Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Тисовий заказник “Княждвір”

Тисовий заказник “Княждвір”

Назва:
Тисовий заказник “Княждвір”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,33 KB
Завантажень:
490
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Тисовий заказник “Княждвір”


На схилах правого берега річки Прут, біля околиць села Княждвір Коломийського району розташувався лісний масив одного з найбільших тисових заказників Європи.
Тис ягідний – дуже рідкісне дерево, релікт третинного періоду, тривалість життя якого наближається до 4000 років. Окремі екземпляри досягають висоти 25 метрів. Росте дерево дуже повільно, річний приріст деревини в діаметрі не перевищує 1,5 мм. Деревина, корені, голки тиса містять в собі сильно отруйний токсин. Перше цвітіння і плодоношення тиса настає через 20-30 років і відбувається у квітні-травні місяці, ягоди визрівають в кінці серпня. Тисова ягода червоного кольору, солодка на смак і не містить отрути. Її охоче поїдають птахи і таким шляхом рослина поширюється на інші території. Місцеве населення нерідко використовує ягоди тиса, як приправу до різноманітних страв, варить з них компоти. В ґрунті насіння рослини проростає через 2-3 роки. Тис відноситься до хвойних порід деревини, але на відміну від них, не містить в собі смолистих речовин. Вчені з кори і хвої тиса віділили речовину таксол ,яка має протипухлинні властивості, а також нейтралізує багато канцерогенних речовин. Деревина рослини має унікальні властивості. Вона надзвичайно міцна, і майже не піддається гниттю, тому часто тис називають негнийдеревом. Прадавні народи були обізнані з цими властивостями тису і використовували його для різноманітних виробів. В музеях Австрії, Швейцарії, Угорщини, інших країн Європи зберігаються ножі, серпи з кременю в тисовій оправі, гребінці, та інші предмети господарського призначення. Але найчастіше тис в давні часи використовувався для виготовлення зброї – луків, стріл, списів, щитів. Збереглися відомості про торгівлю тисом ще в ХІІІ столітті. Наприкінці XVI століття в центральній Європі навіть з’явилися закони, які забороняли самовільну вирубку тиса. У другій половині XVII століття на Гуцульщині селяни платили данину деревиною цього дерева. Тис високо цінувався, був предметом експорту, часто виступав, як еквівалент в торгових операціях. Деревину в різні часи відправляли до Відня, Будапешту, Варшави, Праги. У Відні, у цісарському палаці “Шеннобрун” і зараз зберігається кімната, інтер’єр якої повністю виконаний з тисової деревини.
Ареал розповсюдження тиса ягідного досить широкий. Він зустрічається в Польщі, Чехії, Словаччині, Португалії, Шотландії, Іспанії, Греції, Прибалтиці, на Кавказі, на Близькому Сході. В Європі найбільша кількість тиса зберіглася в долині потоку Гарманець в Словаччині. Тут на невеликій площі в 20 га, чисельність рослини перевищує 160 тисяч.
В Україні найбільша кількість тисових дерев зосереджена в Княждвірському державному ботанічному заказнику, що знаходиться на території Пече ніжинського лісництва Коломийського держлісгоспу поблизу селі Княждвір. В цьому цілісному природньому організмі поєдналися мальовничі ландшафти крутосхилів, джерела з кришталево чистою, рослинний світ Карпат з реліктом третинної флори – тисом ягідним. Ще в 1914 році група вчених виступила на захист унікального Княждвірського урочища в якому на той час нараховувалося до 30 тисяч дерев тиса. Завдяки цьому, урочище було віднесено до природно-заповідних об’єктів. Події Першої світової війни нанесли великої шкоди заповіднику. Для потреб армії була вирубана значна частина дерев. Після війни, з часом резерват був відновлений і 1932 році розширений. 28 жовтня 1977 р. постановою Ради Міністрів Української РСР був створений державний заказник “Княждвір”. Його площа становить на сьогодні 208 га, з яких 70 гектарів займають саме тисові дерева. В 1978 році на території заказника був заснований природознавчий музей. Сама концепція музею була розроблена коломийськими художниками Мирославом Ясінським і Василем Андрушком. Початок експозиції поклали чучела дрібних птахів і тварин, зроблені місцевими умільцями-любителями. Пізніше експозиція була поповнена експонатами, зробленими в Біловезькій Пущі. Вовки, олень, дикий кабан, рись, лебідь, яструб – це не повний перелік представників фауни представленої в музеї.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Тисовий заказник “Княждвір”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок