Головна Головна -> Реферати українською -> Діловодство -> Президентська політика сприяння розвитку бібліотечної справи в країнах світу

Президентська політика сприяння розвитку бібліотечної справи в країнах світу

Назва:
Президентська політика сприяння розвитку бібліотечної справи в країнах світу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,35 KB
Завантажень:
15
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК 021. 8 (100) Володимир УДОВИК,
канд. іст. наук, директор Фонду Президентів України
Президентська політика сприяння розвитку бібліотечної справи в країнах світу
У статті аналізується президентська політика щодо бібліотек у країнах світу від законодавчого забезпечення до сприяння побудові нових приміщень.
Розвиток бібліотечної справи будь-якої країни неможливий без підтримки державною владою. Цей процес має двосторонній характер і досить велику сферу шляхів взаємодії. Лише невеликий аспект цієї проблематики - це політика президентської влади щодо бібліотек, яка не завжди є конструктивною й часто має епізодичний характер, але вона вносить суттєві зміни в діяльність культурних закладів. Проводячи державну політику у сфері культури для збереження національного культурного надбання, президенти багатьох країн підтримують діяльність бібліотек, адже останні не лише є банком знань, а й виконують просвітницьку й виховну місію.
Дане дослідження ставить за мету дослідити методи та засоби сприяння президентської влади розвитку бібліотечної справи в провідних країнах світу. Цей досвід буде корисний для використання в українських реаліях щодо оптимізації діяльності бібліотек, активного формування єдиного інформаційного простору з допомогою державних структур.
Головним центром розвитку бібліотек будь-якої держави є національна бібліотека або бібліотеки, якщо їх декілька. Тому відносини останніх з вищою державною владою відбиваються на розвитку бібліотечної справи в цілому.
Політика сприяння президентської влади розвитку національних бібліотек у країнах Європи, Америки та Азії відбувається в кількох напрямах:
законодавче забезпечення діяльності бібліотек;
президентські ініціативи щодо розвитку бібліотечної справи та її інформатизації;
участь у забезпеченні матеріальної бази бібліотечної діяльності;
участь в урочистих подіях.
У країнах із президентською та президентсько-парламентською формами правління президенти мають право видавати укази, розпорядження, які регулюють правовідносини в різних сферах суспільного буття, зокрема і в культурній сфері, до якої належить бібліотечна справа. У республіках парламентського типу президенти підписують закони, прийняті парламентом. Тим самим вони законодавчо впливають на діяльність бібліотек. У більшості випадків усі законодавчі ініціативи та правові акти спрямовані на вдосконалення діяльності, підняття бібліотек на новий рівень у суспільстві (через надання їм статусу національних), розширення послуг, введення нових технологій у функціонуванні бібліотек, а також на побудову нових, більш сучасних, приміщень. Але інколи бувають і деструктивні розпорядження. Для прикладу візьмемо ініціативу колишнього президента Туркменістану С. Ніязова з приводу закриття сільських та районних бібліотек. Цікаве і його обґрунтування: «Книги в нас ніхто не читає, у бібліотеки народ не ходить. Нехай залишається Центральна бібліотека та студентські бібліотеки у вузах, всі інші необхідно закрити» [1]. На щастя, у сучасному суспільстві такі випадки трапляються дуже рідко.
Іноді президенти змінюють статус бібліотек для отримання потужного власного інформаційного ресурсу, що в результаті обмежує доступ певних прошарків населення до їх фондів. Так, Бібліотека Управління справами президента Республіки Азербайджан, яка створена у 2003 р. з ініціативи тодішнього президента - Г. Алієва, об'єднала найстарішу бібліотеку м. Баку - Центральну міську бібліотеку та Бібліотеку господарського відділу Управління справами президента Республіки Азербайджан, ставши при цьому, на думку азербайджанських журналістів, «еталоном бібліотечної справи сучасного Азербайджану» [2], водночас обслуговуючи лише представників державної влади.
Інший приклад створення Президентської бібліотеки ім. Б. М. Єльцина в Російській Федерації, офіційне відкриття якої відбулось 27 травня 2009 р. у Санкт-Петербурзі. За словами президента РФ Д. Медведєва, «Президентська бібліотека стане не лише книжковим сховищем та науково-просвітницьким центром, але й найбільшим інформаційним порталом, створеним на основі найсучасніших технологій.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Президентська політика сприяння розвитку бібліотечної справи в країнах світу

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок