Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Екологічна інформація та її біологічна складова: деякі властивості

Екологічна інформація та її біологічна складова: деякі властивості

Назва:
Екологічна інформація та її біологічна складова: деякі властивості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,02 KB
Завантажень:
179
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
УДК: 577.4 Єлісєєв В.В.
Екологічна інформація та її біологічна складова: деякі властивості
Екологічна інформація грає ключову роль в усіх сферах екології як теоретичних, так і прикладних. Невірне ії використання призводить до екологічних помилок, аварій, катастроф і гальмує розвиток екологічної науки.
Головною проблемою в комплексі питань про екологічну інформацію є тенденція звуження її спектру до границь однієї або певної групи екологічних дисциплін. Це питання тісно пов'язане з проблематикою класифікації екологічного знання взагалі, і вирішення одного з них сприятиме вирішенню іншого.
У загальному випадку екологічну інформацію можна визначити як частину інформації про природу, яка стосується взаємодій біологічних об'єктів з факторами оточуючого середовища. Тут під біологічними об'єктами слід розуміти всі структури організменного рівня, які мають чіткі ознаки живих організмів, а також всі утворення надорганізменного рівня (асоціації, популяції і т.д.). Під факторами середовища розуміються об'єкти, процеси та явища, дія яких на біологічний об'єкт може змінювати стан останнього безпосередньо або опосередковано через інші фактори. Комбінацію "біологічний об'єкт - фактор середовища" можна вважати найпростішим екологічним об'єктом - елементарним джерелом екологічної інформації.
Всі фактори середовища за походженням розподіляються на 4 групи: біотичні (які належать до живої природи), абіотичні (до неживої природи), соціальні (до соціально-економічної сфери діяльності людства) і техногенні (до техносфери). На будь-який біологічний об'єкт в сучасних умовах діють фактори всіх чотирьох груп, хоча дія деяких з них може бути виражена сильніше або слабкіше.
Звідси випливає головна властивість екологічної інформації - її комплексність. В екологічному інформаційному повідомленні, відповідно до походження фактору, що діє на біологічний об'єкт, можна виділити 4 інформаційних складових: біологічну, абіотичну, соціальну і технологічну.
Адекватність екологічної інформації залежить від повноти представлення всіх інформаційних складових в окремих повідомленнях. На практиці екологічні повідомлення здебільшого не охоплюють всього спектру даних по всіх складових.
Для з'ясування компонентного складу повідомлень екологічної інформації було проведено аналіз тематики та змісту наукових екологічних публікацій. Як об'єкт аналізу було обрано суму публікацій в таких журналах, як: "Экология" за 19961998 рр. (близько 73% від загальної кількості статей) і "Природа" за 1997-1998 рр. - за тематикою "Экология. Охрана природы. Охрана окружающей среды" (близько 27%) - обидва журнали видаються Російською Академією Наук. Всього було вивчено 384 статті. Кожна з них розглядалась як окреме повідомлення. Аналіз показав, що в більшості повідомлень (41,5%) головною або єдиною складовою є технологічна, 30,5% - біологічна, 16% - абіотична і 12% - соціальна. Таким чином бачимо, що екологічна інформація не зводиться до сукупності відомостей про охорону та стан навколишнього середовища, вплив техніки на біосферу і т.ін., що стверджують деякі автори. Природно, що найбільша увага в наукових публікаціях приділяється проблемам техногенного забруднення і пошкодження природних компонентів, бо ця проблема є найнебезпечнішою і потребує негайного вирішення. Але ж більше половини публікацій не пов'язані з нею. Таке становище свідчить про розуміння науковою спільнотою неможливості подолання проблем техногенного походження без надійних даних по всіх складових екологічної інформації.
Окрім виділення складових екологічної інформації, у її структурі можна також досить чітко виділити певні організаційні рівні. Під організаційними рівнями мається на увазі ступінь упорядкованості, структурованості та досяжності, рівень вивчення внутрішніх закономірностей.
На нижчому організаційному рівні джерелом екологічної інформації є характер і особливості взаємодії біологічних об'єктів з природними і антропогенними факторами, зміни стану і властивостей біологічних об'єктів під впливом цих факторів та зміни показників самих цих факторів під впливом зворотної дії біологічних об'єктів або незалежно від неї.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Екологічна інформація та її біологічна складова: деякі властивості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок