Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> ЕКОЛОГІЧНИЙ РИЗИК: ПРИЧИННО- НАСЛІДКОВІ ЗВ'ЯЗКИ В ЕКОСИСТЕМІ

ЕКОЛОГІЧНИЙ РИЗИК: ПРИЧИННО- НАСЛІДКОВІ ЗВ'ЯЗКИ В ЕКОСИСТЕМІ

Назва:
ЕКОЛОГІЧНИЙ РИЗИК: ПРИЧИННО- НАСЛІДКОВІ ЗВ'ЯЗКИ В ЕКОСИСТЕМІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,39 KB
Завантажень:
74
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК 502.1
Добровольський В.В.
ЕКОЛОГІЧНИЙ РИЗИК: ПРИЧИННО- НАСЛІДКОВІ ЗВ'ЯЗКИ В ЕКОСИСТЕМІ
Виконано аналіз різнотлумачень понять «<безпека», «<небезпека», «загроза», «ризик». Запропонована класифікація об'єктів екологічного ризику з урахуванням рівня об'єкта в екосистемі й особливостей ризику.
Ключові слова: безпека, небезпека, загроза, ризик, екологічний ризик, природний ризик, господарський ризик, індивідуальний ризик, груповий ризик, техногенний ризик.
Выполнен анализ различных объяснений понятий «безопасность», «опасность», «угроза», «<риск». Предложена классификация объектов экологического риска с учетом уровня объекта в экосистеме и особенностей риска.
Ключевые слова: безопасность, опасность, угроза, риск, экологический риск, природный риск, хозяйственный риск, индивидуальный риск, групповой риск, техногенный риск.
Analysis of the various explanations of «security», «danger», «threat», «risk» concepts is made. A classification of environmental risk objects with the consider of object level in ecosystem and the characteristics of risk is offered.
Key words: safety, danger, threat, risk, environmental risk, natural risk, practical risk, individual risk, group risk, industry-related risk.
Вступ
Незважаючи на значні зусилля людства щодо зменшення негативного впливу техногенної діяльності, стан середовища існування людей у світі в цілому і в Україні зокрема, невпинно погіршується. Збільшується кількість катастроф, погіршується якість повітря, води і ґрунту, зростає знелісення і опустелення, зникають природні види рослин і тварин тощо. Серед багатьох причин цього небезпечного для біосфери процесу вагомою є невідповідність науково-теоретичної бази екології практичним задачам.
Сьогодні екологічна наукова діяльність внаслідок відсутності офіційного визнання екології самостійною галузевою наукою зосереджена в прикладних секторах - техноекології, агроекології, урбоекології. Наприклад, у паспорті наукової спеціальності 21.06.01 - екологічна безпека - першим напрямом досліджень є обґрунтування теоретичних основ оцінок техногенного ризику, розроблення та пошук за їх допомогою оптимальних форм управління екологічною безпекою. У цьому документі також вказано, що техногенна безпека є складовою частиною екологічної безпеки. Виникає закономірне питання: чи можна розробляти теоретичні основи частини (тобто техногенного ризику і безпеки), не маючи теорії цілого (тобто екологічного ризику і безпеки)? Історія науки свідчить, що такий шлях можливий, але він дуже непродуктивний внаслідок відсутності низки обов'язкових для наукового дослідження компонентів теоретичного та методологічного забезпечення, зокрема понятійно- категоріальної єдності.
Метою роботи є аналіз змісту понять «ризик», «безпека», «загроза», «небезпека» в контексті екологічної системи.
Аналіз літературних даних
Поняття «ризик», «безпека», «загроза», «небезпека» часто вживаються в побуті, офіційних документах [2; 3; 5; 8 та ін.], в навчальній [1; 9 та ін.] та науковій [6; 7 та ін.] літературі. Зміст цих термінів при вживанні не має значних різнотлумачень.
Слово «безпека» має широке використання в повсякденному житті і в професійних сферах: безпека життєдіяльності, протипожежна безпека, безпека здоров'я і життя людини, безпека на дорогах, безпечна техніка і тому подібне. Мається на увазі гарантований, в часі стійкий, незмінний, сталий, стабільний стан явища, системи, об'єкта, властивості. Це свідоцтво захищеності об'єкта від небажаних (небезпечних) впливів і його здібність протистояти таким впливам. Алимов і Тарасова [1] трактують небезпеку як об'єктивно існуючу можливість негативного впливу на суспільство, особистість, природне середовище, внаслідок якого їм може бути спричинено будь-яку шкоду, що погіршує стан, надає їх розвитку небажану динаміку чи параметри (режим, форми тощо).
За [2] небезпека - це негативна властивість матерії, яка проявляється у здатності її завдавати шкоди певним елементам Всесвіту, потенційне джерело шкоди. Якщо мова йде про небезпеку для людини, то це явища, процеси, об'єкти, властивості, здатні за певних умов завдавати шкоди здоров'ю чи життю людини або системам, що забезпечують життєдіяльність людей.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: ЕКОЛОГІЧНИЙ РИЗИК: ПРИЧИННО- НАСЛІДКОВІ ЗВ'ЯЗКИ В ЕКОСИСТЕМІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок