Головна Головна -> Реферати українською -> Діловодство -> Джерелознавство. Класифікація мемуарів за тематико-хронологічним принципом

Джерелознавство. Класифікація мемуарів за тематико-хронологічним принципом

Назва:
Джерелознавство. Класифікація мемуарів за тематико-хронологічним принципом
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,00 KB
Завантажень:
358
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Джерелознавство. Класифікація мемуарів за тематико-хронологічним принципом


При практичному користуванні мемуарною літературою дослідника найперше цікавлять твори, присвячені тому питанню, яке він вивчає. Тобто для дослідника менш важливо, що перед ним: щоденник, спогад чи автобіографія. Менше значення для нього має авторство мемуарів. Головне, щоб у мемуарах йшлося про досліджувану проблему. З цього приводу можна сказати, що класифікація мемуарів за тематико-хронологічним принципом має прикладне значення.
В Історії різних держав і народів тематико-хронологічні блоки мемуарної літератури склалися під впливом особливостей історичного процесу. В Німеччині, наприклад, дуже багата мемуаристика про Першу і Другу світові війни, радянський полон, німецьку розвідувальну службу, в Росії — про придворне життя, зокрема за Катерини II, відбуття покарань декабристами, Вітчизняну війну 1812р., Кримську війну, народницький і робітничий рух; тисячі спогадів, з яких багато дуже штучних, написаних про Леніна, жовтневу революцію, партизанський рух. У польській мемуаристиці дуже численними є твори про повстання під проводом Т.Костюка (1830-1831 pp., 1863р), Варшавське (1944 p.), участь поляків у Першій І Другій світових війнах. Дуже багато літератури про перебування поляків у російських тюрмах, сибірському засланні, підпільну і революційну діяльність.
Різноманітні тематико-хронологічні напрями виділяються і в українській мемуаристиці. В XIX ст. найбільшою була увага авторів мемуарних творів до української національної справи, участі в національно-визвольному русі, стану української суспільствознавчої науки. Ці питання пронизують епістолярну спадщину Я.Головацького, І.Срезневського, О.Бодянського, М.Драгоманова, П.Куліша, К.Устияновича, І.Франка, О.Огоновського, М.Павлика та багатьох Інших.
Можна виділити десятки тематико-хронологічних груп мемуарів XX ст. Назвемо найвагоміші з них. Мемуари про Першу і Другу світові війни, фронти, окопи, смерті тисяч жовнірів (і серед них — близьких мемуаристам людей), дезертирство. В цій групі особливо численні спогади с грільців легіону Українських Січових Стрільців, про формування легіону, його стосунки з австро-угорським армійським командуванням, бої в регіоні гір Маківка, Лисоня. похід влітку 1918р. степами Південної України, перехід у розпорядження ЗУНР І злиття з Галицькою Армією. Чимало спогадів стрільців опубліковано в часописах, що виходили у міжвоєнні роки "Український Скиталець" та "Червона Калина". Оригінальною мемуарною пам'яткою на фоні творів про Першу світову війну є "Автобіографія" Вільгельма Габсбурга (Василя Вишиваного), який на заключному етапі стрілецької епопеї був командиром легіону. "Автобіографію" підготував і видав 1996 р. А.Малик.
Багатою є мемуарна література про участь українців у Другій світовій війні, зокрема про діяльність ОУН-мсльникІвців ІОУН-СД (самостшни-ків-державників) бандерівців. Твори багатьох авторів, котрі писали про це, вже називалися раніше. Не втратили джерелознавчого значення спогади українських і російських генералів та партизанів з радянського боку, зокрема П.Всршигори ("Люди з чистою совістю" та "Рейд на Сян І Віс-лу"). С.Ковпака ("Від Путивля до Карпат" і "Похід у Карпати"), Д.Медведева ("Сильні духом"), М.Попудренка ("Щоденник"), С.Руднєва ("Щоденник"), Т.Строкача І О.Сабурова ("Відвойована весна"), М.Наумова ("Степовий рейд"), П.Воронька ("Партизанський генерал Руднєв"), а також Г.Жукова ("Воспоминания и размышления"), О.Василевського ("Дело всей жизни"), I.Конева ("Записки командующего фронтом в 1943-1944 гг."), К.Рокосовського ("Солдатский долг") та Інших радянських воєначальників, які писали про Україну років Другої світової війни.
Масові спогади про фронтові будні, участь у боях у вигнанні німців з України, про нижчих офіцерів та рядових бійців Червоної Армії. Багато спогадів пройняті бравадою, але є й такі, що правильно відображають події, Іноді навіть невиправдані жертви, що приносилися заради престижу командування частин і з'єднань.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Джерелознавство. Класифікація мемуарів за тематико-хронологічним принципом

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок