Головна Головна -> Реферати українською -> Діловодство -> Забезпечення інформаційних запитів користувачів довідково-бібліографічними ресурсами

Забезпечення інформаційних запитів користувачів довідково-бібліографічними ресурсами

Назва:
Забезпечення інформаційних запитів користувачів довідково-бібліографічними ресурсами
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,70 KB
Завантажень:
302
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 027.54 (477) : 027. 081 Тетяна ДОБКО,
заввідділу НБУВ, канд. іст. наук, старш. наук. співроб.
Забезпечення інформаційних запитів користувачів довідково-бібліографічними ресурсами
Розглядаються питання довідково-бібліографічного обслуговування (ДБО), використання довідково-бібліографічних ресурсів, організації доступу до баз даних, моніторингу електронного інформаційного середовища, навігації у ресурсах пошуку інформації. Звернено увагу на тенденції розвитку інтеграції довідково-бібліографічного обслуговування та інформаційно-бібліографічної діяльності, розвитку ДБО в упереджувальному режимі, необхідність кооперації та співпраці бібліотек України з формування національного довідково-бібліографічного ресурсу.
У сучасних умовах змінюваного інформаційного середовища, глобалізації, широкого впровадження нових технологій і комунікацій, перевиробництва інформації і дефіциту необхідної, межі бібліографічного пошуку стираються, і ускладнюється його процес.
Визначальними для довідково-бібліографічного обслуговування (ДБО) є запити користувачів інформації, а підготовка відповідей на них у вигляді різноманітних бібліографічних та фактографічних довідок становить його /міст. Від розвитку сфери ДБО залежить ефективне використання інформаційного ресурсу, доступ до знань.
Як ключовий елемент доступу до бібліотечно-інформаційних ресурсів, довідково-бібліографічний апарат (сукупність довідкових та бібліографічних видань, каталогів та картотек бібліотек, баз даних, призначених для структурування, пошуку та надання доступу до інформації) нині зазнає суттєвих змін. Змінилися його структура, змістове наповнення, принципи формування та організація доступу. Однак традиційний карткові каталоги ще зберігають своє інформаційне й меморіальне значення, адже процес переведення їх в електронну форму довготривалий.
Довідково-бібліографічні ресурси слід розглядати як інформаційний, матеріально-технічний та кадровий потенціал, відповідно організований у науково-інформаційному закладі або доступний віддаленому користувачеві.
Збільшення обсягів інформації та створення її надлишків, універсальність та ексклюзивність запитів користувачів потребують оперативності бібліографічного пошуку та релевантності інформації. У зв'язку з цим значно зростає роль вторинного інформаційного ресурсу - різноманітних бібліографічних і реферативних баз даних (БД), які є засобом доступу до першоджерел інформації.
Нині можна визначити такі основні електронні інформаційні ресурси (ЕІР), які використовуються в ДБО:
електронні каталоги українських та зарубіжних бібліотек;
зведені електронні каталоги бібліотек певних регіонів, країн, відомчих мереж;
реферативно-бібліографічні БД;
проблемно-орієнтовані БД власної генерації, які створюються для забезпечення наукових напрямів, задоволення потреб конкретних замовників, певних регіонів, структур, організацій тощо;
зарубіжні ЕІР провідних світових виробників (на компакт-дисках або доступні через мережу Інтернет).
Відповідаючи на виклики часу, Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського (НБУВ) усвідомлює свою роль в їнформацій- ному забезпеченні науково-дослідних робіт, виробничих та освітніх потреб і спрямовує зусилля щодо організації інтелектуального доступу до довідково-інформаційних ресурсів, документно-ресурсної бази наукових досліджень, створення та покращання сервісних умов, виховання інформаційної культури користувачів.
Насампередчитачімаютьдоступдоелектроннихбібліотечно-бібліогра- фічних ресурсів, на виробництво й розвиток яких спрямована інформаційна діяльність НБУВ. У бібліотеці впроваджена конвеєрна технологія формування інформаційних ресурсів електронної бібліотеки, структурними компонентами якої є бібліографічні, реферативні бази даних, документи Національної електронної бібліотеки, інформаційно-аналітичні продукти.
Електронні довідково-бібліографічні ресурси й комунікаційні технології значно розширюють можливості власного довідково-пошукового апарату, який у комплексі нині, здається , не має меж. І сьогодні слід розглядати рівні достатності інформації або «інформаційної достатності», які обмежують результати запиту, визначають межі пошуку при задоволенні конкретної інформаційної потреби користувача, прийнятті певного управлінського рішення, отриманні знань про той чи інший предмет, задоволенні пізнавального інтересу тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Забезпечення інформаційних запитів користувачів довідково-бібліографічними ресурсами

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок