Головна Головна -> Реферати українською -> Діловодство -> Всесвітня історія становлення бібліотечного соціального інституту

Всесвітня історія становлення бібліотечного соціального інституту

Назва:
Всесвітня історія становлення бібліотечного соціального інституту
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,00 KB
Завантажень:
160
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Всесвітня історія становлення бібліотечного соціального інституту


ПЛАН
Бібліотеки стародавнього світу.
Бібліотеки Античної Греції і Риму.
Бібліотеки середньовіччя.


1. Бібліотеки стародавнього світу
Протягом свого існування бібліотечні організації розвивалися за типами і видами, об’єднувалися в мережі, доповнювалися необхідними факторами розвитку і науковою базою, підготовкою професійних кадрів, інформаційним забезпеченням свого функціонування і таким чином перетворювалися в певний соціальний інститут. Але зародження бібліотек розпочалося ще в державах доісторичного минулого і на цьому шляху сформувалися загальні та специфічні риси бібліотечних установ у різних країнах світу.
У середині третього тисячоліття до нової ери почали створюватися бібліотеки, що налічували декілька тисяч глиняних табличок з текстами в Ніпурі, Логаші та інших містах. Це були здебільшого релігійно-культові та господарчі документи, а крім того, таблички з міфами, прислів’ями, байками про тварин. До нашого часу дійшла перлина давньої поезії – перші пісні знаменитого епосу про Гільгамеша, а також таблички-каталоги.
Глиняні таблички складали в ящики або кошики, додаючи етикетки про зміст і характер тексту.
Багаті бібліотеки були частиною культурних надбань країни. Вони знаходились у палацах царів, у храмах столичних і провінційних міст. Найбільш відомою була знаменита Ніневійська бібліотека, створена царем Ашшурбаніпалом, де зберігалися таблички з текстами шумерською, ассірійською та іншими мовами. На замовлення царя чиновники збирали і надсилали йому оригінали, надсилали йому копії з рідкісних чи відсутніх у бібліотеці царя творів. Копії знімались старанно і звірялися з оригіналом. За короткий час була створена перша в історії бібліотека із десятків тисяч „книг” з усіх відомих на той час галузей знань.
Найбільш популярні твори мали дві-три копії. Бібліотека розміщувалась у спеціальних розкішно оздоблених приміщеннях двох палаців царя. Один з них називався „Будинок настанов і порад”. У бібліотеці підтримувався зразковий порядок. Твори зберігалися у дерев’яних ящиках або глиняних скринях у систематичному порядку за рубриками: граматика, історія, право, закони, звичаї, знання про природу, географія, математика, астрономія, релігія, легенди та сказання.
У ці та інші бібліотеки мали доступ лише адміністративна та культова верхівки.
З великою увагою і пошаною ставилися до бібліотеки в Єгипті. Ця держава найбільшого розквіту досягла в період Середнього (ХХІ-ХУІІ ст. до н. е.) і Нового царства (ХУІ-ХІ ст. до н. е.). По всій країні налічувалося багато бібліотек різних видів: при палацах і храмах, бібліотеки під назвами „Будинок папірусу”, „Аптека для душі”, „Будинок життя”. Їх діяльність була універсальною. При бібліотеках, паралельно із школами переписувачів, створювалися скрипторії-майстерні з виготовлених книг. Книги зберігались у ящиках, глиняних глечиках чи спеціальних футлярах, а пізніше в нішах стін.
2. Бібліотеки Античної Греції
Античні держави Греція і Рим створюють перші публічні бібліотеки, що були доступними лише для патриціїв, тобто ними мала змогу користуватися тільки верхівка. Широке розповсюдження знайшли приватні бібліотеки знаті.
Перші згадки про публічні бібліотеки в Греції належать до ІV ст. до н. е. Відомо , що одна з таких бібліотек була організована правителем Афін. У публічних і власних бібліотек в Афінах було також багато, що сіцілійському історику Тімею довелося витратити 30 років для занять у них науковими дослідженнями. Відомості про діяльність цих бібліотек не збереглися.
Найбільш відомою була книгозбірня в Олександрії Єгипетській – стародавньому науковому центрі греків, створена в ІV ст. до н.е. правителями Єгипту. Олександрійська бібліотека і створений на її базі Музей – це й науковий інститут, і величезна бібліотека. Багато з того, що вважається основами нашого знання, нашої країни і науки, було знайдено, встановлено, записано вченими, що групувалися навколо Олександрійської бібліотеки.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Всесвітня історія становлення бібліотечного соціального інституту

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок