Головна Головна -> Реферати українською -> Діловодство -> МЕТАБІБЛІОГРАФІЯ І ВІРТУАЛЬНЕ СЕРЕДОВИЩЕ

МЕТАБІБЛІОГРАФІЯ І ВІРТУАЛЬНЕ СЕРЕДОВИЩЕ

Назва:
МЕТАБІБЛІОГРАФІЯ І ВІРТУАЛЬНЕ СЕРЕДОВИЩЕ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,62 KB
Завантажень:
422
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 016:011+025.4.036 Олександра ПРОМСЬКА,
аспірантка кафедри бібліотекознавства і бібліографії Рівненського державного гуманітарного університету
МЕТАБІБЛІОГРАФІЯ І ВІРТУАЛЬНЕ СЕРЕДОВИЩЕ
У статті здійснено аналіз особливостей представлення метабібліографічної інформації на сайтах бібліотек України. Охарактеризовано поняття «метабібліо- графічна інформація» та «електронна метабібліографічна продукція».
Ключові слова: метабібліографія, інформація, бібліографічна продукція бібліотек, електронна метабібліографічна продукція.
Активне впровадження новітніх інформаційних технологій в усі сфери життєдіяльності закономірно видозмінює бібліографію. Як наслідок, трансформується й такий особливий вид бібліографії як метабібліографія '.
Проблеми розвитку метабібліографії під впливом комп'ютеризації бібліографічної діяльності висвітлювали у своїх публікаціях українські та російські дослідники. Серед них - І. Гудовщікова, А. Соколов, І. Мор- генштерн, О. Теплицька, С. Мангутова, Г. Швецова-Водка, В. Кисельо- ва, О. Михайлова, А. Кухтіна. Однак переважно увага приділялася появі нової метабібліографічної продукції (метабібліографічних покажчиків і баз даних) та її специфічним рисам, а також проблемам створення таких ресурсів на прикладі поодиноких українських і зарубіжних бібліотек. Малодослідженим залишається досвід представлення метабібліо- графічної інформації на сайтах бібліотек України. Деякі аспекти цього питання можна знайти в дослідженні Л. Трачук, яка аналізувала електронну бібліографічну продукцію, представлену в українському бібліотечному сегменті мережі Інтернет.
Мета статті - дослідити сайти українських бібліотек як джерело метабібліографічної інформації.
В останні роки зі значним зростанням кількості користувачів Інтернету поширення набуває позитивний досвід опублікування метабіблі- ографічної інформації на сайтах українських бібліотек. Метабібліогра- фічна інформація - це інформація про бібліографічну продукцію, яка створюється з метою інформування споживача про формальні ознаки, зміст та інші особливості бібліографічних ресурсів 2. На даний час про власні та запозичені бібліографічні ресурси [бібліотечні каталоги, бібліографічні картотеки, бібліографічні посібники (БП) чи бази даних (БД)] через веб-сторінки інформують як публічні, так і спеціальні українські бібліотеки 3.
Нерідко на сайтах бібліотек поряд з інформацією про вказані ресурси може бути представлена, власне, електронна метабібліографічна продукція - метабібліографічні посібники як результат бібліографічної діяльності в електронному середовищі. Як правило, це метабібліографічні покажчики (списки, огляди) та метабібліографічні БД 4.
З метою виявлення подібної інформації на сайтах українських бібліотек протягом січня - лютого 2010 р. був здійснений аналіз сайтів публічних і спеціальних бібліотек, доступних на час дослідження. За орієнтир узято гіпертекстовий список бібліотек, представлений на сайті Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (за адресою в мережі Інтернет: http://nbuv.gov.ua/portal/libukr.html). Всього було переглянуто 88 веб-сторінок, серед них - сайти національних, державних, обласних, міських і районних бібліотек та сайт Кримської республіканської наукової бібліотеки ім. Івана Франка.
Метабібліографічна інформація, подана на бібліотечних сайтах, аналізувалася за такими блоками:
Інформація про традиційні бібліотечні каталоги та бібліографічні картотеки бібліотек.
Інформація про електронні каталоги (ЕК), аналітичні банки даних 5, інші БД власного виробництва та запозичені.
Інформація про бібліографічну продукцію бібліотек, наявність повних текстів БП.
Наявність метабібліографічних покажчиків і метабібліографічних БД.
Проведений аналіз показав, що серед перерахованих вище видів ме-
табібліографічної продукції найменше на сайтах представлена інформація про бібліотечні каталоги та бібліографічні картотеки, що створюються в бібліотеках. Найдетальніше вони охарактеризовані на сайті Державної науково-педагогічної бібліотеки України ім.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: МЕТАБІБЛІОГРАФІЯ І ВІРТУАЛЬНЕ СЕРЕДОВИЩЕ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок