Головна Головна -> Реферати українською -> Діловодство -> Роль і місце бібліотечних систем у забезпеченні національної безпеки

Роль і місце бібліотечних систем у забезпеченні національної безпеки

Назва:
Роль і місце бібліотечних систем у забезпеченні національної безпеки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,23 KB
Завантажень:
293
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
УДК 021. 8. (477) + 027. 081 (477) Олександр ЧЕЛАК,
заввідділу департаменту Ради національної безпеки і оборони України
Роль і місце бібліотечних систем у забезпеченні національної безпеки
Стаття присвячена висвітленню ролі бібліотек як універсальних інформаційних центрів у формуванні національного інформаційного простору, забезпеченні інформаційно-аналітичного супроводу державного управління у питанні зміцнення національної безпеки
У наш час тотальної інформатизації бібліотечна справа набуває нового значення. Адже сьогодні бібліотека є не тільки місцем зберігання інтелектуальних та культурних надбань суспільства, а й інститутом, що ефективно впливає на процеси науки, освіти, соціального розвитку, економіки та культури.
У сьогоднішньому глобалізованому світі інформаційна складова набуває дедалі більшого значення. Держава, що не бере участі у формуванні інформаційного простору, перетворюється з суб'єкта на об'єкт політики. А це є серйозною загрозою для існування самої держави. У забезпеченні національної безпеки держави чітко виділяється специфіка забезпечення інформаційної безпеки. Вона знайшла відображення в Законах України «Про основи національної безпеки України» [1], «Про концепцію національної програми інформатизації» [2], «Про національну програму інформатизації» [3], а також у Стратегії національної безпеки України, яка затверджена указом Президента [4].
Проблема формування національного інформаційного поля в забезпеченні національної безпеки в умовах глобалізації привертає увагу багатьох зарубіжних і вітчизняних науковців. Безпосередній вплив на цей процес зовнішніх і внутрішніх чинників, у тому числі політичної обстановки у світі, наявності потенційних зовнішніх і внутрішніх загроз, стану і рівня інформаційно-комунікаційного розвитку країни, внутрішньополітичної обстановки в державі було висвітлено в працях М. Галамби, В. Петрика [5], Т. Іванець [6], О. Крюкова [7], В. Бондаренка, О. Литвиненка [8], О. Морозова [9] та інших.
Утім, роль бібліотек як універсальних інформаційних центрів у цьому процесі залишається недостатньо вивченою. Отже, висвітленню окремих аспектів саме цього питання присвячена дана стаття. Зауважимо, що активне формування національного та присутність у світовому інформаційному просторі починається з накопичення, обробки та використання інформації.
І тут варто зауважити, що бібліотеки України є на сьогодні найбільшими накопичувачами та зберігачами інформації, що зафіксовані в друкованих джерелах та інших носіях. До інформаційних ресурсів України належить понад 1 млрд одиниць бібліотечних фондів. Для їх розкриття вже сьогодні використовується понад 100 електронних баз даних. Так, електронні бази даних нових надходжень ведуться в усіх бібліотеках загальнодержавного рівня, більшості обласних універсальних наукових бібліотек, 20 % юнацьких та дитячих бібліотек. Українська бібліотечна система - це тисячі бібліотек майже в кожному населеному пункті країни.
Такий величезний обсяг інформації є твердим ґрунтом для реалізації конституційних прав громадян на доступ до інформації, а це у свою чергу є одним з основних напрямів державної політики з питань національної безпеки України в інформаційній сфері, визначених законом про основи національної безпеки України та Доктриною інформаційної безпеки України.
Не менш важливою державною справою є аналіз тих масивів інформації, що циркулюють сьогодні в інформаційному просторі країни та світу. І тут ми також бачимо значний внесок бібліотечної системи - це її моніторинговий та інформаційно-аналітичний потенціал, який базується на великій архівній базі та досягненні науково-технічного прогресу. Задіявши цей потенціал повною мірою, зміцнивши матеріально-технічну базу та створивши при бібліотеках інформаційно-аналітичні та моніторингові центри можна не тільки мати широке уявлення про ту чи іншу загрозу, а й ефективно їй протидіяти чи запобігти.
Сучасне державне управління потребує ефективного аналізу існуючих обсягів інформації, що об'єктивно відображає всі аспекти розвитку української державності.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Роль і місце бібліотечних систем у забезпеченні національної безпеки

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок