Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Основи моделювання стану довкілля. Індекси. Основні поняття та категорії

Основи моделювання стану довкілля. Індекси. Основні поняття та категорії

Назва:
Основи моделювання стану довкілля. Індекси. Основні поняття та категорії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,14 KB
Завантажень:
352
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Основи моделювання стану довкілля. Індекси. Основні поняття та категорії


Індекс – це відносна величина, яка характеризує зміну явища у часі, просторі або ступінь відхилення від стандарту.
Як відносна величина індекс подається у формі коефіцієнта, процента чи проміле. Назва індексу відбиває його соціально-економічний (екологічний) зміст, а числове значення інтенсивність зміни або ступінь відхилення. Наприклад, регіональний індекс якості води –1,606, а індекс антропогенної складової 0,968.
Індекси виконують дві функції: синтетичну – це узагальнююча характеристика зміни явища; аналітичну – вивчення впливу окремих факторів на зміну явища. Більшість індексів виконує обидві функції одночасно.
Залежно від мети порівняння індекси поділяються на : динамічні – характеризують результат явища у часі; територіальні – відбивають результат порівняння явища у просторі (по різних об’єктах, регіонах); міжгрупові – характеризують відхилення від стандарту (еталонного, мінімального, максимального) або від середнього рівня.
Залежно від виду величини, що індексується, розрізняють індекси абсолютних та середніх величин. За ступенем агрегованості інформації індекси поділяють на індивідуальні та зведені. Індивідуальні індекси і характеризують співвідношення рівнів показника для окремих елементів сукупності або однорідних груп, зведені І – для певної множини елементів. Основою побудови зведених індексів є узагальнення інформації шляхом її агрегування (агрегатні індекси) або усереднення (середньозважені індекси). У структуровій сукупності індекси можуть бути груповими (субіндексами) або загальними. Наприклад, індекси динаміки забруднення довкілля на окремі складові є субіндексами, а динаміка забруднення в цілому – загальним індексом.
Показник, що порівнюється в часі або просторі, називають індексованою величиною. У динамічних індексах попереднє значення величини, що береться за базу порівняння, позначається підпорядковою позначкою “0”, а поточне, оціночне значення – “1”. У територіальних індексах база порівняння довільна. Наприклад, індивідуальний індекс динаміки цін , а територіальний індекс кількості проданих товарів .
Передумовою розрахунку індивідуальних індексів є зіставність вимірювання чисельника та знаменника. Найбільш класичними індексами є зведений індекс вартості товарів, абсолютна зміна, середньозважений індекс та інші.
Різновидом індексів середніх величин є територіальні індекси, в яких середні рівні порівнюються за окремими територіями, об’єктами.
Для побудови територіальних індексів необхідно обгрунтувати базу порівняння та порядок фіксації у просторі значень ознаки xj та структури сукупності dj. База порівняння може бути різною або однаковою. Різна база, тобто по кожному об’єкту “Своя”, обирається довільно, залежно від мети порівняння. Однаковою базою може бути середня чи стандартна для двох об’єктів, наприклад, при порівнянні смертності населення окремих країн за стандарт береться європейська структура населення за віком. Середня база для значень ознаки xj визначається як середня арифметична зважена за двома об’єктами, а середня структура – як структура сумарної з двох об’єктів сукупності.
Територіальний індекс змінного складу по об’єктах А і В обчислюється за формулою ,
де fSt – частота; dSt – частка стандартної структури сукупності. Замість стандартної структури сукупності може використовуватись середня структура. Іх показує співвідношення середніх значень ознаки при фіксованій структурі сукупності.
Існують різноманітні індекси оцінки екологічної ситуації. Вони як правило вміщені у чисельних “Методичках…”. Короткий аналіз застосування індексів в еколого-географічних дослідженнях знаходимо у працях В.Бокова і А.Лущина (1998), О. Топчієва (1996) та ін.
Наведемо приклад застосування індексів на основі загальних уявлень про інтеграційні критерії В.Бокова і А. Лущина (1998), що пов’язують систему “природа-господарство-людина”
або, в загальному вигляді H=f(R,F,D).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Основи моделювання стану довкілля. Індекси. Основні поняття та категорії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок