Головна Головна -> Реферати українською -> Державне регулювання -> Особливості державного регулювання життєдіяльності селянської общини на півдні України в другій половині XIX століття

Особливості державного регулювання життєдіяльності селянської общини на півдні України в другій половині XIX століття

Назва:
Особливості державного регулювання життєдіяльності селянської общини на півдні України в другій половині XIX століття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,50 KB
Завантажень:
210
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 94(477.7)"18":316.343.633
Євтушенко О.Н., Миколаївський державний гуманітарний університет ім. Петра Могили
Особливості державного регулювання життєдіяльності селянської общини на півдні України в другій половині XIX століття
Стаття присвячена процесу державного регулювання селянської громади в південному регіоні України в післяреформений період.
This article deals with the processes of state regulation of a country community of southern region of Ukraine in the period after reform
Для другої половини ХІХ століття були характерними істотні зміни в політичному і правовому становищі багатомільйонного російського селянства, яке одержало "права стану вільних сільських обивателів, як особисті, так і майнові" [1, с. 37].
Імперська політика російського уряду протягом століть деформувала общинні традиції у Великоросії, а на півдні України, де цих традицій не було, насаджувала їх за допомогою створеної системи самоврядування, включаючи селянські домогосподарства в загальну систему державного управління, регулюючи виробничо-економічні відносини життєдіяльності селянської общини.
Актуальність даної проблеми полягає в тому, що виявлення особливостей державного регулювання життєдіяльності селянської громади в другій половині XIX століття дозволяє виділити не тільки загальні особливості для всіх регіонів, але й дозволяє глибше зрозуміти особливості життя селянської общини на півдні України в післяреформений період.
Самодержавна монархія, зберігаючи общину, з ії "обов'язковою круговою відповідальністю" [2, с. 25-26] за кожного свого члена, утримуючи селян на селі, на кабальних умовах змушувала їх "підкорятися встановленому способу
господарства" [3, с. 16], заважала вільному відходу, забезпечуючи поміщиків дешевою робочою силою, а державу - платниками податків.
Таким чином, уряд ст. 54 "Положення" [1, с. 48], закріпивши за громадою звичайно- правову функцію внутрісільського
розпорядження землею (переділ земель, розділ їх на постійні ділянки, сімейні розділи, заміна общинного користування землею подвірним (спадкоємним) володінням, мирські розкладки й розпорядження мирськими капіталами, контроль за цілісністю межових знаків та інш.), визнав мир (общину) основною господарською одиницею в організації сільськогосподарського виробництва.
Крім того, держава, прикріпивши селян до волості як поліцейської одиниці й передавши все управління селянськими справами міністерству внутрішніх справ, вирішувала третю проблему, яка в документах про реформу не вказувалася, але в таємних офіційних документах того часу постійно згадувалася, - це міркування соціальної безпеки [4, с. 382].
Через сход здійснювалося державне регулювання як суспільних, так і виробничо- економічних відносин життєдіяльності селянської общини, тому для регулювання виробничих відносин державою сходу були надані контрольні, судові й опікунські функції. До контрольних можна віднести такі, як облік податей, переділ землі, затвердження продажу селянами нерухомого майна (наприклад, будинку, який знаходився на землі общини) [5]; до судових - ті, де застосовувалася судова влада, тобто покарання (позбавлення права голосу окремих членів, винесення вироків про віддачу порочних селян у розпорядження уряду) [3, с. 224; 6]; до опікунських - призначення опікунів і піклувальників над майном малолітніх і здійснення обліку й перевірки їхньої діяльності [7; 8].
Як показують архівні матеріали, на сході вирішувалися важливі виробничо-господарські питання (земельні, випасу худоби, виділення пасовища та інші) [5; 9; 10].
Головним органом у волості, який регулював виробничо-економічні відносини, був волосний сход з виборних від сіл (один виборний від десяти дворів). У компетенцію волосного сходу входило велике коло питань і справ, пов'язаних з виробничо-господарською діяльністю общини. Це питання стосовно сімейних розділів; справи, що ставляться до общинного користування мирською землею: переділ земель, накладка й знижка тягол, остаточний розділ общинних земель на постійні ділянки та інш.; при дільничному або подвірному (спадкоємному) користуванні землею розпорядження ділянками мирської землі, яка за будь-яким випадком залишилась дозвільною або не складалася в подвірному користуванні; розкладка всіх казенних податей, земських і мирських грошових зборів, так само як земських і мирських натуральних податей, і порядок ведення рахунків за зазначеними податями і зборами та інш.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Особливості державного регулювання життєдіяльності селянської общини на півдні України в другій половині XIX століття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок