Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Біосферні та державні природні заповідники України

Біосферні та державні природні заповідники України

Назва:
Біосферні та державні природні заповідники України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,87 KB
Завантажень:
143
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.4


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Біосферні та державні природні заповідники України


ПЛАН
1. Мета та основні завдання державних заповідників.
2. Біосферні заповідники, їх роль та призначення.
3. Характеристика Поліського, “Медобори”, Карадазького державних заповідників та Карпатського, “Асканія Нова” біосферних заповідників.


При вивченні цієї теми основну увагу необхідно привернути питанням мети створення заповідників та основних завдань, які вирішуються за їх допомогою, екологічної ролі по підтриманню рівноваги в природних екосистемах.
Державні заповідники створювалися з метою збереження в природному стані типових або унікальних для даної ландшафтної зони природних комплексів, для вивчення в них ходу природних процесів і явищ, і розробки наукових основ охорони природи. Територія заповідника вилучається з господарського користування. Заповідники наділяються працівниками спеціальної служби охорони, науковим, науково-технічним і адміністративно-господарським персоналом.
Перед державними заповідниками поставлено ряд завдань:
- забезпечення охорони природних комплексів і заповідного режиму;
- проведення науково-дослідних робіт, які відповідають науковому профілю заповідника;
- пропаганда основ заповідної справи, проблем охорони і раціонального використання природи, сприяння підготовці кадрів.
В 1970 році офіційно прийнята програма “Людина і біосфера” на ХVІ сесії генеральної конференції ЮНЕСКО. Одним з 14 проектів цієї програми був проект №8 “Біосферні заповідники”. Станом на 1983 рік в світі нараховувалось 226 біосферних заповідників в 62 країнах, які представляли найбільш характерні геосистеми 193 біогеографічних провінцій. Ці заповідники передбачені для постійних і всесторонніх спостережень за станом і ходом природних процесів на незмінених або слабозмінених типових ділянках біосфери. Вони використовуються для дослідження еволюції екосистем. Це в певній мірі саморегулюючі природні системи, тому повинні бути масштабними і екологічно обособленими від сусідніх екосистем і антропогенного впливу. В Україні статус “біосферний заповідник” надано Чорноморському, Асканії-Новій, Карпатському, Дунайському.
Станом на 1.01.2000р. в Україні нараховувалось 4 біосферних та 16 державних природних заповідників. В зоні мішаних лісів – 2 (Поліський, Рівненський); в лісостеповій зоні – 3 (Розточчя, Медобори, Канівський); в степовій зоні – 9 (Асканія-Нова, Дунайський, Чорноморський, Дніпровсько-Орільський, Казантипський, Луганський, Опукський, Український степовий, Єланецький степ); в Карпатах – 2 (Карпатський, Горгани); в Кримських горах – 4 (Карадазький, Кримський, Мис Мартьян, Ялтинський)
Характеристика заповідників подається за наступною схемою:
- загальні відомості;
- фізико-географічні умови формування екосистеми;
- рослинність і флора;
- фауна і тваринний світ;
- наукові дослідження;
- стан екосистем.
Для прикладу наводимо коротку характеристику деяких із природних заповідників України.
Поліський державний заповідник.
Житомирська область, Овруцький та Олевський райони. Площа 20104 га.
Площа заповідної зони складає 19530 га.
Рельєф поліського заповіднику рівнинний, утворений водно-льодовиковими й алювіальними відкладами; неглибокі западини та зниження типу прохідних долин зайняті переважно болотами. Увздовж Уборті місцями спостерігаються виходи кристалічних порід.
У рослинному покриві переважають середньовікові та молоді соснові ліси (14 тис. га); близько 3 тис. га – під березовими лісами; трапляються невеликі ділянки вільхових та дубово-соснових лісів. Соснові ліси лишайникові займають верхні частини пасом і схилів. Вони мають розріджений трав’яно-чагарниковий покрив і добре виявлений лишайниковий ярус. Соснові ліси молінієво-чорницево-зеленомохові займають нижні частини схилів і формуються в вологіших умовах. У міжпасмових зниженнях і по краях болотних масивів формуються березово-соснові ліси сфагнові з розрідженим деревостаном. Рослинний покрив боліт характеризується переважанням сфагнових угруповань – мезотрофних і оліготрофних.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Біосферні та державні природні заповідники України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок