Головна Головна -> Реферати українською -> Діловодство -> Джерелознавство. Революційні організації в російському війську в Україні та їх програмно-політичні документи

Джерелознавство. Революційні організації в російському війську в Україні та їх програмно-політичні документи

Назва:
Джерелознавство. Революційні організації в російському війську в Україні та їх програмно-політичні документи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,04 KB
Завантажень:
16
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Джерелознавство. Революційні організації в російському війську в Україні та їх програмно-політичні документи


Перша половина XIX ст. стала для України І Росії періодом народження не тільки нових визвольних ідей, а й нових антицаристських виступів. Ніби на противагу так званому охоронному напряму в російській суспільно-політичній думці, представленому насамперед Миколою Карамзіним, у російському війську виникли повстанські таємні організації, що формулювали завдання повалення царизму та ліквідації кріпосного права. Вважається, що на формування в Росії таких крайньо радикальних поглядів вплинули не так внутрішні умови життя, як зовнішні фактори, викликані зіткненням великої кількості молодих військових людей з Європою під час війни російської армії проти Наполеона.
Вже з другої половини 10-х років XIX ст. у російському армійському середовищі (та й поза військом) з'являлися такі товариства, як "Союз порятунку" чи "Товариство Істинних І вірних синів Вітчизни" (до 1818 p.), потім "Союз благоденствія" Після розпуску останнього 1821 р. утворилось "Південне товариство" в Україні, а потім — "Північне товариство" в Петербурзі. Керівником "Південного товариства" став Павло Пестель. У його середовищі було вироблено проект нового державного республіканського устрою Росії, який планували реалізувати шляхом насильницького перевороту з участю війська. Програмний документ передбачав революційну перебудову Росії І пізніше дістав назву "Руської Правди" Пестеля. Збереглося дві редакції цього документу. Перша — 1822-1823 pp. — передбачала ліквідацію самодержавства, кріпосного права І станового поділу суспільства. Проте скасування кріпацтва мало проводитись поступово при збереженні впродовж певного часу певних повинностей селян перед поміщиками, виплати оброку з тим, щоб не зменшились доходи поміщицьких господарств. Не радикально мав скасовуватись становий поділ. За дворянами, які "подали Вітчизні великі послуги", повинні були зберігатися певні привілеї.
Друга редакція "Руської Правди", написана 1824-1825 pp., відображала полівіння позиції Південного товариства. Щоправда, переробленими були перший І другий розділи, третій доведений до середини, інші — лише фрагментарно. За цією редакцією, кріпосне право підлягало негайній ліквідації. Дворяни, які б цьому перечили, підлягали арешту і найсуворіщому покаранню. Половина поміщицької землі повинна була перейти у володіння селян. Так само відмінялись усі станові права і привілеї, всі громадяни мали стати рівними перед законом. У зв'язку з цим планувалося ліквідувати станові суди і станові принципи комплектування війська. Висувалась вимога проголошення республіки. Мали бути вжиті всі заходи попередження реставрації монархії, серед них і такий, як фізичне знищення царської сім'ї.
Законодавчим органом Республіки мав стати однопалатний парламент, право вибору депутатів до якого надавалось всім громадянам, котрі досягли 20-річного віку. Не повинно було бути майнового цензу. Жінкам, однак, виборчого права не надавалось. Парламент мав називатись Народне віче.
Виконавчу владу здійснювала б Державна Дума з п'яти членів, яких вибирало Народне віче терміном на п'ять років (кожного року по одному). Член Думи п'ятого року перебування мав бути її головою, тобто президентом. Цим самим попереджувалась можливість узурпації влади.
Передбачалося також формування третього органу влади — Верховного Собору Із 120 пожиттєвих членів. Єдиною функцією цього органу була контрольна ("блюстительная"). Він мав стежити за точним дотриманням конституції.
Державний устрій Республіки — унітарний. Федерація не допускалась. Виняток робився лише для Польщі, якій надавалось право відокремлення. Передбачалося, що Польща візьме участь у революційному перевороті за сценарієм таємного війського товариства.
Україні, як і Іншим національним територіям, за проектом П.Пестеля ("Руської Правди"), навіть права на автономію не передбачалось. Зберігалось велике поміщицьке землеволодіння.
За розробленим Північним товариством програмним документом, що мав назву "Конституція", Росія мала стати конституційною монархією, але з федеративним устроєм за територіальною, а не за національною ознакою.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Джерелознавство. Революційні організації в російському війську в Україні та їх програмно-політичні документи

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок