Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Основні закони синекології і Біосфера-1 (біосфера Землі)

Основні закони синекології і Біосфера-1 (біосфера Землі)

Назва:
Основні закони синекології і Біосфера-1 (біосфера Землі)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,28 KB
Завантажень:
190
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Основні закони синекології і Біосфера-1 (біосфера Землі)


Немає і не може бути на нашій планеті об'єкта цікавішого і складнішого від біосфери, що є "продуктом" існування мільярди років життя. Ми дуже хочемо розповісти і про особливості її частин, і про рекорди тваринного й рослинного світу. Однак щоб досягти головної мети книги, ми змушені віддати перевагу важчим для викладу і сприймання законам функціонування і розвитку всієї Біосфери-1.
Як і в менших екосистемах, її живі частинки ростуть і розмножуються завдяки потоку енергії, який вона отримує насамперед від Сонця (майже 100 % усіх енергоресурсів), а також від тіла Землі (йдеться про хемосинтез і спалювання викопного палива людьми). Твердження про необхідність проходження потоку енергії крізь екосистему для забезпечення її існування — теж: закон синекології. Його
важливість і загальність безсумнівні й не потребують додаткового обґрунтування, бо енергообмін є умовою існування будь-якої живої істоти.
Розглянемо основні закони синекології.
1. Перший закон синекології — закон обмеженості (вичерпності) природних ресурсів — вартий серйозного обговорення з огляду на поширену думку, що всі ресурси поділяються на "вичерпні" (газ, нафта тощо) і "невичерпні" (потік енергії від Сонця, повітря, вода тощо).
Уявлення про наявність на Землі "невичерпних" ресурсів помилкове і надзвичайно шкідливе щодо його практичного використання як вихідного положення для планування майбутнього і стратегічних цілей.
В Україні ресурси прісної води вичерпані практично повністю, а те, що її досить у Бразилії чи Заїрі, нас якось не дуже втішає. Очевидно, що забруднення повітря теж рано чи пізно "вичерпає" можливості його природного самоочищення.
Обмежені також ресурси сонячного проміння. Не через те, що Сонце перестане світити (це станеться через 6-9 млрд років), а внаслідок неможливості використання людьми всього (чи значної частини) потоку проміння, яке досягає поверхні Землі.
Теоретичні дослідження енергетичного балансу біосфери і Землі засвідчили, що без порушення існуючої рівноваги у довкіллі не можна вилучати чи долучати більше 1 % всієї енергії, що входить в енергетичний потік біосфери ("правило 1 %", яке дехто з екологів вважає окремим законом).
З цього твердження і всього першого закону синекології випливають такі висновки:*
навіть оволодіння енергією синтезу гелію з дейтерію чи транспортування з навколоземних станцій додаткової електроенергії не зроблять енергетичні ресурси людства безмежними;*
загальноенергетичне обмеження абсолютно унеможливлює сподівання на те, що у "світлому майбутньому" людству пощастить поєднати збільшення власної чисельності з одночасним підвищенням якості життя бодай до вже існуючих "кращих зразків";*
для порятунку людей і стабілізації біосфери на тривалий час необхідно негайно припинити "демографічний вибух" (а ще краще — зменшити населення у багатьох країнах) і свідомо обмежити потреби кожної особи до розумної межі. Очевидно, що ця межа буде високою для малої кількості землян. Можна перебачити, що
у не надто далекому майбутньому землянам доведеться домовлятися між собою про встановлення "стелі індивідуального споживання", яка й стане головною тезою міжнародної конвенції "Про обов'язки людини". Автори вважають її необхідним і логічним продовженням наявної конвенції "Про права людини".
2. Важливим "енергетичним" законом, однаково застосовним як до природних, так і до штучних екосистем, є закон односпрямова-ності і неповного використання енергії.
З одного боку, йдеться про те, що енергія використовується лише один і тільки один раз (циклічний і замкнений рух енергії неможливий ні в живому, ні в неживому світі), а з другого — що це використання неминуче супроводжується її незворотними втратами. Серед земних істот людина належить до групи тих, для кого наслідки і обмеження цього закону синекології особливо прикрі.
Звернімося ще раз до рис. 11, де наведено найголовніші складові "енергетичної машини" біосфери. Продуцентами на суші є наземні рослини (як зазначено вище, у біомасі вони "консервують" у середньому 1 %, а у виняткових випадках — до 3-5 % поглинутої енергії світла), а в морі — дрібненький фітопланктон і водорості (використання світла у них ще менш ефективне, ніж у наземних рослин).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Основні закони синекології і Біосфера-1 (біосфера Землі)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок