Головна Головна -> Реферати українською -> Діловодство -> Роль бібліотек як універсальних інформаційних центрів у процесі демократизації

Роль бібліотек як універсальних інформаційних центрів у процесі демократизації

Назва:
Роль бібліотек як універсальних інформаційних центрів у процесі демократизації
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,17 KB
Завантажень:
32
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
.УДК 023: 061. 6: 321. 011.5
Валентина МЕДВЕДЄВА,
провід. бібліограф
Роль бібліотек як універсальних інформаційних центрів у процесі демократизації
Стаття присвячена розгляду ролі бібліотек як універсальних інформаційних центрів, необхідних для розвитку демократії в Україні. У публікації розглядаються питання становлення в Україні інформаційної аналітики, ролі і місця в цьому процесі бібліотечних закладів, висвітлюється місце та значення сучасної бібліотеки в забезпеченні доступу до якісної наукової інформації широкому колу користувачів.
Соціально-економічні та політичні зміни в Українській державі, стрімке вторгнення нових інформаційних технологій істотно змінили філософію бібліотечної справи в усьому світі та місію бібліотек у суспільстві. Еволюція соціальної ролі бібліотек відбувається і сьогодні. До найважливіших функцій збільшення і збереження культурної спадщини суспільства додаються функції інформаційних центрів, як забезпечення необмеженого й вільного доступу до національних і міжнародних інформаційних ресурсів, у тому числі бібліотечних.
Крім того, змінюються традиційні внутрібібліотечні технології, характер взаємодії бібліотек та форми бібліотечного обслуговування.
У свою чергу необхідність формування соціально-відповідальної моделі взаємодії політичної та бібліотечної систем сприятиме демократизації та консолідації суспільства, що включає: запровадження в життя демократичних механізмів регуляції та саморегуляції діяльності бібліотек; оновлення засобів їх технічного забезпечення, сприяння прискореному розвитку національної складової мережі Інтернет.
У сучасному світі, де інформація стає дедалі більш важливою суспільно значущою цінністю, питання про роль і місце інформаційних центрів у соціально-політичній структурі суспільства набуває дедалі більшого значення як для теоретиків-політологів, соціологів, правознавців, психологів, так і для практиків-політи- ків, журналістів, керівників мас-медіа.
Дана проблема дедалі більшою мірою пов'язується з проблемою розвитку сучасних бібліотек, розробкою оптимальної моделі їх взаємодії з усіма напрямами розвитку суспільства, забезпеченням комунікативного дискурсу в суспільстві.
До того ж особливо актуальною проблема активізації функціонування бібліотек у суспільстві стала для держав, що переживають період демократизації та перехід до ринкової економіки. Адже, у таких країнах бурхливі процеси соціально-економічних перетворень відзначаються суперечливістю та прихованими небезпеками, які в сталих демократіях долають за допомогою відпрацьованої системи запобіжних механізмів: законів і моральних норм. Тому перед суспільствами, які тільки-но вступили на шлях демократичного розвитку, постає питання щодо вивчення світового досвіду й суспільних перетворень аналізу відповідних масивів суспільнозначимої інформації. У цьому процесі неможливо обійтися без активізації інформаційно-аналітичної діяльності бібліотек.
Водночас практика реалізації інформаційної функції бібліотек у процесі дедалі тіснішого співробітництва з політичними, управлінськими та економічними структурами, науковими центрами сьогодні дає підстави для висновку про поступову трансформацію цієї функції в інформаційно-аналітичну.
Тут стає очевидним, що в середовищі користувачів сучасних бібліотек зростає попит на аналітичну та інформаційно-аналітичну продукцію бібліотек.
Таким чином, динамічні процеси, пов'язані з реформуванням політичної системи в Україні, активно впливають на бібліотеки, докорінно змінюючи в суспільній свідомості розуміння їхньої ролі в цих перетвореннях.
Сьогодні бібліотеки як сучасні інформаційні центри мають виконувати функції впливового чинника демократичного розвитку, здійснювати конкретні заходи, забезпечення становлення в Україні такої моделі взаємодії політичних структур та для національної бібліотечної систем, що сприятиме консолідації та демократизації суспільства.
З урахуванням необхідності виходу на новий рівень теоретичного осмислення даної проблеми набувають актуальності такі питання:
дослідження розвитку функцій бібліотек відповідно до утвердження електронних інформаційних технологій;
характеристика особливостей функціонування бібліотек в умовах демократизації суспільства;
аналіз специфіки розвитку бібліотек в Україні та визначення особливостей моделей їх взаємодії з політичною системою;
аналіз теоретико-методологічних аспектів дослідження діяльності бібліотек у сфері політичного розвитку суспільства.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Роль бібліотек як універсальних інформаційних центрів у процесі демократизації

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок