Головна Головна -> Реферати українською -> Діловодство -> Джерелознавство. Класифікація мемуарів за соціальним становищем авторів

Джерелознавство. Класифікація мемуарів за соціальним становищем авторів

Назва:
Джерелознавство. Класифікація мемуарів за соціальним становищем авторів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,91 KB
Завантажень:
357
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Джерелознавство. Класифікація мемуарів за соціальним становищем авторів


Кожна історична епоха, починаючи з XVII ст. і до наших днів, мала відмінну за соціально-професійним становищем автуру мемуарів. У XVII-XVIII ст., якщо брати до уваги іноземців, авторами мемуарних творів були головно високоосвічені представники козацької старшини. У XIX ст. мемуарні твори, зокрема листування, стають масовим явищем, хоч їх автура замикається головно на інтелігенції. З квітня XIX ст. спогади, біографії, щоденники стали писати громадсько-політичні діячі, військові старшини, рядові стрільці та козаки. Націоналістичне і комуністичне підпілля в Західній Україні, голод і сталінські репресії в Радянській Україні міжвоєнного періоду залишили глибокий слід у пам'яті народної маси, представники якої також захотіли дати свідчення про свій час. Так само Друга світова війна стала жорстоким випробуванням для всіх соціальних верств українського народу. Криваві жахи війни, плюндрування міст і сіл, масове насильницьке переселення мільйонів людей у Сибір, Німеччину, концентраційні табори знаходили своїх свідків для історії з числа інтелігентів, жовнірів, селян, духівників, з інших категорій населення. Можна сказати, що серед мемуаристів другої половини XIX ст. зустрічаємо представників усіх соціальних верств.
Ці мемуаристи вирізняються деякими спільними рисами: вони пройняті глибокою громадянською відповідальністю за справи своєї епохи, розумінням ролі людського досвіду для прийдешніх поколінь; стосовно свого стану, соціального середовища вони с людьми освіченими, переважно передовими; для більшості мемуаристів XX ст, а також XIX ст. спонукаючим фактором написання мемуару було відчуття потреби віддати цим самим шану своїм товаришам і соратникам боротьби з ворогом.
Спробуємо придивитися до кількох мемуаристів XX ст., бо мемуаристів XVIII ст. Якова Марковича, Миколу Ханенка, Григорія Полетику та Інших чітко охарактеризувала М.Литвиненко. Автори мемуарних творів XIX ст. — це переважно дуже відомі люди Яків Головацький, Осип Бодянський, Михайло Максимович, Тарас Шевченко, Панько Куліш, Ізмаїл Срезневський, Михайло Драгоманов, Іван Франко, Михайло Пав-лик та ін
Коли ж йдеться про мемуаристів XX ст., то майже всі вони залишили свої спогади насамперед про ті історичні явища і процеси, в яких самі брали участь. Так, Олекса Кузьма у жанрі спогадів написав книжку "Листопадові дні 1918" про українське повстання у Львові в ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 p., встановлення у Львові та краю влади Української Національної Ради (з 13 листопада 1918р. — ЗУ HP) та боротьбу за її захист у Львові з 1 по 22 листопада 1918 р. Без перебільшення скажемо, що праця "Листопадові дні 1918" О.Кузьми і досі є одним з найбагатших джерел про події у Львові в листопаді 1918 р. У ній день за днем простежено воєнні дії у місті між українською і польською сторонами, дано характеристику українського командування та його окремих начальників Дмитра Вітовського, Гриця Коссака, Гната Семеніва, Сеня Горука та інших, описано хід багатьох локальних боїв на Персенківці, за залізничний двірець, у районі вул. Клспарівської та гори Гицлівської, Збоїськ і Підзамчого, Єзуїтського Городу і казарм Фсрдінанда (вул. Городоцька навпроти теперішнього цирку), за Цитадель і Головну пошту тощо. Зображено побут українських вояків, їх свідомість, тяжкі умови міської війни для українських стрільців, вишколених у польових окопах Другої світової війни, показано роль Українських Січових Стрільців у львівських боях, помилкові дії українського командування.
Досконала форма І зміст книги Олекси Кузьми пояснюються найперше тим, що її автор особисто брав участь у тому українському Листопадовому чині та ще й на такій посаді, яка вже сама по собі зобов'язувала бути у курсі всіх подій. Олекса Кузьма був сотником Галицької Армії, що творилася, і очолював тоді Пресове бюро українського війська. На якості книги відбилася і професійна майстерність автора-журналіста (з 1902р. — член колегії "Діла").

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Джерелознавство. Класифікація мемуарів за соціальним становищем авторів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок