Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Природа та соціальне буття людини

Природа та соціальне буття людини

Назва:
Природа та соціальне буття людини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,55 KB
Завантажень:
531
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Природа та соціальне буття людини


Вивчення причин виникнення та розробки механізмів запобігання сучасній глобальній екологічній кризі вимагає ґрунтовного аналізу основних закономірностей розвитку системи «суспільство-природа». Як уже зазначалось, зрозуміти їх неможливо лише знаючи закони розвитку окремо суспільства і окремо природи, але і без таких знань вирішення проблеми кризового стану у взаємовідносинах людини і оточуючого природного середовища є також неможливим.
Система «суспільство-природа» складається з двох основних компонентів. Тривалий час людство вважало себе господарем і царем природи, розглядаючії її як дещо другорядне щодо суспільства. Уявлення про природу у своєму розвитку пройшли досить довгий та складний шлях. І сьогодні синонімом цього терміну часто виступають поняття «все суще», «матерія», «світ», «Всесвіт», «космос» і т. ін. Але в такому розумінні втрачають сенс широко використовувані сучасними засобами масової інформації висловлювання про «знищення природи», необхідність її захисту. Адже природу як матерію чи Всесвіт, знищити принципово неможливо. Проте з'являється сенс у твердженні про те, що якщо ми такими темпами будемо нищити та забруднювати природу, то через ЗО років залишиться одна природа. Нас в ній не буде.
Соціальна екологія використовує поняття природа як в широкому (вище наведені приклади) так і у вузькому тлумаченні. В останньому випадку під природою розуміється сукупність об'єктивних, природних (тобто не штучних, не створених людиною) умов існування людини як біологічного організму. Іноді це називають «першою природою», на відміну від створеної в процесі людської діяльності «другої».
Людина, людське суспільство є невід'ємною частиною природи, однією з її підсистем, яка, однак, має таку специфіку, яка дозволяє їй, в той же час, виступати як рівноправний контрагент природної системи в цілому. Саме особливості організації людського суспільства визначають специфіку його взаємовідносин з оточуючим природним середовищем. На кінець XX ст. людство накопичило достатньо знань, творчого потенціалу і досягло такого рівня потужності сукупної продуктивної сили, коли з всією очевидністю постає питання про заміну пануючих в суспільстві принципів організації діяльності на нові, адекватні тій глобальній екологічній ситуації, ідо склалась, та накопиченим знанням як про саме суспільство, так і про його місце в природі.
Одним з найважливіших вихідних пунктів для теоретичного розв'язання даної проблеми є визнання нерозривної єдності суспільства та природи. Як відзначав визначний російський філософ Г.С.Батіщев, для того щоб побачити та адекватно оцінити глобально-еколотічну проблематику в її цілісності, необхідно визнати екологічну недоречність будь-якої антропо-центричної позиції та всіх тенденцій і факторів, що можуть бути їм притаманними: від практично реалізованих претензій людини бути верховним господарем, нічим не обмеженим розпорядником, підкорювачем і паном над оточуючим його світом - і до тих особливостей та обмеженостей, парадигмально-стильових рис нашого мислення, нашого категоріального апарату, які відповідають вказаним претензіям. Від таких особливостей мислення людству і необхідно звільнитися в першу чергу, якщо воно хоче запобігти глобальній екологічній кризі і зберегти об'єктивні умови свого існування.
Підкреслюючи нерозривність суспільства та природи, К.Маркс і Ф.Енгельс в одній з свої ранніх робіт «Німецька ідеологія» з самого початку відзначали вихідним пунктом їх теоретичних конструкцій тезу про єдність людини та природи. На самому початку роботи вони заявили, що знають лише одну науку - науку історії. Історію можна розглядати з двох сторін, її можна розділити на історію природи та на історію людей. Однак обидві ці сторони нерозривно зв'язані; до того часу поки існують люди, історія природи та історія людей взаємно обумовлюють одна одну.
З визнання нерозривної єдності суспільства та природи, суспільства як невід'ємної складової частини природи не випливає твердження про їх рівнозначність.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Природа та соціальне буття людини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок