Головна Головна -> Реферати українською -> Діловодство -> Проблеми інтелектуальної власності в Інтернет у контексті інформаційно-аналітичної діяльності бібліотек

Загрузка...

Проблеми інтелектуальної власності в Інтернет у контексті інформаційно-аналітичної діяльності бібліотек

Назва:
Проблеми інтелектуальної власності в Інтернет у контексті інформаційно-аналітичної діяльності бібліотек
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,73 KB
Завантажень:
417
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 027.081:044:34 Наталія ВІТУШКО,
заввідділу НБУВ
Проблеми інтелектуальної власності в Інтернет у контексті інформаційно-аналітичної діяльності бібліотек
У роботі розглядаються окремі проблеми взаємодії двох систем - правової системи інтелектуальної власності та глобальної мережі Інтернет - однієї з технологій, що обумовлює перехід людства до інформаційного суспільства; вплив цих проблем на інформаційно-аналітичну діяльність бібліотек.
У процесі свого становлення та розвитку право інтелектуальної власності ґрунтувалося на концепції стимулювання творчості та інновацій з метою розвитку суспільства шляхом надання обмеженого в часі й обсязі захисту прав інтелектуальної власності. Поява нових техно - логічних можливостей призвела до широкого використання об'єктів авторських і суміжних прав в Інтернеті, поставивши на порядок денний питання адекватного законодавчого регулювання відносин у сфері творчої діяльності.
Найчастіше через Інтернет передаються і шляхом такої передачі порушуються авторські права на літературні, музичні твори, комп'ютерні програми. Серед головних причин цього явища - технічна простота операції й елементарна відсутність привабливих варіантів легального отримання необхідних творів при наявності нелегальних.
Правовласники фактично не мають змоги захищати свої права в Інтер- неті. А в дослідників виникають нові концепції права на інформацію в електронному середовищі, зміст яких ілюструють слова видатного німецького філософа Гегеля: «Право безсиле встановити межі в духовному виробництві» [7].
Для захисту прав власників існують численні національні та міжнародні організації, найбільша з яких - Всесвітня організація інтелектуальної власності (www. wipo. rnt), яка об'єднує 90 % існуючих у світі країн, що наочно демонструє зростаюче визнання інтелектуальної власності як важливого фактора у світових процесах
Тривалий час основою міжнародних угод у цій галузі була концепція справедливого балансування між конкуруючими інтересами правовласників та суспільства. Зокрема, Всесвітня конвенція про авторське право 1952 р., Римська (19-61 р.) та Бернська (1971 р.) конвенції про охорону об'єктів інтелектуальної власності містять відповідні положення, згідно з якими дозволено вільне використання творів в освітніх й інформаційних цілях [15]. Але вже в Договорі Всесвітньої організації інтелектуальної власності «Про авторське право», прийнятому в Женеві (1996 р.), передбачається можливість застосування технічних прийомів для контролю над використанням творів споживачами, відповідальність за спроби їхнього технічного обходу (ст. 11, 12).
Ці положення зустріли досить сильну критику з боку організацій, які безпосередньо задіяні в «обслуговуванні» публічного домену1, і надають освітні та бібліотечні послуги, бо практично виключають можливість обходу технічного захисту з метою правомірного використання інформації, наприклад, для копіювання в особистих цілях.
У дослідників викликає справедливе побоювання той факт, що захищений у такий спосіб твір не може бути джерелом для інновацій, оскільки приннцип доповнення й розвитку робіт, створених попередниками, є ключовим для будь-якої творчості. Вони відзначають нерівноцінний підхід стосовно країн, що розвиваються, для яких застосування суворого режиму захисту інтересів правовласників з високорозвинутих країн ускладнює подолання відставання в розвитку2.
У зв'язку з цим видається прогресивною ідея задоволення матеріальних вимог правовласників без застосування технічного контролю над діями користувачів. На конференції в Берліні в червні 20 04 р. групою експертів запропонована схема компенсації за користування творами онлайн за допомогою колективних громад, які залучатимуть кошти з таких джерел як добровільну підписку, плату за суміжні товари й послуги та інші альтернативні системи компенсацій.
Але зазначені пропозиції поки що залишаються на папері, а країни світу активно виступають проти порушників права інтелектуальної власності в Інтернеті. У 2000 р. понад 150 організацій із 28країн об'єдналися в альянс для боротьби з мережевим шахрайством.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Проблеми інтелектуальної власності в Інтернет у контексті інформаційно-аналітичної діяльності бібліотек

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок