Головна Головна -> Реферати українською -> Діловодство -> Джерелознавство. Відомості про населення на території України у творах давньогрецьких авторів

Джерелознавство. Відомості про населення на території України у творах давньогрецьких авторів

Назва:
Джерелознавство. Відомості про населення на території України у творах давньогрецьких авторів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,73 KB
Завантажень:
367
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Джерелознавство. Відомості про населення на території України у творах давньогрецьких авторів


Серед давньогрецьких авторів, які залишили відомості про українські землі та про народи, котрі їх заселяли, виділяється Геродот, автор "Історії греко-перських воєн", або, як ще називають цю працю, просто "Історія". Це єдиний автор, який стосовно свого часу подав комплексну картину природи, населення, господарства, побуту і культури Північного Причорномор'я від Істри (Дунаю) на заході і Танаїса (Дону) на сході. В інших античних авторів (Гіппократ, Діодор Сіцілійський, Страбон, Пліній Старший, Птоломей) знаходимо або ж описи подій, або ж окремих аспектів життя племен, розселених на території сучасної України і суміжних земель. Отже, відомості античних авторів, зрозуміло, не відтворюють неперервності історичного процесу на наших землях і можуть служити лише певним орієнтиром того процесу. Тільки в комплексі з археологічними джерелами, речовими пам'ятками, відкритими внаслідок археологічних досліджень, у комплексі з епіграфічними, лінгвістичними, етнографічними та іншими джерелами сучасний історик має змогу реконструювати давнє минуле.
Однак для історичної науки стало традицією уважно вивчати писемні пам'ятки. Завдяки праці попередніх поколінь дослідників сучасний історик користується майже всіма творами античних авторів, які описували чи згадували наші землі. Ці твори вже у XIX, а також у XX ст. перекладені російською мовою Переклади українською почали активно проводитись лише тепер, в умовах незалежної України Тут, зокрема, наголосимо на виході у світ українською мовою "Історії" Геродота. Видання здійснили Інститут археології та Інститут археографії НАН України.
Щодо інших авторів, то ми маємо змогу користуватися їхніми творами в російському чи польському перекладах або ж оглядовими працями українських авторів на зразок книжки "Чужинці про Україну" Володимира Сочинського. Щоправда, ця книга містить лише описи періоду після IX ст. н.е.
Російською ж мовою є такі видання античних авторів:
Гиппократ. Избранные книги. М, 1936.
Гиппократ, Сочинения. М.; Л., 1941, 1944.
Диодор Сицилийский. Историческая библиотека. СПб., 1874-1875. Кн. 1-16.
Страбон. География: В 17 кн. /Перевод Ф.Г.Мищенко. М., 1879.
Корнелии Тацит. Сочинения М.; Л., 1969. Т. 1-2.
Страбон. География /Перевод Стратиновского. Л., 1964.
Катоп, Варрон, Колумелла, Плиний. О сельском хозяйстве. М., 1957.
Амыан Марцеллин. История. К., 1906-1908. Вып. 1-2.
Йордан. О происхождении и деяниях готов. М., 1960.
Українською мовою свідчення авторів наведених книг та інших в деяких місцях “Історії України-Руси” широко цитує Михайло Грушевський (наприклад, Птолемея про племена карпів у Карпатах).
Але повернімося до Геродота. Він народився у Галікарнасі (Мала Азія) між 490-480 р. до н.е., помер між 430-424 р, н.е. Син багатого рабовласника. Брав участь у боротьбі проти тиранії, але змушений був залишити батьківщину. Жив на Самосі, в Афінах, Фурії (південна Італія). Подорожував по містах Малої Азії, був у Єгипті, Вавилонії, Фінікії, Сирії, Західному Причорномор'ї, Ольвії. Його праця "Історія" — перша широка історична оповідь про держави І народи. В центрі уваги — докладний опис греко-перських воєн від Іонійського повстання 500-493 pp. до н.е. і до здобуття афінянами Сеста, тобто до 478 р. до н.е. Особливість методу Геродота — критичне ставлення до різних оповідей І переказів. Можливо, через це вже у давнину йога називали "батьком історії".
В елліністичний час александршські вчені поділили "Історію" Геродота на дев'ять книг, давши кожній книзі Ім'я однієї з грецьких муз:
першій — Ім'я музи Історії Клю
другій — Ім'я музи ліричної поезії Евтерпа',
третій —- Ім'я музи комедії Тама четвертій — музи трагедії Мельпомена; п'ятій — музи танців Терпсіхора, шостій — музи любовної поезії Брато; сьомій — музи гімнів Полїгїмнія восьмій — музи астрономії Урація; дев'ятій — музи епосу Каллюпа.
Джерелом до Історії, історичної географії та етнографії Північного Причорномор'я є саме книга четверта — Мельпомена Зрозуміло, що і в цій книзі у центрі уваги Геродота — опис ходу воєнних дій між перськими військами царя Дарія І скіфами та їх союзниками Гелоном, Будином І Савроматом.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Джерелознавство. Відомості про населення на території України у творах давньогрецьких авторів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок