Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Ресурси біосфери і потреби людства

Ресурси біосфери і потреби людства

Назва:
Ресурси біосфери і потреби людства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,78 KB
Завантажень:
279
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.7

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Ресурси біосфери і потреби людства


Як і чимало інших узагальнюючих термінів, слово "ресурси" прийшло до нас з французької мови (ressources), де воно "народилося" від стародавнього дієслова, яке означало "вирішити, виплутатися з проблем, розв'язати". Як і на своїй батьківщині, слово "ресурси" у нас вживають для позначення будь-яких матеріальних чи нематеріальних об'єктів або засобів, які необхідні "комусь і чомусь" для задоволення своїх потреб, досягнення мети чи вирішення проблеми.
Якщо обмежитися лише проблемами людини, діапазон поняття "ресурси" лишається все-таки дуже широким — від "ресурсів мови" для поета чи письменника, "ресурсів організму хворого" для лікаря аж до "ресурсів нафти у певному родовищі" для геолога. Тема книги змушує нас обмежитися тією частиною всіх можливих "ресурсів", які у звуженому значенні необхідні для виживання людності і задоволення його потреб, а в ширшому — для створення більш-менш стійкої системи з нас та довкілля (якщо хочете, для заміни біосфери на ноосферу}.
Одразу зазначимо, що номенклатура ресурсів на диво швидкозмінна, вже список потреб одного тільки виробництва завтра буде не таким, як учора. Зміни технологій, відкриття та інші причини (серед них певне місце належить і примхам моди) "раптом" перетворюють нікому не потрібну раніше сполуку чи елемент у щось надцінне, варте пошуків мало не в центрі Землі.
Ця обставина значно ускладнює не так завдання авторів, як життя пророків і прогнозистів. Наприклад, найвідоміші геологи світу на початку XX ст. дискутували з приводу того, коли будуть вичерпані "останні родовища залізної руди", — до 1950 р. чи, дасть Бог, пізніше? Як відомо, винайдення порівняно простих технологій збагачення руд надзвичайно розширило сировинну базу виробництва заліза. Нині проблема "залізного голоду" не входить до списку загроз розвитку цивілізації.
Наведемо спрощену класифікацію ресурсів, які поділяються на три великі групи:*
матеріальні (будівлі, транспорт, інструмент, а також інші засоби виробництва та задоволення потреб людини, що мають антропогенне походження);*
трудові (наявне населення, його віковий склад і стан здоров'я, освітній рівень, інтелектуальна активність і професійна компетентність, інформаційне забезпечення тощо);*
природні.
Останні ми повинні розглянути детальніше, бо вони безпосередніше, ніж дві інші групи, стосуються теми книги. До того ж, як на нашу думку, людність Землі загалом вважає, що у неї майже немає проблем з першими двома групами ресурсів (як тут не нагадати, що всі скаржаться на пам'ять і ніхто — на брак розуму!).
Природні ресурси
Природні ресурси — дуже широке поняття. За радянських часів до них зараховували "всі компоненти довкілля і всі умови існування, які тією чи іншою мірою потрібні для людини чи безпосередньо використовуються нею для задоволення всього комплексу власних потреб". Цілковито ігнорувалися екологічні пріоритети. На догоду "задоволенню забаганок і потреб" керівної еліти існуючого покоління вважалося допустимим обкрадати усі наступні покоління й шкодити їх здоров'ю.
"Екологічні" визначення природних ресурсів включають у себе як наведені рядки, так і доповнення типу "...потреб сьогодення, близького та віддаленого майбутнього".
Існують кілька варіантів класифікації природних ресурсів. Наведемо типову класифікацію, згідно з якою до природних ресурсів належать:*
біологічні (біотичні — харчові продукти тваринного чи рослинного походження та абіотичні — повітря, вода тощо);*
енергетичні і мінеральні (традиційні і нетрадиційні джерела енергії і види палива, рудні та інші види сировини тощо);*
кліматичні (сприятливі для життя, праці, розмноження температура, вологість, опади тощо);*
життєвий простір (місце для проживання, праці і відпочинку);*
генетичний фонд (заповідники та засоби збереження видової різноманітності довкілля як ресурсу для забезпечення рівноваги біосфери і виведення нових продуктивних сортів рослин і тварин).
Окрім цього поділу використовують три парних поняття для іншої градації ресурсів:*
вичерпні — невичерпні (1 — 2);*
відтворювані — невідтворювані (3 — 4);*
замінні — незамінні (5 — 6).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Ресурси біосфери і потреби людства

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок