Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Основи моделювання стану довкілля. Моделювання довкілля як галузь пошуку нових рішень

Основи моделювання стану довкілля. Моделювання довкілля як галузь пошуку нових рішень

Назва:
Основи моделювання стану довкілля. Моделювання довкілля як галузь пошуку нових рішень
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,98 KB
Завантажень:
381
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему:
Основи моделювання стану довкілля. Моделювання довкілля як галузь пошуку нових рішень


ПЛАН
1. Загальнонаукові категорії і методи пізнання
2. Метод моделювання в екологічних дослідженнях
3. Типи моделей
4. Поняття математизації екологічних дисциплін
5. Особливості математичного моделювання
6. Суть системного аналізу довкілля
7. Системний підхід до побудови математичних моделей
8. Математичне та статистичне підґрунтя
9. Роль комп’ютера в сучасних екологічних дослідженнях
Література


1. Загальнонаукові категорії й методи пізнання
В сучасних умовах обсяг, зміст, сфера дії ряду традиційних і нових понять неухильно зростає. У науковій літературі їх називають загальнонауковими категоріями принципово новий тип понять науки, народжений НТР. Вони дозволяють підійти до вивчення різних об’єктів і відношень з визначеної і більш загальної точки зору.
Загальнонаукові категорії за своїм обсягом і змістом наближаються до філософських, тому вони стають основою формування нових методів (підходів) пізнання об’єктивної реальності. Загальнонаукові категорії істотно впливають на розвиток і обновлення традиційних методів дослідження. Так, у науці широко використовується ряд загальнонаукових категорій і понять.
Досвід останніх років переконливо показав, що всі перераховані поняття і категорії, а також відповідні їм методи (підходи) не виключають, а доповнюють один одного у процесі наукових досліджень на різних рівнях (емпіричному, теоретичному, метатеоретичному). Однак у залежності від об’єкта пізнання, мети і характеру вивчення цей або інший метод може мати пріоритетне значення. Але пряме протиставлення методів, а тим більше абсолютизація одного із них є серйозним недоліком, так як кожний метод (підхід) виконує лише притаманні йому функції.
Необхідно відмітити, що збагачення екологічних наук новими загальнонауковими категоріями й методами (підходами) повинно проходити не формально, а творчо, з метою подальшого її конструктивного розвитку як в теоретичному, так і в прикладних аспектах, шляхом глибокого і всестороннього аналізу і осмислення.
Виникнення і розвиток кібернетики як самостійної науки про управління складними динамічними системами зумовили з’явитися таких понять, як “система”, “структура”, “функція”, “інформація”, “модель” і т.д. Всі вони значно збагачують більш конкретні галузі знань, в т.ч. екологічні науки, однак це дуже складний процес.
2. Метод моделювання в екологічних дослідженнях
У процесі пізнання складних еколого-географічних систем важливе місце належить методу моделювання. Моделювання стану довкілля – метод дослідження будови, функціонування, динаміки та розвитку екологічних об’єктів або процесів з використанням моделей, які певною мірою відповідають оригіналові. Основний методологічний принцип моделювання стану довкілля – системний підхід . Моделювання стану довкілля застосовують переважно з іншими методами, зокрема експериментом і спостереженням.
Моделювання – це опосередковане дослідження тих об’єктів пізнання, безпосереднє вивчення яких іншими методами дуже утруднене або неможливе.
У генетичному відношенні прості способи моделювання (наприклад, зображення) виникли у результаті багатовікової діяльності людини. Наукове моделювання у своїй першочерговій формі появилось вже в античній науці, а потім відродилось у XV – XVI ст. і отримало подальший розвиток переважно у астрономії, механіці, фізиці, хімії, архітектурі. Однак труднощі, пов’язані з переносом отриманої інформації з допомогою моделі на об’єкт пізнання, довгий час не дозволяли широко застосовувати цей метод у наукових дослідженнях. У результаті НТП у XX ст. метод моделювання набирає важливого гносеологічного значення. Він проникає у всі галузі науки й техніки, де вивчення визначених об’єктів дуже утруднене без побудови й оперування моделями.
Вихідною науковою категорією метода моделювання є “модель”. У широкому розумінні вона трактується дуже багатозначно : як образ, прообраз, зображення, копія, рисунок, план, карта, графік, формули, матриці, описи і т.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Основи моделювання стану довкілля. Моделювання довкілля як галузь пошуку нових рішень

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок