Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Гірські виробки та їх класифікація

Гірські виробки та їх класифікація

Назва:
Гірські виробки та їх класифікація
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,09 KB
Завантажень:
50
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Гірські виробки та їх класифікація

Гірські виробки (вибірки) - це порожнини в земній корі, які утворюються внаслідок ведення гірських робіт. Гірську виробку обмежують поверхні: верхня - покрівля виробки, нижня - підошва виробки, бокові - боки виробки. Поверхня виробки, яка в процесі ведення гірських робіт пересувається в товщі порід, називається вибоєм. Вибій у пустих породах називається прохідницьким, а в корисній копалині - очисним. Частина простору виробки, яка прилягає до вибою, називається привибійним простором.

Складність процесів видобування із надр корисних копалин зумовлює необхідність проходження в земній корі виробок різноманітного характеру і властивостей. Для вирішення питань проектування, економічних та інших оцінок, будівництва, експлуатації та ремонту гірських виробок, а їх класифікують за різними ознаками.

Основним із таких ознак є : а) розташування щодо денної земної поверхні; б) призначення на стадіях освоєння родовища; в) строк служби; г) розташування у просторі по відношенню до горизонтальної площини; д) технологічні функції.

За розташуванням щодо земної поверхні гірські виробки поділяються на відкриті і підземні.

Відкриті гірські виробки прокладають по поверхні землі. Отже в таких виробках відсутня покрівля. До відкритих гірських виробок відносяться: розвідувальні канави, траншеї, котловини, рудоспуски, кар'єри.

Рис. Елементи залягання пласта.

Розвідувальна канава - горизонтальна, або похила відкрита виробка, глибиною до 4м, яка проводиться для розвідки родовища, стоку вод та ін.

Траншея - горизонтальна, або похила відкрита виробка із поперечним перерізом до декількох десятків метрів, яка проводиться для розвідки і розробки корисної копалини.

Котловина - відкрита гірська виробка, довжина якої співрозмірна із шириною і служить для створення фронту робіт на уступі при відкритій розробці родовища.

Рудоспуск - вертикальна, або похила закріплена виробка, яка служить для транспортування рудної маси під дією власної ваги.

Кар'єр - сукупність гірських виробок, призначених для відкритої розробки родовища корисної копалини, які утворюють гірниче підприємство. Кар'єр для добування вугілля або розсипних копалин називають розрізом.

При відкритих розробках корисних копалин можуть також використовуватись підземні гірські виробки розташовані в надрах землі і оточені по периметру поперечного перетину гірськими породами.

Сукупність підземних гірських виробок разом із наземними спорудами, які забезпечують добування корисних копалин підземним способом і відвантаження їх споживачам, або на збагачувальну фабрику, утворюють гірниче підприємство - рудник або шахту.

За призначенням на стадії освоєння родовища гірські виробки поділяються на розвідувальні, розкриваючі, підготовчі, експлуатаційні, очисні.

Розвідувальні виробки служать для детальної та експлуатаційної розвідки родовища. Після завершення даної стадії ці

виробки можуть переобладнуватись і використовуватись як розкриваючі, підготовчі та експлуатаційні.

Розкриваючі гірські виробки призначенні для відкриття доступу із поверхні Землі до родовища і забезпечення можливості проведення підготовчих виробок. В процесі освоєння родовища розкриваючі виробки використовуються як експлуатаційні.

Підготовчі гірські виробки проводяться для підготовки частин шахтного поля до виймання корисної копалини.

Експлуатаційні виробки призначені для забезпечення комплексу робіт по видобуванню корисної копалини.

Очисними називають виробки по безпосередньому відділенню від масиву та видалення частин корисної копалини. Відділення корисної копалини, як правило, йде по одному із боків виробки (по вибою).

3а строком служби гірські виробки поділяються на капітальні та некапітальні.

Капітальні гірські виробки споруджуються на стадії будівництва гірничого підприємства. Це основні виробки, які служать впродовж всього періоду розробки копалини, або його частини.

Некапітальні гірські виробки споруджуються в основному за рахунок витрат підприємства . і мають вузьке і недовготривале призначення.

За розташуванням у . просторі по відношенню до горизонтальної площини гірські виробки поділяються на вертикальні, горизонтальні та похилі.

Особливості і характеристика кожного з цих класів виробок розглядаються сумісно із їх класифікацією за технологічними функціями.

Нахил виробки до горизонту впливає на характер транспортування по ній вантажів. Від нього залежить також спосіб проходки виробки, її кріплення, обслуговування та ремонту. Отже функціональне призначення виробки в значній мірі визначається кутом її нахилу до горизонт}'.

За технологічними функціями виробки поділяються на стволи, сліпі стволи, шурфи, гезенки, свердловини, штольні, штреки, квершлаги, тунелі, камери, збійки, скати, похили, підняттєві виробки. Вертикальними та похилими із цих виробок бувають: стволи, шурфи,

гезенки, свердловини. Інші мають лиш вертикальне, лиш горизонтальне, або лиш похиле розташування у просторі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Гірські виробки та їх класифікація

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок