Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Радіозахисне харчування

Загрузка...

Радіозахисне харчування

Назва:
Радіозахисне харчування
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,18 KB
Завантажень:
109
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
РАДІОЗАХИСНЕ ХАРЧУВАННЯ
Надходження штучних радіоактивних речовин у навколишнє середовище супроводжується включенням певної їх кількості у процес міграції, накопиченням у харчових продуктах, а згодом – потраплянням безпосередньо в організм людини. Особливо актуальною і гострою ця проблема стала після аварії на ЧАЕС.
У нинішній соціально-екологічній обстановці на здоров’я людини впливає не тільки структура харчового раціону, а й вміст у продуктах контамінантів – чужорідних речовин.
Недостатнє вживання основних харчових речовин (білків, вітамінів, поліненасичених жирних кислот, мінеральних речовин) сприяє виникненню так званих хвороб дефіциту, зниженню опірності організму. В умовах підвищеного радіаційного впливу величезне значення має оптимальне забезпечення організму повноцінними білками – джерелами незамінних амінокислот. Останні регулюють протиінтоксикаційну функцію печінки, беруть участь у кровотворенні, підвищують імунітет, сприяють повноцінному засвоєнню вітамінів та інших речовин.
Протеїни є носіями сульфгідрильних груп – ефективних інактиваторів (конкурентів), які легше окиснюються активними радикалами, ніж біологічними молекулами. Джерелами повноцінного білка є яловичина, свинина, м’ясо кролика, птахів, яйця, риба, молоко і молочні продукти. Важливе значення мають рослинні білки, велику кількість яких містять квасоля, горох, соя, зелений горошок, гречана і вівсяна крупи, хлібопродукти з борошна грубого помолу. Питома вага білків рослинного походження повинна становити 60% від загальної їхньої кількості в раціоні для дітей і підлітків та 50% – для дорослого населення. Питома вага жирів у раціоні дітей і людей похилого віку має становити не більш як 30%, у дорослих – 33%.
Поліненасичені жирні кислоти в комплексі з іншими (ліпо-тропними) речовинами (сірковмісні амінокислоти, вітаміни, фосфоліпіди) істотно впливають на основний обмін. Недостатній їх вміст при підвищеному променевому навантаженні знижує антиоксидантну функцію печінки і сприяє накопиченню метаболітів у тканинах організму.
41
Важливе значення має забезпечення організму вуглеводами, насамперед харчовими волокнами і пектиновими речовинами. Наявність у пектинових речовинах своєрідних карбоксильних груп гіалуронової кислоти обумовлює їхню здатність зв’язувати в травному каналі іони металів.
Незамінними для організму харчовими речовинами є вітаміни. Їх слід вживати у вигляді полівітамінних препаратів типу “Ундевіт”, “Ревіт”, “Пентавіт” та ін. Одним із перших почали використовувати як радіопротектор вітамін Р. Його біологічна дія в умовах іонізуючої радіації полягає у захисті стінок судин, насамперед, капілярів.
Достатній вміст у раціоні солей Mg, К і Са сприяє зниженню накопичення в організмі радіоактивних Cs і Sr. Важливе значення має збагачення організму оптимальною кількістю Se, що має антиоксидантні властивості, а також легкозасвоюваним залізом, яке сприяє кровотворенню. Названі елементи містяться в харчових продуктах як тваринного, так і рослинного походження.
У добовому раціоні дорослої людини має бути не менш як 400 г овочів, 500 г картоплі, 300-400 г фруктів і ягід, 500 г молока і молочнокислих продуктів, 50-70 г сиру, 200-350 г м’яса і риби, 30 г рослинної олії, 60 г круп і бобових, 25-30 г вершкового масла, 1 яйце, 70 г цукру, 300-400 г хліба.
Діти в середньому на добу повинні одержувати 300-400 г овочів, 150-500 г фруктів і ягід, у тому числі соки з м’якоттю (110-150 г), 100-200 г м’яса і м’ясопродуктів, 40-50 г риби і рибопродуктів, 10-25 г рослинної олії, 30-60 г круп, 1-0,5 яєць і 90-350 г хліба. Періодично дітям рекомендують давати сало шпик (15-25 г), яке містить біологічно активну арахідонову кислоту. Половину хліба, який вживають діти, має складати житній.
Вміст радіоактивних речовин істотно зменшується при різних способах кулінарної обробки продуктів:
42
Вплив способу кулінарної і технологічної обробки харчової сировини на вміст радіонуклідів
Зниження
радіоактивності продукту, %
Продукт
Вид переробки
118Cs
90Sr
Картопля
в шкірці
Відварювання в прісній воді
30
30
Очищення від шкірки
0-40
30-40
Відварювання в прісній воді
30-45
21
Картопля
очищена
Відварювання в підсоле-ній воді
50
30
Яловичина
Відварювання
70
50
Риба
Відварювання
60
50
Приготування сиру
79
73
Молоко
Приготування топленого масла
100
100
Промивання в прісній проточній воді
18
32
Гриби
Дворазове відварювання по 10 хв зі зливанням відвару після кожного етапу
97
82
Для харчування рекомендують використовувати такі бульйони: м'ясо і кістки заливати холодною водою, відварювати 10-11 хв.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Радіозахисне харчування

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок