Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Ґрунти: деградація, забруднення, сміття

Ґрунти: деградація, забруднення, сміття

Назва:
Ґрунти: деградація, забруднення, сміття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,49 KB
Завантажень:
117
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Ґрунти: деградація, забруднення, сміття


Чому ґрунти мають різну родючість?
Серед усіх близьких до себе за розмірами живих істот людина відзначається рекордно різноманітним апетитом. Якщо панда може їсти лише листя і пагони бамбука, то люди з прадавніх часів споживали все — від водоростей і комах до горіхів і мамонтів.
Цього вистачало в умовах малої кількості людей, але коли їх стало більше, то довелося засвоїти кероване вирощування і тварин, і збіжжя. Відтоді найбільшим багатством почали вважатися ґрунти суходолу, які у нашій мові не випадково називаються іменем усієї планети (земля - Земля). Ось уже приблизно півтисячі поколінь людей загортають у землю насіння чи висаджують у неї паростки тих рослин, які становлять основу їх щоденного харчування. Потім минають тижні чи місяці чекання, звертання до неба про ласку, намагання допомогти рослинам і мати вищий врожай.
Методом спроб і помилок вже в сиву давнину було нагромаджено необхідну суму знань для досягнення бажаного. Мабуть, більшість землеробів були дослідниками, адже кожен прагнув отримати вищий врожай, розширити своє поле, змусити корисні рослини рости там, де їх раніше не було.
Тому різноманітність "земель", придатність одних для висіяних культур і "неврожайність" інших відомі здавна. Ми надалі вживатимемо слово "ґрунт" для позначення того родючого шару поверхні Землі, який є надзвичайно складним комплексом, що складається:*
з мінерального (неживого) "скелету";*
"тіла" з відмерлих і перероблених до повної невпізнанності решток найрізноманітніших рослин, тварин і найпростіших;*
активного "населення" (від вірусів і бактерій до ссавців). Ґрунти надзвичайно різноманітні, а їх класифікація вже сама по
собі становить окрему науку. Наприклад, в Україні налічується понад 600 (шістсот!) видів ґрунтів. Одні мають великі площі, інші зустрічаються рідко, наче представники видів тварин чи рослин, що зникають.
Сучасні вчені і землероби знають чимало про ґрунти (наука про них, як відомо, має назву "педологія", а ґрунтову оболонку материків називають педосферою), але далеко не все.
А первинну інформацію здавна накопичували хлібороби. Серед характеристик ґрунту вже тоді домінувало таке розпливчасте поняття, як його "якість", еквівалент сучасної "потенційної родючості". Минали тисячі років, на основі землеробського досвіду всі основні ґрунти були розставлені за шкалою їх цінності і привабливості для хлібороба, а відповіді на питання про причину родючості земельки все ще не було.
Наші предки знали, що чорніший ґрунт родючіший від сірого чи зовсім світлого. Вже давно вони завважили, що для збереження (і навіть підвищення) родючості ґрунту необхідно вносити в нього рослинні чи тваринні рештки. Сам ґрунт якимось чином перетворює їх у чорний і масний субстрат, названий, як відомо, перегноєм. Збільшення його кількості у ґрунті й сприяло відповідному збільшенню родючості.
Визначити (у загальних рисах) склад цього субстрату, що має наукову назву "гумус" (від лат. humus, що означає не просто "землю", а родючий ґрунт), вдалося порівняно недавно. Вчені були вражені його хімічною складністю і багатоступінчастістю процесів утворення.
До основних з них належать розкладання і перероблення бактеріями і грибами (редуцентами) мертвих органічних решток, більшу частину яких становлять не відмерлі надземні частини рослин, а їх корені. З даних табл. 27 про відношення маси надземних частин рослин до повної маси коренів читачі самі зможуть зробити висновки щодо причини того, чому степові ґрунти належать до найродючіших, а звільнені від вологого тропічного лісу — до мало не стерильних.
Перегній утворюється з решток рослин і тварин. Частину органічної речовини редуценти перетворюють на зовсім прості сполуки типу води, вуглекислого газу чи аміаку, що включаються в кругообіги (цикли) кисню, вуглецю, азоту та інших елементів. Решта (20-40 %) після ланцюжка складних і не повністю досліджених процесів і реакцій стає чорним гумусом (перегноєм). Можна, як це роблять всі
довідники, коротко зазначити: гумус складається з високомолеку-лярних гумінових кислот, фульвокислот гуміну й ульміну.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Ґрунти: деградація, забруднення, сміття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок