Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Соціоекологія

Соціоекологія

Назва:
Соціоекологія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,97 KB
Завантажень:
282
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Соціоекологія


Соціоекологія аналізує ставлення людини в притаманному їй гуманістичному горизонті з погляду його відповідності історичним потребам людського розвитку, в ракурсі культурної виправданості та перспективи, через теоретичне осягнення світу в його загальних визначеннях, які виражають міру історичної єдності людини і природи. Будь-який учений обмірковує головні поняття проблеми взаємодії суспільства та природи через призму своєї науки. Зокрема, географ розглядає проблему стосунків суспільства та природи під кутом просторових співвідношень територіальних комплексів, біолог – під кутом розвитку живої речовини тощо.
Понятійно-категоріальний апарат соціоекології формується, розвивається і вдосконалюється. Цей процес багатоманітний і охоплює всі сторони соціоекології не тільки в об’єктивному, а й у суб’єктивному плані, своєрідно відображаючи наукову творчість і впливаючи на еволюцію наукових інтересів і пошуків як окремих учених, так і цілих колективів, наукових шкіл.
Якщо проаналізувати літературу з цієї проблематики, то можна зауважити, що останніми роками формується уявлення про головні завдання і функції соціоекології , її категоріального апарату. Е.В. Гірусов уважає, що соціоекологія – це дитина екстремальних обставин у розвитку взаємодії суспільства і природнього середовища, і саме тією обставиною зумовлене її призначення – теоретично забезпечити гармонізацію цієї взаємодії [1].
На думку М.М. Мамедова, нормативні властивості соціально-екологічного знання ґрунтуються на відображенні об’єктивних законів екології і всебічному дослідженні можливих наслідків антропогенного впливу на природне середовище [2]. В.Д. Комаров зазначив, що соціоекологія – це науковий базис перспективної раціоналізації взаємодії суспільства та природи, вона вивчає специфічні закономірності і формулює принципи та методи оптимізації цієї взаємодії, що є зацікавленням усієї цивілізації [3].
У багатьох працях наголошено на величезному світоглядному значенні соціоекології, яке, на думку М.М. Кисельова, полягає в тому, що вона здатна забез-печити конкретизацію філософського принципу єдності матеріального світу, подолання
традиційних уявлень про взаємодію суспільства та природного середовища, спрямованість екологічного дослідження на людину, тобто його гуманізацію та соціалізацію [4].
Професор О. Шаблій стверджує, що конкретними об’єктами соціоекології є соціоекосистеми, а предметом – взаємодія суспільства і природи в цих системах [5].
Очевидно, що структурна організація соціально-екологічного знання повинна повністю відповідати структурі об’єкта дослідження, структурі екологічної проблеми, а також виражати концептуальну цілісність цього знання, забезпечити координацію і субординацію ієрархічних рівнів теоретичного й емпіричного матеріалу.
Оскільки для сучасного стану суспільного розвитку характерне зростання залежності суспільства від стану природних ресурсів, то стає зрозумілим, що понятійний апарат суспільних наук повинен переважати у відображенні проблем взаємодії суспільства та природи. Людство вже значно взяло під свій контроль регіональні процеси біосфери та їхнє регулювання. Без сумніву, з часом уся біосфера буде охоплена регулятивною діяльністю людей, і система суспільство–природа стане самоорганізувальною системою в цілому, а не тільки в окремих частинах. Організаційним чинником цієї системи буде суспільство, а головними каналами зв’язку між цими частинами – природні кругообіги речовин та енергії, у структуру яких люди навчаться штучно вводити компоненти своєї діяльності [6].
Щодо виняткової ролі соціоекології у вирішенні проблем у системі суспільство–природа необхідно наголосити, що саме вона передбачає злиття природничих, суспільних і технічних наук, оскільки соціальна екологія формувалась на різноманітних тлумаченнях і тривалий час існувала як екологія міста (урбоекологія), соціологія урбанізації тощо. Ці категорії дуже впевнено використовує багато вчених у соціоекології.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Соціоекологія

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок