Головна Головна -> Реферати українською -> Діловодство -> ФОРМУВАННЯ Й ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ЕЛЕКТРОННИХ ФОРМ ДИСТАНТНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ КОРИСТУВАЧІВ СУЧАСНОЇ БІБЛІОТЕКИ

ФОРМУВАННЯ Й ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ЕЛЕКТРОННИХ ФОРМ ДИСТАНТНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ КОРИСТУВАЧІВ СУЧАСНОЇ БІБЛІОТЕКИ

Назва:
ФОРМУВАННЯ Й ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ЕЛЕКТРОННИХ ФОРМ ДИСТАНТНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ КОРИСТУВАЧІВ СУЧАСНОЇ БІБЛІОТЕКИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,15 KB
Завантажень:
213
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 025.5:004.738.5
Вікторія БОНДАРЕНКО,
в. о. мол. наук. співроб. СІАЗ НБУВ
ФОРМУВАННЯ Й ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ЕЛЕКТРОННИХ ФОРМ ДИСТАНТНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ КОРИСТУВАЧІВ СУЧАСНОЇ БІБЛІОТЕКИ
У статті розглядаються електронні форми обслуговування користувачів бібліотек та їх еволюція в процесі розвитку інформатизації в Україні.
Відслідковуються переваги та специфіка розвитку дистантних електронних форм обслуговування користувачів бібліотечних установ, зокрема, аналізується наявний досвід бібліотек зарубіжних країн. Висвітлюються актуальні напрями вдосконалення сучасних дистантних форм обслуговування користувачів бібліотек, попит на які значно підвищився протягом останніх років.
Ключові слова: дистантні форми, електронна бібліотека, інформація, інформаційні технології, Україна.
Стрімкий розвиток інформаційного суспільства, зростання можливостей комп'ютерних систем, глобалізація призвели до перенесення акцентів у функціях бібліотек зі збереження фондів на організацію доступу до інформації.
До застосування новітніх технологій бібліотека переважно надавала користувачам доступ лише до своїх фондів і ресурсів. Поєднання можливостей комп'ютерних і комунікаційних технологій, організація віддаленого доступу до фондів та інформації розширили географічні межі діяльності бібліотек. Поширення та розвиток Інтернету, а також інших інформаційних технологій і послуг, з яких складається глобальна інформаційна інфраструктура, дали можливість бібліотекам спільно використовувати ресурси та забезпечувати доступ до інформації, розташованої по всьому світі, що суттєво збагатило їх комунікативну функцію.
Для дослідження історії автоматизації та трансформації бібліотечних послуг у цьому контексті особливе значення мали праці та діяльність американських учених У Ланкастера та Р. Хейса. Вони стояли біля джерел комп'ютеризації бібліотек, вивчали її вплив на книгозбірню як таку та на її окремі функції. Істотний внесок у дослідження проблем розвитку бібліотечно-інформаційної діяльності належить американській дослідниці С. Боргман, яка здійснила порівняльне дослідження стану автоматизації книгозбірень США, Великої Британії, а також країн Центральної та Східної Європи.
Історичні тенденції розвитку інформаційних процесів і бібліотечної діяльності як фактора, що впливає на трансформацію бібліотек і бібліотечної освіти, розглядаються в окремих монографіях. Так, М. Слободяник у монографії «Наукова бібліотека: еволюція структури і функцій» подає стислий огляд тенденцій автоматизації зарубіжних бібліотек і справедливо підкреслює, що бібліотеки України мають ще незначний досвід практичної роботи в цьому напрямі, тому важливим є для осмислення й впровадження в практику досвіду автоматизації, набутого зарубіжними бібліотеками.
В Україні проблему дистанційного забезпечення потреб користувачів активно розробляє НБУ імені В. І. Вернадського. Різні аспекти проблеми дистантного обслуговування висвітлюються в працях В. Горового «Процес вдосконалення бібліотечного обслуговування користувачів у контексті впровадження електронних технологій», Л. Костенка «Соціальні інформаційні комунікації і розвиток бібліотечної діяльності» [1].
Поряд з розвитком традиційних дистантних форм обслуговування користувачів бібліотеки активно впроваджують і нові. Серед них - телекомунікаційна передача бібліографічної й повнотекстової інформації, інформування про зміст найбільш затребуваної періодики, аналітична інформація, бізнес-інформація, надання користувачу інформації в зручній для нього формі (друкованій, e-mail, СБ, онлайн) та ін.
Значно розширили можливості доступу користувача до потрібної йому інформації розміщення її бібліотеками на власних веб-сторінках, які на сьогодні є одними з найбільш затребуваних форм дистантного обслуговування.
Електронні технології, які використовують бібліотеки під час створення своїх веб-сайтів, істотно розширюють бібліотечний сервіс, поєднуючи пошук за внутрішнім ресурсом бібліотек з відсилкою користувача до інформації, яка міститься безпосередньо в Інтернеті на сайтах інших бібліотек, громадських організацій, урядових структур, науково- дослідних інститутів тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: ФОРМУВАННЯ Й ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ЕЛЕКТРОННИХ ФОРМ ДИСТАНТНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ КОРИСТУВАЧІВ СУЧАСНОЇ БІБЛІОТЕКИ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок