Головна Головна -> Реферати українською -> Діловодство -> РОЛЬ І МІСЦЕ СУЧАСНОЇ БІБЛІОТЕКИ В ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ПРАВ І СВОБОД ЛЮДИНИ Й ГРОМАДЯНИНА

РОЛЬ І МІСЦЕ СУЧАСНОЇ БІБЛІОТЕКИ В ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ПРАВ І СВОБОД ЛЮДИНИ Й ГРОМАДЯНИНА

Назва:
РОЛЬ І МІСЦЕ СУЧАСНОЇ БІБЛІОТЕКИ В ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ПРАВ І СВОБОД ЛЮДИНИ Й ГРОМАДЯНИНА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,51 KB
Завантажень:
204
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК 021.1(477)
Олег НАТАРОВ,
мол. наук. співроб. СІАЗ НБУВ
РОЛЬ І МІСЦЕ СУЧАСНОЇ БІБЛІОТЕКИ В ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ПРАВ І СВОБОД ЛЮДИНИ Й ГРОМАДЯНИНА
Публікація присвячена висвітленню ролі бібліотек як універсальних інформаційних центрів у процесі забезпечення прав людини. Значна увага приділяється питанню інформаційно-аналітичного супроводу державного управління.
Ключові слова: права і свободи людини, наукові бібліотеки, інформація, інформаційно-аналітична служба.
У ХХІ ст., яке відзначається все більшим посиленням ролі інформації та інформаційних технологій в усіх сферах суспільного розвитку, бібліотечна справа набуває нового значення. Завдяки інформатизації, використанню сучасних засобів комунікації для обробки і надання інформації бібліотека перетворилася на величезний генератор знань, справжню виробничу систему, на інтелектуальне виробництво, яке здійснює індустріальну обробку інформаційних потоків (і тих, що надходять до бібліотеки, і зосереджених у мережах), створює нові інформаційні продукти, що містять не лише інформаційні дані, а й аналітичні прогнози, тобто надають користувачам матеріал для прийняття кваліфікованих рішень [1].
У ст. 1 Конституції України записано «Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава». У свою чергу, ст. 3 Основного закону України закріплює, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю, а права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Важливою умовою для розбудови демократичної, соціальної, правової держави, формування громадянського суспільства є поінформованість. Вона безпосередньо пов'язана зі здійсненням принципу гласності (який виявляється в забезпеченні безперешкодного руху інформаційних потоків про явища та процеси в політико-правовій системі відносин) та реалізацією прав і свобод людини й громадянина.
Важливими соціальними інституціями, що забезпечують зберігання, накопичення та доступ до інформації, є бібліотеки.
Закон України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» гарантує право на вільний доступ до інформації, знань, залучення до цінностей національної та світової культури, науки та освіти, що зберігаються в бібліотеках. Ст. 1 цього Закону визначає бібліотеку як інформаційний, культурний, освітній заклад, що має упорядкований фонд документів і надає їх у тимчасове користування фізичним та юридичним особам. Бібліотечна система України, згідно з цим Законом, - розгалужена мережа бібліотек різних видів, пов'язаних взаємодією і взаємовикористан- ням бібліотечних ресурсів (упорядкованих фондів документів на різних носіях інформації, довідково-пошуковий апарат, матеріально-технічних засобів опрацювання, зберігання і передачі інформації).
Основою державної політики в галузі бібліотечної справи є реалізація прав громадян на бібліотечне обслуговування, забезпечення загальної доступності до інформації та культурних цінностей, що збираються, зберігаються та надаються в тимчасове користування бібліотеками [2].
Бібліотечна система України охоплює понад 40 тис. бібліотек різного відомчого підпорядкування, які налічують близько 700 млн бібліотечних фондів і надають послуги всім верствам населення [3].
Такий величезний обсяг інформації є підґрунтям для реалізації ряду конституційних прав - на доступ до інформації; на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань; на свободу світогляду і віросповідання; на освіту; на свободу літературної, художньої, наукової і технічної творчості тощо.
У цьому контексті показовими є Рекомендації Парламентської асамблеї Ради Європи «Релігія та зміни в Центральній та Східній Європі» та «Щодо релігійної терпимості в демократичному суспільстві». У своїх документах ПАРЄ неодноразово рекомендувала Комітетові міністрів закликати уряди всіх держав-учасниць, європейську спільноту, а також відповідні органи влади та організації «забезпечити переклад і доступність у громадських книгозбірнях основних релігійних текстів і відповідної літератури», «передавати в громадські бібліотеки публікації, що детально висвітлюють культурні досягнення й основи віровчення різних релігійних традицій» тощо [4, 5].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: РОЛЬ І МІСЦЕ СУЧАСНОЇ БІБЛІОТЕКИ В ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ПРАВ І СВОБОД ЛЮДИНИ Й ГРОМАДЯНИНА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок