Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Класифікація катастроф, аварій і надзвичайних подій

Класифікація катастроф, аварій і надзвичайних подій

Назва:
Класифікація катастроф, аварій і надзвичайних подій
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,86 KB
Завантажень:
143
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Класифікація катастроф, аварій і надзвичайних подій


1. Класифікація катастроф, аварій і надзвичайних подій
Усі ці поняття викликають тривогу і відчуття небезпеки. Слово "катастрофа" асоціюється з великим несподіваним нещастям довільної природи, що зачепило багато осіб чи велику територію. "Аварія" — вужче поняття, застосовне переважно для нещасть з технічними пристроями та устаткуванням. "Надзвичайна подія" — фаховий термін у людей, завданням яких є запобігання виникненню неочікуваних і шкідливих подій, повної чи часткової ліквідації їхніх наслідків та захисту людей.
Згідно з найповнішою класифікацією, нещастя поділяються за розмірами на малі (до 25 потерпілих), середні (до 1000) і великі (понад 1000 осіб). За природою надзвичайні події бувають:*
виробничі, під час яких виходить з-під контролю енергія (хімічна, теплова, механічна, електрична, різних видів випромінювання) або шкідливі речовини;*
транспортні;*
соціальні (війни, тероризм, бунти, повстання тощо);*
стихійні (поділяються на три групи):
- метеорологічні — морози, спека, зливи, град, бурани, бурі, смерчі, урагани;
- топологічні — повені, цунамі, зсуви снігу чи Грунту, грязьові потоки;
- тектонічні— землетруси, вулканічні виверження різних типів;*
специфічні: епідемії всіх видів (у людей, тварин чи рослин), екологічні катастрофи (небажані зміни екосистем, пошкодження шару озону, глобального клімату тощо), падіння астероїдів чи ядер комет та інші екстраординарні події.
Вирізняють нещастя антропогенні й стихійні. Особливу увагу останнім часом привертають зумовлені людиною (антропогенні) нещастя, які особливо глибоко шкодять довкіллю.
Саме для них широко використовується термін "антропогенна екологічна катастрофа". Вживання цього терміна досить специфічне, бо його не використовують для позначення постійного і масового забруднення повітря автомобілями чи океанів кораблями. Якщо ж танкер врізається у скелю і витікають тисячі тонн нафти, то йдеться саме про "екологічну катастрофу".
Це пояснюється не так масою шкідливої речовини, як її концентрованою дією і глибоким пошкодженням бодай невеликої частини біосфери Землі. Знання про екологічні катастрофи та їх класифікація не такі повні, як про виробничі чи транспортні. І тут немає нічого дивного, адже історія машин у багато разів довша, ніж у такої молодої науки, як екологія.
2. Роль катастроф в еволюції біосфери
Хоч життя людини досить коротке, та багато хто зустрічається з одним чи кількома катастрофічними (з погляду людини) явищами. Хроніки минулого є частково переліком різноманітних нещасть: посух, нашестя сарани, випадання великого граду тощо. Рідше і не в усіх частинах суходолу трапляються руйнівні землетруси, вулканічні виверження, катастрофічні повені.
Вчення про рушійні сили змін у довкіллі розпочиналося з "катастрофізму", засновником якого вважають француза-палеонтолога Ж. Кюв'є. Основною їх причиною він вважав грандіозні неперіодичні катастрофи. Наступною була еволюційна теорія Ч. Дарвіна з ґрунтовною доказовою базою та логікою міркувань, її створення і утвердження надовго виключило з серйозних праць згадку про роль катастроф у переході від одних видів до інших у ланцюгу змін у біосфері. Повільне нагромадження ознак розглядається як єдиний варіант зміни видів.
Однак на цьому поступ в уявленнях вчених про механізми змін у біосфері не припинився, і нині наука має значно більше знань про живу й неживу природу. Сучасні уявлення є певним синтезом теорій минулих століть.
Узагальнюючи, можна сказати, що вся історія біосфери позначена складним поєднанням спокійних, "малоеволюційних", досить тривалих періодів з коротшими, але бурхливими стадіями вимушеної, почасти чи й повністю катастрофічної перебудови складу всієї живої оболонки Землі.
Існують різні підрахунки кількості глобальних екологічних катастроф.
Першою глобальною екологічною катастрофою вважають момент вичерпання первинної, успадкованої Землею органіки, загибель більшості видів-редуцентів першого покоління й появу організмів-продуцентів, здатних утворювати нову органічну речовину в умовах відсутності вільного кисню.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Класифікація катастроф, аварій і надзвичайних подій

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок