в умовах перехідної економіки

Державне регулювання оплати праці в умовах перехідної економіки

Назва:
Державне регулювання оплати праці в умовах перехідної економіки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,83 KB
Завантажень:
64
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Соціально-економічна сфера вимагає постійної уваги державних органів. Найважливішим питанням стратегії розвитку українського суспільства є питання про соціальну спрямованість економічного росту, що повинно знайти відображення в державній політиці в сфері праці. При цьому однією з головних причин невдач державного регулювання економіки України ми вбачаємо ігнорування об'єктивних закономірностей при керуванні саме цією сферою, . Процес керування якою має відбуватися на основі наукового обґрунтування прийняття рішень і прогнозування їх наслідків.

Предметом даної роботи є державне регулювання оплати праці. Основними інструментами державного регулювання в сфері доходів населення й оплати праці є величина прожиткового мінімуму та мінімальна заробітна плата (МЗП). Остання повинна насамперед визначати рівень заробітної плати працівника некваліфікованої праці, який забезпечив би йому нормальні умови відтворення. МЗП має гарантований характер і кожний працівник має право претендувати на визначений місячний рівень винагороди за свою працю. В умовах ринкової, а особливо перехідної економіки, застосування МЗП попереджує надмірну експлуатацію робочої сили, підтримує купівельну спроможність населення, сприяє встановленню рівної оплати за рівну працю. Тому вдосконалення механізму встановлення МЗП можна розглядати як актуальне і важливе завдання економічної науки і практики.

В різних країнах процедура встановлення і механізм перегляду МЗП істотно розрізняються. В одних країнах, наприклад в Іспанії, Франції, США, Нідерландах, вона встановлюється законодавчо; в інших, таких як Бельгія, Греція — у результаті загальнонаціональної угоди уряду, профспілок і підприємців; у третіх - Італія, Німеччина, Великобританія - установлюються галузеві мінімуми заробітної плати, а загальнонаціональна МЗП відсутня.

Одне з ключових положень трудового законодавства України полягає у вимозі прирівняти МЗП до величини прожиткового мінімуму: згідно Закону України від 5 жовтня 2000 року N 2017-III “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” МЗП, як одна з основних державних соціальних гарантій, не може бути нижчою від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Очевидно, що питання про ймовірні наслідки реалізації даної норми має велику економічну і соціальну значимість. Тому Уряд України має за мету забезпечити виконання цієї норми в найближчі роки, про що свідчить динаміка зростання відношення МЗП до прожиткового мінімуму (таблиця 1).

Таблиця 1

Динаміка співвідношення МЗП та прожиткового мінімуму, % *

2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006

Відношення МЗП до прожиткового мінімуму:

на початок року

на кінець року

27,4

43,7

37,9

40,9

48,2

54,1

59,9

56,6

65,4

64,1

81,2

77,3

88,3

* Розраховано за даними Держкомстату України

В економічній літературі існують різні точки зору з приводу підвищення МЗП до прожиткового мінімуму. Ряд економістів вважає, що це буде мати катастрофічні для ринку праці наслідки, тому що приведе до зростання інфляційних процесів, росту затримок з виплатою заробітної плати і безробіття, а також банкрутству багатьох підприємств [дослідження Л. Капелюшникова]. Інші (наприклад, О. Ільїн) вважають: якщо через підвищення МЗП і відбудеться банкрутство деяких підприємств, то тому, що вони існують завдяки практично безкоштовній праці їхніх працівників (через низьку зарплату і її затримки). Головною ж метою підвищення МЗП до рівня прожиткового мінімуму є встановлення реальної ціни робочої сили, а не підтримка збиткових підприємств. У той же час підвищення МЗП дозволить вивести приховану заробітну плату з "тіні", а додаткові податкові збори компенсують витрати на підвищення заробітної плати працівників бюджетної сфери.

Саме через неузгодженість позицій щодо розміру МЗП і величини прожиткового мінімуму для основних груп населення Україні відкладене підписання Генеральної угоди між Кабінетом міністрів, профспілками і роботодавцями: тристороння погоджувальна комісія не змогла встановити відповідні показники. У вимоги профспілок йдеться про підвищення МЗП до рівня прожиткового мінімуму (і вище) вже в 2006 році. Для них питання про прожитковий мінімум має принциповий характер – це повинна бути вихідна точка для розрахунку мінімальної зарплати і єдиної тарифної сітки.

Якщо запровадити, як пропонують профспілки, МЗП на рівні прожиткового мінімуму (в розрахунку на працездатну особу) вже в цьому році (за погодженим між урядом та профспілками сценарієм з 1.12.2006), то можливі, за нашими прогнозами, наступні наслідки. Вже в поточному році додаткові витрати з бюджету складуть додаткових 2 млрд. грн., (тобто на 5,3% більше, ніж закладено у бюджеті 2006 року). В наступному році вони збільшаться приблизно на 11 млрд. грн.. (26,3%), і це тільки в бюджетній сфері і без врахування перерахунку пенсійних виплат. Враховуючи реальне зростання економіки України, можна передбачити певні ризики щодо виконання в такому разі бюджетів поточного і наступного років.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Державне регулювання оплати праці в умовах перехідної економіки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок