Головна Головна -> Реферати українською -> Діловодство -> РЕПЕРТУАР НАВЧАЛЬНОЇ ЛІТЕРАТУРИ ДЛЯ ГУМАНІТАРНИХ СТУДІЙ ВИДАВНИЦТВА ЛЬВІВСЬКОГО ЄЗУЇТСЬКОГО КОЛЕГІУМУ

РЕПЕРТУАР НАВЧАЛЬНОЇ ЛІТЕРАТУРИ ДЛЯ ГУМАНІТАРНИХ СТУДІЙ ВИДАВНИЦТВА ЛЬВІВСЬКОГО ЄЗУЇТСЬКОГО КОЛЕГІУМУ

Назва:
РЕПЕРТУАР НАВЧАЛЬНОЇ ЛІТЕРАТУРИ ДЛЯ ГУМАНІТАРНИХ СТУДІЙ ВИДАВНИЦТВА ЛЬВІВСЬКОГО ЄЗУЇТСЬКОГО КОЛЕГІУМУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
31,08 KB
Завантажень:
361
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
УДК 002(477)(09)+[655.413:37](477.83)(09) Наталія Швець,
викладач Львівського навчально-наукового інституту Закарпатського державного університету
РЕПЕРТУАР НАВЧАЛЬНОЇ ЛІТЕРАТУРИ ДЛЯ ГУМАНІТАРНИХ СТУДІЙ ВИДАВНИЦТВА ЛЬВІВСЬКОГО ЄЗУЇТСЬКОГО КОЛЕГІУМУ
На основі проведеного дослідження видань Львівського єзуїтського колегіуму та укладеного каталогу його видавництва, автор робить спробу дати характеристику навчальних посібників друкарні Львівського єзуїтського колегіуму для середнього рівня освіти. Стаття базується як на архівних та історіографічних джерелах, так і на книгознавчих та бібліографічних дослідженнях видань друкарні. Визначаються основні етапи розвитку видавництва, вказуються напрями педагогічної діяльності Львівського колегіуму, подається характеристика підручників.
Ключові слова: Львівський єзуїтський колегіум, друкарня, репертуар, видання, викладання, навчальна дисципліна, навчальна програма, підручник.
Тема даного дослідження лежить у площині наук освітянських та педагогічних, книгознавчих та бібліографічних. З огляду на те, що мова піде про друкарню католицького освітнього закладу та її продукцію, тематика даної розвідки тісно пов'язана з історією педагогічної думки Товариства Ісуса (далі - ТІ) та історією книгодрукування та видавничої справи в Україні та Польщі. Основу статті складає аналіз саме навчальних видань Львівського єзуїтського колегіуму, головну частину яких становить педагогічна спадщина єзуїтів.
Проблематиці єзуїтського шкільництва в контексті функціонування колегіуму, його програм, учнівського кола, викладацького складу присвячено чимало робіт вчених. Визначальними є праці кс. Станіслава Заленського «Єзуїти у Польщі» . один з розділів якої має назву «Єзуїти у Львові» 2, та його окрема розвідка, опублікована раніше (1880 p.),-«Єзуїти у Львові» 3. Ці праці значною мірою грунтуються на матеріалах рукопису ректора Львівського колегіуму Мацея Вєлевича «Історія Львівського єзуїтського колегіуму» 4. Автори, які торкаються викладацької діяльності Ордену в Україні, зокрема у Львові, - це історики Львівського університету: проф. Людвік Фінкель, Станіслав Стажинський 5 та кс. Станіслав
Беднарський6, які, у контексті занепаду та розквіту єзуїтського шкільництва, подали розгорнуту характеристику стану викладання окремих предметів у школах ТІ.
Сучасні дослідження, що висвітлюють педагогічну діяльність Товариства Ісуса, є обширними. Українсьту історіографію з цього питання представлено роботами Олександра Сушка 7, монографією Тетяни Шевченко «Єзуїтське шкільництво на українських землях ...» 8, низкою публікацій Сергія Сєрякова9, Наталі Яковенко 10, Ярослава Матвіїшина и, Вероніки Кіку 12, Василя Кметя 13, Наталії Швець 14. Видавничу сторону діяльності львівських єзуїтів у своїх працях характеризують А. В. Бобер 15, автори видання «Друкарі давньої Польщі» 16, Е. Ружицький 17, акад. Я. Ісаєвич 18, Віктор Соколов 19, кс. Людвік Гжебень 20, Станіслава Ясіньська 2\ Алодія Кавецька-Гричова 22, Наталія Швець 23. Створення ілюстративної бази шрифтів у синтезі з архівними та бібліографічними розвідками дозволило автору цієї статті укласти каталог видань друкарні Львівського єзуїтського колегіуму (далі ЛЄК) у максимально повному об'ємі. Були опрацьовані бібліографії К. Естрайхера 24, Я. Запаско та Я. Ісаєвича25, робота з історії письменництва та друку єзуїтів Польської асистенції ТІ кс. Ю. Брауна26, каталоги Р. Котулі27, И. Гвьозжік28. Цінним джерелознавчим матеріалом для виявлення видань ЛЄК стали рукописні каталоги-інвентарі XIX ст. - «Алфавітний каталог укладений Карлом Йозефом Гюттнером» 29 у 1812—18[34] pp., а саме томи 6-13 (містять алфавітний список книг «полоніки») та «Галіка», який є шостим томом «Каталогу бібліотеки Імператорської Львівського університету» у 9-ти томах30.
На підставі вшценаведених джерел було укладено каталог друкарні ЛЄК, який охоплює період від 1615 р. до 1773 р. і містить приблизно 780 описів видань. Слід зауважити, що вперше на виданнях було проставлено назву видавництва - Typographia Collegium Leopoliensis Societatis Iesu (Drukarnia Kollegium Lwowskiego SI) - тільки у 1642 p.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: РЕПЕРТУАР НАВЧАЛЬНОЇ ЛІТЕРАТУРИ ДЛЯ ГУМАНІТАРНИХ СТУДІЙ ВИДАВНИЦТВА ЛЬВІВСЬКОГО ЄЗУЇТСЬКОГО КОЛЕГІУМУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок