Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Методологічні основи геоекології

Методологічні основи геоекології

Назва:
Методологічні основи геоекології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,08 KB
Завантажень:
108
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Методологічні основи геоекології


ПЛАН
1. Становлення і розвиток вчення про ландшафти
2. Основи геосистемного і біосферного вчення
3. Концепції: “природа-населення-господарство”; “вплив-зміни-наслідки”; Концепція сталого розвитку; “екологічної ніші”.
4. Методи ландшафтно-екологічних досліджень.


Наприкінці ХІХ століття географія вступає в критичний період свого розвитку. Спеціалізація досліджень привела до формування ряду географічних дисциплін (біогеографія, кліматологія та ін.). Традиційна “єдина” географія розпалась. Вона залишилась без власного предмету дослідження, стало неясним чим повинна займатись географія, коли існують кліматологія, гідрологія, геоморфологія, біогеографія та ін.
На рубежі століть відбувається становлення нової географічної школи, засновником якої став професор Петербурзького університету В.В. Докучаєв (1846-1903). Докучаєв – засновник вчення про ґрунти. Однак погляд (підхід) його до ґрунтів – географічний. Ґрунти це результат взаємодії живої і неживої природи, всіх географічних компонентів – материнської породи, тепла, вологи, рельєфу і організмів, вони є як би продуктом ландшафту, його дзеркалом.
Тому то від вчення про ґрунти до географічного синтезу залишилось зробити один крок. І Докучаєв зі своїми учнями цей крок зробив. В 1898 році він писав: про необхідність розробки нової науки про співвідношення і взаємодію між всіма компонентами живої і неживої природи і закони їх спільного розвитку.
Учні і послідовники Докучаєва цю ідею реалізували. В 1898-1900 роках виходить в світ серія статей Докучаєва, в яких викладено вчення про зони природи або природно-історичні зони. Це вчення про зональність і послужило вступом до нової науки про співвідношення і взаємодію між живою і неживою природою. Вперше зональність трактувалась як світовий закон, дія якого поширюється на всі природні процеси. Природно-історична зона – це природний комплекс вищого рангу, в межах якого всі компоненти утворюють взаємообумовлену єдність.
Ви пригадуєте закони О. Гумбольдта в праці “Космос” де розвивається ідея єдності і взаємозв’язку природних явищ на Землі. Однак його зони фітокліматичні. Він не поширював вплив клімату на поверхню Земної кулі, ґрунти.
Головною школою докучаєвських досліджень стали комплексні польові експедиції в Нижнєновгородську (1882-1886), Полтавську (1888-1894) і особливу степову експедиції (1892-1898). В процесі робіт закладені основи стаціонарному методу досліджень. В своїй праці “Наши степи прежде и теперь” (1892) на основі глибокого аналізу степових ландшафтів розроблена програма їх перетворення. Докучаєв – засновник прикладного ландшафтознавства.
Однак найбільша його заслуга перед наукою – це створення наукової школи:
1913р. Л.С. Берг вперше говорить проте, що саме ландшафти являють собою предмет дослідження географії: “Вивчення причин, які ведуть до того, що рельєф, клімат, рослинний і ґрунтовий покрив дають певний ландшафтний організм, дослідженню взаємодій, які оказують різноманітні складаючи природний ландшафт впливи один на одний – ось завдання географії”
В розвиток ландшафтознавства радянського періоду великий вклад внесли С.С. Неустроєв, Р.И. Аболін, Б. Б. Полинов (ландшафтна зйомка території) – динаміка і еволюція ландшафту, основи геохімії ландшафтів; І М. Крашенінниіков – структура ландшафту. В післявоєнний період – М.О. Солнцев. Академік В.М. Сукачев – поняття біогеоценозу, біогеоценологія. Глазовська М.А. – геохімія ландшафту і географія ґрунтів; В.Б. Сочава – динаміка ландшафтів, поняття про геосистеми як сучасний еквівалент ПТК
Сучасний етап в розвитку ландшафтознавства – це сфера прикладних ландшафтних досліджень.
З 60-х років у фізичні географії та екології запроваджуються елементи системного підходу. Об’єкти своїх досліджень як географи так і екологи почали описувати в термінах системного підходу. Термін “геосистема” введений В.Б. Сочавою і 1963 році, який характеризує об’єкт, який має всі основні властивості систем.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Методологічні основи геоекології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок