Головна Головна -> Реферати українською -> Діловодство -> Ефективність використання інформації у забезпеченні впровадження моделі сталого розвитку

Ефективність використання інформації у забезпеченні впровадження моделі сталого розвитку

Назва:
Ефективність використання інформації у забезпеченні впровадження моделі сталого розвитку
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,71 KB
Завантажень:
156
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК 027.54 (477) : 027. 081 : 304 Тетяна ГРАНЧАК,
канд. іст. наук, заввідділу НБУВ
Ефективність використання інформації у забезпеченні впровадження моделі сталого розвитку
Стаття присвячена розгляду проблеми переходу від інформаційного суспільства до суспільства знань як такого, що здатне вирішити питання забезпечення сталого розвитку, ролі інформації та знань у здійсненні цього переходу, аналізу відмінностей між цими поняттями, а також визначенню й висвітленню потенціалу наукових бібліотек як центрів знань у процесі підвищення ефективності використання інформації.
Сучасне українське суспільство досить часто визначають як таке, що перебуває в стані переходу до інформаційного етапу свого розвитку. Період становлення інформаційного суспільства збігся з процесом глобалізації, який відобразив основні виклики світу, що стрімко змінюється: надшвидкий розвиток електронної комерції, скоординованість фінансових ринків, розвиток наднаціональних організацій, трансфер смаків. Радикальний характер розглянутих процесів, що зачіпають першооснови соціальної організації життя людей, не викликає сумнівів. Ще в грудні 1993 р. на Міжнародній нараді в Ганновері, присвяченій 25-річчю створення Римського клубу 1 , у прийнятому програмному документі «Римський клуб. Місія» було сформульовано заяву про те, що людство перебуває на ранньому етапі формування нового світового співтовариства в результаті глобальної революції, що відбувається в масштабах планети. Ця революція розуміється як результат безпрецедентного збігу соціальних, економічних, технічних, культурних, етичних факторів, а також геостратегічних потрясінь.
Визначальною рисою цього етапу є стрімке збільшення обсягів продукованої інформації, її урізноманітнення, використання нових інформаційно-комунікаційних технологій, посилення впливу інформації на процеси, що відбуваються в усіх сферах суспільного життя, - починаючи від економіки й закінчуючи особистим життям індивіда, іншими словами - на суспільну модернізацію.
Збільшення кількості інформації, швидка поява нової інформації висуває нові вимоги перед суспільством у цілому і кожним його членом зокрема. Необхідність орієнтуватися в плинному інформаційному потоці, відшукувати потрібну інформацію, усвідомлювати її, визначати ступінь її значущості, обробляти тощо і при цьому оперативно реагувати на нові й нові зміни в підсумку загрожує прийняттям поспішних, не виважених рішень, які не відповідають потребам сталого розвитку і здатні призвести до суспільного дисбалансу, соціально-економічних зсувів і конфліктів.
Сьогодні, на жаль, ми констатуємо ситуацію, коли при величезних обсягах інформації відсутнє знання її оптимального, ефективного використання. Таке знання, яке давало б змогу не лише оперативно й відповідно реагувати на факти, події або явища, що вже відбулися чи відбуваються, але й прогнозувати, створювати умови, готувати підґрунтя для наступних фактів, подій і явищ. У такому випадку часовий проміжок між фактом і підготовкою реакції на цей факт значно збільшується. Більше того, стає можливою парадоксальна ситуація, коли рішення буде прийматися ще до появи самого факту й інформації про нього. Такий підхід забезпечуватиме певну стабілізацію суспільного розвитку, дасть змогу уникнути ряду кризових ситуацій як соціально-економічного, так і політичного характеру, відновлюватиме баланс між ресурсами й потребами.
Фактично йдеться про потребу в знаннях, які забезпечили б формування ноосфери, концепція якої була свого часу запропонована В. І. Вер- надським.
М. М. Моїсєєв визначає ноосферу як «такий стан біосфери, коли її розвиток відбувається цілеспрямовано, коли Розум має можливість спрямовувати розвиток біосфери на користь Людини, її майбутнього» 2. Отже, ноосфера - така стадія цивілізації, на якій розумна діяльність людини набуває планетарного значення, той етап антропогенезу, коли людство виявиться здатним реалізувати режим коеволюції людини й біосфери. Ноосфера - закономірний результат розвитку біосфери як області Землі, охопленої життям.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Ефективність використання інформації у забезпеченні впровадження моделі сталого розвитку

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок