Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Особливості рекреації малих заповідних територій

Особливості рекреації малих заповідних територій

Назва:
Особливості рекреації малих заповідних територій
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,16 KB
Завантажень:
314
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Р Е Ф Е Р А Т
“Особливості рекреації малих заповідних територій”


Головною функцією природно-заповідних зон є збереження і відтво-рення генофонду живої природи в межах природно-територіальних ком-плексів. В Україні склалися сприятливі умови для рекреаційного викори-стання цих територій, що відзначаються чистотою повітря і водних ресурсів; забезпечують відпочиваючим можливість спілкування з незай-маною або малозміненою природою і тим самим сприяють відновленню фізичних і моральних сил, збагаченню духовного світу людини; передба-чають можливість будівництва на їх території чи з буферній зоні лікуваль-но-санаторних та оздоровчих установ; дають змогу успішно здійснювати просвітницьку роботу і екологічне виховання.
Природно-заповідний фонд (ПЗФ) включає ділянки гео- та акваторії і окремі об'єкти, що «мають особливу природоохоронну, наукову, есте-тичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження при-родної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного та рослинно-го світу, підтримання загального екологічного балансу, забезпечення фонового моніторингу довкілля» .Всі об'єкти ПЗФ, за винят-ком заповідників, є складовими рекреаційного потенціалу території. Ре-креаційна діяльність на природно-заповідних територіях приурочена до відповідних функціональних зон.
За 10 років площа заповідних територій зросла майже вдвічі, в ос-новному за рахунок створення біосферних резерватів, національних і ре-гіональних ландшафтних парків. При цьому заказники займають 39,7% загальної площі ПЗФ, національні парки — 22,6%, регіональні ландшафт-ні парки — 18,3%. Відсоток заповідності коливається в ме-жах країни від менше як 1% у Вінницькій, Дніпропетровській, Київській, Кіровоградській, Харківській областях до 14% і більше в Закарпатській, Івано-Франківській, Хмельницькій і м. Київ. 30,2% площі Севастополя припадає на природно-заповідні території.
Загальна кількість об'єктів ПЗФ досягає 7 тисяч. У структурі ПЗФ України виділяють 11 категорій об'єктів, серед яких найбільш численни-ми є пам'ятки природи (2584), заказники (2552), заповідні урочища (753), парки — пам'ятки садово-паркового мистецтва (508), регіональні ланд-шафтні парки (38). 588 об'єктів мають статус загально державних: 4 біосферні резервати, 17 природних заповідників, 12 націо-нальних природних парків, 292 заказники, 132 пам'ятки природи, 88 парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, 20 дендрологічних парків, 17 ботанічних садів, 7 зоологічних парків. Загально державний статус мають і де-які регіональні ландшафтні парки.
Науково-дослідними природоохоронними установами міжнародного значення є біосферні резервати. Вони створені з метою — «збереження у природному стані найбільш типових природних комплексів біосфери, здійснення екологічного моніторингу, вивчення спонтанних та глобально-антропогенних змін, що відбуваються в біосфері»" В 1984 році ЮНЕСКО оголосила природні заповідники Асканія - Нова і Чорноморський природними об'єктами світового значення. Нині цей статус мають також Карпатський і Дунайський резервати.
Найстарішим природним заповідником України (1921 р.) і одним із пер-ших, якому надано статус біосферного, є «Асканія - Нова» ім. Ф.Е. Фальц - Фейна. Фактично його заснування як заповідної місцевості відноситься до 1898 року, хоча перша вольєра з'явилась тут іще в 1874 році. З 1828 року територія функціонувала як крупне вівчарське господарство. Головна цін-ність заповідника полягає в тому, що він включає єдину в Європі ділянку ці-линного типчаково-ковилового засушливого степу площею 11054 га (загаль-на його площа — 33,3 тис. га). На території заповідника розташовані також дендропарк, зоопарк і охоронна зона. Флора Асканії - Нова представлена 1316 видами лише судинних рослин. Фауна налічує 67 видів ссавців, 172 ви-ди птахів, 958 видів комах.
Найбільший за площею біосферний резерват України — Чорномор-ський (89,1 тис. га) — також знаходиться в межах Херсонської області і включає частину акваторії Чорного моря, цінну в орнітологічному відно-шенні (гніздові та перелітні птахи).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Особливості рекреації малих заповідних територій

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок