Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Стан дослідження екологічних проблем в сучасній психологічній науці і практиці.

Стан дослідження екологічних проблем в сучасній психологічній науці і практиці.

Назва:
Стан дослідження екологічних проблем в сучасній психологічній науці і практиці.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,52 KB
Завантажень:
364
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Стан дослідження екологічних проблем в сучасній психологічній науці і практиці.
Екологічна психологія (грец. oikos — оточення, середовище; psyche — душа; logos — наука, вчення) — наука, що вивчає характер і особливості психологічних впливів на людину з боку природного, соціального й антропогенного оточення, пов'язаних з цим психічних переживань, внутрішніх станів людини і суспільства.
Завдання екологічної психології — не просто відображення середовища органами чуття і не просто ставлення до оточен-ня, а вплив середовища, що спричиняє зміни комплексного характеру — від емоцій і настроїв до мотивів діяльності, устремлінь, ціннісних ор-ієнтацій, учинків, волевиявлення. Екологічну психологію не можна ігнорувати, оскільки вона вирішує питання порушення природного балан-су життєвого простору і більшість проблем, по-в'язаних з розумінням або нерозумінням того, що відбувається з людиною. Хоча, здавалося б, очевидно, що забруднення повітряного басейну, хімізація, потепління клімату, радіація вплива-ють не тільки на здоров'я, а й на психіку.
Факт безпосереднього фізико-хімічного і біо-логічного впливу на людей радіації кожен індивід переживає по-різному. Тло переживань буде або підсилювати, або послаблювати об'єк-тивний вплив. Такі явища вивчає екологічна психологія.
Екологічна психологія — новий науковий напря-мок, що сформувався в екологічній ситуації кінця XX ст. на основі інтеграції наукових знань суміжних соціологічних, медичних, філософських, психолого-педагогічних наук. Особливо актуаль-ною стала екологічна психологія після аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Без пе-ребільшення можна сказати, що екологічна свідомість не в одному поколінні людей зазнава-тиме впливу цих наслідків. Психологія людини виявилася надто вразливою, схильною до розвит-ку морально-занепадницьких, астенодепресивних, песимістичних умонастроїв. Однак тільки по закінченні більш ніж десятка років суспіль-ство прийшло до розуміння того, що поряд з медико-соціальною реабілітацією постраждалого населення настільки ж злободенною і необхід-ною є психолого-педагогічна, інформаційна, власне психологічна підтримка людей.
Слід зазначити, що саме поняття «екологіч-на психологія» в наші дні вже стає звичним, воно — на слуху в людей, однак у вітчизняній науці як самостійно окреслений напрямок дотепер практично не існує. Але останнім часом цей напрям інтенсивно розробляється в Україні та інших державах колишнього Радянського Со-юзу, а на Заході він уже цілком сформувався.
Отже, екологічну психологію ми визначаємо як самостійний напрям психологічної науки, що ви-вчає характер і особливості психологічних впливів на свідомість (індивідуальну і суспільну) природно-го, штучного і соціального оточення, а також: внутрішнього середовища і психічних станів самої людини.
Це визначення передбачає три ключових поняття:*
свідомість (екологічна свідомість);*
середовище (природне; штучне — створе-не людиною; соціальне і внутрішнє — біологіч-не, функціональне, психічне);*
психологічні впливи (однобічні впливи середовища на людську свідомість і зворотні впливи людини на середовище).
Виходячи з цього робочого визначення, пред-метом екологічної психології варто вважати не саму по собі свідомість (це предмет загальної психології), а екопсихологічний зміст свідомості у контексті взаємодії людини з середовищем (в активній взаємодії, взаємозв'язку і взаємо-впливі).
Предметом екологічної психології є взаємодія людини з життєвим середовищем, взаємовплив, що породжує явища психічних переживань.
Отже, предметом екологічної психології стає категорія значущих переживань.
Об'єктом дослідження екологічної психології є сама людина, а також групи, об'єднання людей. Не природа і не навколишнє середовище знахо-дяться в центрі уваги екологічної психології, а те, що в центрі людської свідомості, що займає розум і торкається почуття людини, її пережи-вання щодо екологічної дійсності, а також вона сама у своєму життєвому середовищі.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Стан дослідження екологічних проблем в сучасній психологічній науці і практиці.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок