Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Антропоекологія та екологія людини

Антропоекологія та екологія людини

Назва:
Антропоекологія та екологія людини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,50 KB
Завантажень:
43
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Антропоекологія та екологія людини


Серед глобальних проблем сучасності однією з найважливіших є проблема виживання людства. Людина всіма своїми життєвими функціями пов’язана з природними екосистемами і повністю залежить від їхньої цілісності та безперервного функціонування. Складність природи людини визначена тим, що вона одночасно перебуває у трьох вимірах: як фізичне тіло; як жива система; як особистість. Тому взаємозв’язок людини і середовища її існування дуже складний. Це зумовлено складністю як людської природи, так і зовнішнього середовища.
Вивченням взаємовідносин організмів між собою та довкіллям займається екологія. Екологічна наука повинна бачити людину як найрозвиненішу живу істоту в біосфері. Одним з її конкретних об’єктів дослідження повинна стати антропоекологічна система як підсистема ноосфери. Під впливом екології формуються напрями в різних науках, що розглядають ті чи інші сторони живого.
Тривалий час екологія як наука була розділом біології і розвивалась у її межах. Однак перенесення екологічного погляду з біології у інші науки привело до застосування деяких термінів у декількох значеннях. Одним із таких термінів є “екологія людини”, який застосовували географи і соціологи у розмовній мові ще до того, як його увели в науковий обіг.
У 1922 р. американський учений Х. Берроуз уперше назвав вступну доповідь, з якою виступив на засіданні Асоціації американських географів, ,,Географія як екологія людини” [13. С. 44]. Ще раніше, 1921 р., соціолог Р. Парк також намагався спрямувати вивчення людського суспільства за методом дослідження рослинних асоціацій і назвав його “екологією людини”.
За визначенням Х. Берроуза, екологія людини охоплює взаємовідношення між людьми і територією, ,,область, майже не зачеплену” на 1922 р. Пізніше цю галузь інтенсивно розробляли, проте географи зрідка зачислювали свої праці до екології людини в тому розумінні, яке було визначене Х. Берроузом, а соціологи прийняли цей термін для визначення симбіозу в людських угрупованнях за аналогією з рослинними і
зоологічними асоціаціями. Поряд із терміном екологія людини є також термін антропоекологія.
Відтоді термін екологія людини щораз частіше використовують соціологи, які негативно реагують на згадки про те, що він першопочатково застосований в американській географії людини (human geography) і набув іншого розуміння. У використанні цього терміна, соціологи обмежуються лише стосунками між людьми. Проте екологія людини дає змогу розширити межі вивчення й охопити ряди зв’язків: людей з територією та людей з людьми і не забувати про екологічний аспект, сформульований дуже давно і відтоді значно поширений [13. С. 45].
Структура екології як науки досить складна. Тому є різні підходи до її інтерпретації в цілому і конкретно до місця антропоекології та екології людини в структурі екологічної науки.
Зокрема, відомий американський еколог Ю. Одум писав про екологію людини як про екологію біологічного виду homo sapiens і про те, що вона вивчає взаємодію з природою людини як біологічної істоти на рівні організму та популяції. Вчений протиставив екологію людини соціоекології, яка зосереджує увагу на розгляданні взаємодії природи і людського суспільства, яке впливає на довкілля господарською діяльністю [8. С. 162].
Цікавим є підхід російського вченого М. Реймерса, який за предметом вивчення розділив екологію на екологію мікроорганізмів, грибів, рослин, тварин, людини, сільськогосподарську, промислову та загальну (як теоретично узагальнену дисципліну). У системі екології він виділив такі загальні підрозділи: загальну екологію, глобальну екологію, біоекологію, геоекологію, прикладну екологію, екологію людини та соціальну екологію. У підрозділі екології людини учений розділив соціальну екологію (взаємовідношення соціальних груп суспільства з їхнім середовищем життя) і відокремив її від екології людського індивіда — особистості та екології людських популяцій.
Багато уваги М. Реймерс приділяв розподілу екології людини та соціальної екології, бо об’єкт яких (людина), але не науковий предмет (кут зору на людину) дуже близький.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Антропоекологія та екологія людини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок