Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Імітаційне моделювання в екології

Імітаційне моделювання в екології

Назва:
Імітаційне моделювання в екології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,28 KB
Завантажень:
60
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Імітаційне моделювання в екології


Моделювання є одним з основних методів сучасної екології (Klekowski, Menshutkin, 2003). Під моделюванням розуміють створення екологічних моделей за допомогою комп’ютерних програм.
На сьогодні відчувається досить велика потреба в розвитку комп’ютерного моделювання. Адже важко не зауважити, що в минулому, на жаль, досить часто дослідження в екології починалися від збирання матеріалів та інформацій на вибраних площах i їхня суть зводилась до вимірювання всього, що було можливе, найчастіше відповідно до спеціальностей виконавців. Часто в таких проектах (грантах) додавалось модне тверджeння, що зібрані матеріали дають змогу збудувати комп’ютерну модель досліджуваного об’єкта або процесу. Хоча знані нам приклади нічого подібного не давали можливості зробити i були далекими від справжніх наукових комп’ютерних моделей.
Комп’ютерне моделювання може бути корисне, якщо на самому початку, перед тим, як виберемо першу планову пробу, визначимо мінімальний збір інформацій, який будe необхідний для створення цієї чи іншої моделі. Саме на основі таким чином зібраної бази даних спершу потрібно створити пробну модель і тільки після цього, якщо оцінимо її як сенсовну, почати нагромаджувати нові дані (бо нагромадження даних є досить коштовним і трудомістким).
Імітаційне комп’ютерне моделювання можe змінити сам характер дослід-жень i допомогти науковцям як у збиранні даних, так і в інтерпретації отриманих результатів.
Метою публікації є показ можливостей застосування імітаційних комп’ю-терних моделей до прогнозування динаміки екологічних і ландшафтних систем у різних сценаріях антропогенного впливу.
Комп’ютерне моделювання – це процес перенесення істотних властивостей з оригінального об’єкта, яким може бути, наприклад, сільський ландшафт у горах або
на рівнині, до іншого об’єкта, названого комп’ютерною моделлю. Добір істотних властивостей залежить від цілі моделювання, від технічних можливостей, а також від рівня знань про функціонування оригіналу.
В комп’ютерному імітаційному моделюванні моделлю є комп’ютерна програма. Для неї можна використовувати універсальні мови в програмуванні високого рівня (наприклад: DELPHI, C++, VISUAL BASIC, і інші) або використо-вувати спеціальні мови моделювання (наприклад, STELLA, MADONNA) для полегшення самого процесу моделювання.
Техніка моделювання в екології почалась від моделювання балансу енергії та матерії в екологічних системах. Основи цього напрямку пов’язані з публікаціями класиків екології в екологічному моделюванні [2, 25, 26, 8, 11]. Спочатку переважали моделі водних систем. Але завдяки Міжнародній Біологічній Програмі (МБП) започатковано екосистемні дослідження земної біосфери, а саме: великих наземних біомів – прерій, тайги, тундри, пустинь та гір, запропоновано уяві дослідників існування багатосистемних екологічних зв’язків у ландшафтах.
Нагромаджування даних Міжнародною Біологічною Програмою було великим заохоченням до швидкого розвитку комп’ютерного моделювання. Результати МБП були подані у вигляді розбудованих блокових схем. Були в них дані про кількість енергії, накопиченої в біомасі окремих блоків екосистем і ландшафтів, а також дані щодо припливу цієї енергії та кругообігу біогенів. Приклади створення комп’ютерних моделей на основі цих даних подано в низці публікацій [2, 3, 21, 30].
Цього типу дані стали початком до опрацювання балансових моделей. Опишемо один з прикладів такого типу моделі для Бещад [15]. Це є модель TEREKO, яка має блоковий характер. Визначення складників балансу екосистеми відбувається в підмоделях (рис.1): LIGHT – вертикальне розміщення світлової енергії в екосис-темі; TREE – приріст та відпадання дерев; BUSH – аналогічний приріст та відпадання кущів; GRASS – аналогічно щодо трав; SOIL – процеси мінералізації і ерозії ґрунтів.
На одній з дослідних площ для регіону Бещад модель TEREKO прогнозує, що під час перших 10 років буйно розвиваються трави, біомаса яких сягає максимально 4 т/га.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Імітаційне моделювання в екології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок