Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Особливості накопичення і розподілу фітомаси за морфологічними частинами дерев в екологічних умовах Кінбурнської коси

Особливості накопичення і розподілу фітомаси за морфологічними частинами дерев в екологічних умовах Кінбурнської коси

Назва:
Особливості накопичення і розподілу фітомаси за морфологічними частинами дерев в екологічних умовах Кінбурнської коси
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,81 KB
Завантажень:
267
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК [582.475.4 : 581.14] : (477-13 Кінбурнська коса) Калінін М.І., Данюкіна Г.В., Малюченко І.О.
Особливості накопичення і розподілу фітомаси за морфологічними частинами дерев в екологічних умовах Кінбурнської коси
Відомо [1, 2, 3], що характер розподілу органічної маси рослин змінюється із зміною умов оточуючого середовища. Особливо це проявляється на співвідношенні маси надземної частини рослин та їх кореневих систем.
В загальних рисах ця закономірність полягає в тому, що з погіршенням екологічних умов відносна участь маси кореневих систем в загальній масі рослин збільшується. Так, запаси кореневої маси від загальної маси рослинних асоціацій складають в арктичних тундрах 69-73 %, чагарникових тундрах - 83 %, лісотундрі - 21 %, хвойних лісах - 15-30 %, листяних лісах - 15-25 %. Як бачимо, з покращенням екологічних умов, пов'язаних з фізико-географічною планетарною зональністю, частка фітомаси коренів в загальній фітомасі рослинних ценозів зменшується від зони арктичних тундр до зони листяних лісів. Далі, на південь від зони листяних лісів, екологічні умови погіршуються внаслідок зменшення атмосферних опадів, підвищення температур повітря і грунту, перевищення випаровування над опадами. Це приводить до істотного збільшення відносної участі кореневої маси в загальній масі рослин. В степових фітоценозах вона складає 80-90 %.
Встановлено [3, 4], що у різних деревинних порід відносна участь маси кореневих систем в загальній масі дерев різна, причому це співвідношення змінюється з віком дерев і залежить від конкретних екологічних умов (родючість грунту, зволоженість тощо). Так, в умовах західного лісостепу, в дубово-соснових деревостанах 13- річного віку маса кореневої деревини у дуба складає 36,6 % від загальної маси дерева, у сосни - лише 15,0 %. В цих же умовах у 18-річних насаджень маса коренів ялини європейської складає 16,7 %, у ялиці білої - 14,6 %. Зміни цього співвідношення з віком такі: у дуба звичайного відносна участь маси коренів в загальній масі дерев складає у 6-річному віці - 43,9 %; у 13- річному віці - 36,6 %; у 24-річному віці - 16,7 %; у 90- річному віці - 13,9 %.
Як бачимо, наведена закономірність має загальнопланетарний характер, вона є однією з численних особливостей, що обумовлюють біосферу планети. Разом з цим це питання до останнього періоду не було досліджено для найбільш несприятливих для лісорозведення регіонів, якими є південні території України. В одному з таких регіонів знаходиться піщана арена Кінбурнської коси [5]. Клімат коси характеризується пануванням вітрів східних, північно- східних напрямків, швидкість яких може досягати 20-25 м/с, що викликає утворення піщаних бур. Середня річна кількість опадів складає 350 мм. З цієї кількості лише 155 мм може вважатись корисною, тобто ця волога досягає грунту і частково засвоюється рослинами. Це трапляється тому, що в багатьох випадках при випаданні опадів в межах 5 мм і менше, вони випаровуються в повітрі не досягаючи поверхні грунту або відразу з поверхні грунту. В окремі роки (1934 р.) кількість опадів зменшувалася до 126 мм. Відносна вологість повітря складала лише 12-20 % майже на протязі всього вегетаційного періоду [6,7].
Мета досліджень полягала у вивченні особливостей розподілу фітомаси дерев сосни звичайної і сосни кримської в штучно створених деревостанах (лісових культурах) в екстремальних для лісової рослинності екологічних умовах.
Об'єктами досліджень обрані чисті лісові культури сосни звичайної 35-річного віку (тип лісорослинних умов - свіжий бір А-2, тип грунту - дерново-слабо розвинений глеєвато-піщаний на алювіальних пісках), і сосни кримської 14-річного віку (тип лісорослинних умов - свіжий субор В-2, тип грунту - дерново-слабо розвинений глеєватий, глинисто-піщаний) відповідно в 56, 14 кварталах Василівського лісництва Очаківського держлісгоспу.
Методика досліджень полягала в закладанні пробних площ розміром 50х20 метрів з розрахунку наявності на кожній з них не менше ніж 200 дерев. На пробних площах проводився суцільний перелік дерев за діаметрами та висотами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Особливості накопичення і розподілу фітомаси за морфологічними частинами дерев в екологічних умовах Кінбурнської коси

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок