Головна Головна -> Реферати українською -> Діловодство -> Розвиток бібліотечного краєзнавства на Миколаївщині

Розвиток бібліотечного краєзнавства на Миколаївщині

Назва:
Розвиток бібліотечного краєзнавства на Миколаївщині
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,51 KB
Завантажень:
264
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК 908 (477.73): 02 Гиляка С.А.
Розвиток бібліотечного краєзнавства на Миколаївщині
Національно-культурне відродження України неможливо без осмислення досвіду, набутого у справі збереження багатовікових традицій, дослідження маловідомих сторінок історії нашої держави. На допомогу цьому приходить краєзнавчий рух, який консолідує в собі кращі наукові і творчі сили. Цей процес безпосередньо відбувається в місцевих краєзнавчих осередках, одними з яких є бібліотеки.
Зародки бібліотечного краєзнавства в Миколаївській області треба шукати майже 100 років тому. 11 листопада 1881 р. є днем "народження" Миколаївської громадської бібліотеки. Аналіз річних звітів вказує на те, що вже в 1905 р. "дирекція вважала необхідним відкрити "місцевий відділ, який у майбутньому обіймав би собою все те, що може служити матеріалом для вивчення місцевості." [1]. Згадки про заснування "місцевого" відділу знаходимо в звіті за 1906 р.: "Книжне майно бібліотеки постійно зростає, та приміщення існуючої споруди стає все менш достатнім для потреб бібліотеки, не говорячи вже про можливість виділення приміщення для "місцевого" відділу, заснування якого планувалось у звітному році " [2]. Незважаючи на те, що відділ так і не був відкритий, деяка робота з краєзнавства таки проводилася. Дирекція бібліотеки зверталась до багатьох місцевих установ та товариств з проханням висилати річні звіти та інші друковані видання, але зустріла мало співчуття. В 1910 р. вислали свої звіти та видання міська управа, біржовий комітет, товариства допомоги дітям бідних робітників, любителів природи, "Трудова копійка", відділення імператорського музейного товариства, яхт-клуб, "Просвіта" та інші [3]. Місцевий відділ так і не був відкритий ні до революції 1917 р., ні після встановлення радянської влади, хоча в Наказі Ради праці та оборони місцевим радянським установам, розробленому В.І.Леніним у 1921 р., вказано на важливість зосередження у фондах губернських бібліотек літератури, яка відображає життя губернії [4]. У бібліотечних звітах за 20-40-ті роки ХХ ст. практично відсутні будь-які згадки про те, що якась краєзнавча робота проводилась. Не потребує коментарів той факт, що у 1939 р. з нагоди 150-річчя заснування Миколаєва з 70 виставок, організованих
бібліотекою, лише одна була з краєзнавства.
Рішучий перелом у процесі розвитку бібліотечного краєзнавства стався у 1959 р., коли за наказом міністра культури СРСР бібліотеки були зобов'язані вести в цьому плані відповідну роботу. У грудні того ж року в Москві відбулася нарада республіканських бібліотек з питань краєзнавства. У жовтні 1961 р. Управлінням бібліотек Міністерства культури УРСР були проведені наради з питань рекомендаційної бібліографії та краєзнавчої роботи [5]. Отже, почався процес оформлення теоретичних принципів та завдань організації вивчення історії рідного краю у бібліотеках.
У 50-60-х рр. відзначалися 40-річчя та 50-річчя встановлення радянської влади та організації комсомолу, 20-річчя Перемоги над німецько- фашистськими окупантами. У зв'язку з цими подіями у Миколаївській обласній бібліотеці постійно організовували ілюстративно-книжкові виставки, на яких були обов'язково присутні місцеві матеріали: "Жовтень на Миколаївщині" (1957 р.), "Їх іменами названі вулиці нашого міста" (1964 р.), "Ленін і Миколаївщина" (1967 р.) та ін. З нагоди 40- річчя Жовтня робітникам Миколаївського морського порту, заводам ім. Носенка та ім. 61 комунара були видані довідки з історії цих підприємств [6]. Для бібліотек області складалися щорічні огляди літератури.
У серпні 1958 р. відкрито відділ бібліографії, утворено зведений краєзнавчий каталог [7]. У звітному році була організована система виявлення літератури про Миколаївщину, відображення ії у краєзнавчому каталозі. З другої половини 1958 р. систематично влаштовувалися огляди нових надходжень книг та журналів, встановлений зв'язок з обласним архівом та музеєм. Завдяки проведеній роботі до зведеного каталогу включено близько 1000 карток. На конференції читачів, що відбулася в Миколаївській обласній бібліотеці 26 лютого 1958 р.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Розвиток бібліотечного краєзнавства на Миколаївщині

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок