Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Вплив кислотних дощів на грунти

Вплив кислотних дощів на грунти

Назва:
Вплив кислотних дощів на грунти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,25 KB
Завантажень:
27
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Вплив кислотних дощів на грунти


Протягом останніх кількох десятків років простежується щораз більше послаблення життєздатності деревостанів, унаслідок чого з’являються нові хвороби дерев, причини яких досі однозначно не з’ясовані. Це спричинює зубожіння видового складу деревостанів, зменшення їхньої біологічної стійкості, зниження продуктивності й здатності виконання позапродуктивних функцій. Найімовірнішою гіпотезою, яка пояснює причини відмирання лісів, уважають явище кислотних дощів.
Близько 90% кислототворних складників, які містяться в атмосферному повітрі, мають антропогенне походження. Викиди в атмосферне повітря, перш ніж осядуть на поверхні ґрунту, зазнають впливу атмосферних чинників, унаслідок чого відбувається їхнє механічне, фізичне і хімічне перетворення. Темп і можливість цих перетворень залежать від шляху проходження, часу перебування у довкіллі та реакції сполук на дії довкілля. В результаті взаємодії, як звичайно, зазнають впливу як субстанції, що потрапляють у навколишнє середовище, так і саме середовище. Поживні речовини (біотрофи) – крім фосфору – можуть надходити в лісові екосистеми разом з забрудненням повітря. Кількісно переважають кислототворні субстанції, передусім SO2 і NОx.
У природних умовах окиснення атмосферних опадів залежить від наявності так званих кислототворних газів (SO2, NОx та ін.) і окиснювачів, які містяться в атмосфері (О2, Н2О2, гідроксидна група ОН та ін.). Практично вміст кислот в атмосферних опадах визначений винятково сильними кислотами (Н2SO4, НNО3 та ін.). Описане явище веде до виникнення кислотних дощів. Звідси припущення, що, роблячи водні розчини на міцних кислотах (Н2SO4, НNО3) та їхніх сумішах з певним рН і впливаючи ними на ґрунт, отримаємо ефект, наближений до дії кислотних опадів, які утворюються у атмосферному повітрі.
Штучні кислотні дощі, як і природні опади, впливають на ґрунт. У разі надміру кислоти в ґрунті відбувається заміщення катіонів (Ca, Mg, K, Na) аніонами (протони Н+ і
катіонові кислоти). Це зумовлює зменшення насиченості основами. Згідно з переліком Хофмайстера, у цій реакції спочатку вивільняються одновалентні катіони (K, Na), потім – двовалентні (Mg, Ca та ін.), а далі – тривалентні (наприклад, алюміній та ін.) [20]. Вивільнені під час дисоціації кислот протони призводять до закиснення, якщо не зазнають впливу буферних систем [17].
Кислотний дощ мобілізує як поживні речовини, так і токсичні, зумовлюючи їхнє вимивання з ґрунту. Вчені [14] виявили зниження рН верхніх шарів субстратів окремих літологічних ґрунтів (пісок, глинисті ґрунти) і збільшення обмінної кислотності (для піску) разом зі зростанням кислотності штучних дощів на суміші сірчаної й азотної кислот. Дослідження [11] засвідчили зміну рН на півтори одиниці у вертикальному розрізі ґрунтів до глибини від 0 до 35 см. Раніше аналогічні висновки зробив [18], який зазначив про збільшення закиснення ґрунтів уже через два роки після підливання їх кислотними дощами. Швидкість цього процесу пов’язана з хімічним складом атмосферних опадів.
Окремі хімічні властивості субстрату. Хімічний склад ґрунтів та вміст мікро- і макроелементів є результатом впливу низки факторів, з яких до найважливіших зараховуємо: мінеральний склад ґрунтів, потрапляння поживних речовин з атмосферного повітря і ґрунтових вод, інтенсивність природних та антропогенних процесів, що відбуваються в екосистемі. До цих факторів належать і кислотні дощі, які можуть значно пришвидшити процес або позитивно впливати на вимивання лугів, тим самим поглиблюючи процес деградації ґрунтів.
Кислотність ґрунтів. Підливання субстрату штучними кислотними дощами спричинило закиснення ґрунтів, тоді як зрошування водою ємностей, прийнятих за точку відліку (ємності контрольні), зумовлювало зростання реакції рН (вода, застосована для дослідів, мала рН 7,8).
Від початку експерименту в піщаних ґрунтах рН водне становило 5,9, рН сольове –близько 5,0, у глинистих субстратах рН водне і сольове, відповідно, – від 5,5 до 7,5 і від 4,6 до 6,9, тоді як рН водне і сольове торфового субстрату коливалися від 3,2 до 5,4 і від 2,4 до 4,7.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Вплив кислотних дощів на грунти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок