Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Основні положення вчення про ноосферу

Основні положення вчення про ноосферу

Назва:
Основні положення вчення про ноосферу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,82 KB
Завантажень:
276
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Основні положення вчення про ноосферу


Єдність біосфери й людини
Головною темою вчення про ноосферу стала тема єдності біосфери й людства. Вернадський у своїх роботах показує корені цієї єдності, розглядає значення організованості біосфери в розвитку людства. Це дає можливість зрозуміти місце й роль історичного розвитку людства в еволюції біосфери, закономірності Ті переходу в ноосферу.
В основі вчення Вернадського про ноосферу лежить Ідея про те, що людина не є самодостатньою живою істотою, яка існує за своїми законами, вона Існує всередині природи і є її частиною. Ця єдність є наслідком функціональної нерозривності навколишнього середовища й людини. Цю нерозривність Вернадський намагався показати з погляду біогеохімії. Людство саме по собі є природним явищем і цілком закономірно, що біосфера може впливати не тільки на середовище життя, але й на образ думки.
Однак і людина, у свою чергу, впливає на природу. І цей вшшвстає чимраз більш помітним. Це можна довести за допомогою того факту, що останнім часом помітно активізувалися планетарні геологічні сили. Через це процес еволюції переходить в область мінералів. Помітно змінюються грунти, води й повітря Виходить, що еволюція видів сама по собі стала геологічним процесом, тому шо в процесі еволюції виникла нова геологічна сила Можна зробити висновок про те, що геологічною
силою є зовсім не Homo sapiens, а його розум, наукова думка соціального людства, У «Філософських думках натураліста» Вернадський писав про те, що в останні тисячоліття можна спостерігати інтенсивне зростання впливу однієї видової живої речовини — цивілізованого людства — на зміну біосфери. Саме під впливом людської праці й наукової думки біосфера стає ноосферою — набуває нового стану.
Ми одночасно спостерігачі й виконавці повної зміни біосфери. Слід зауважити, що перетворення навколишнього середовища за допомогою наукової людської думки й організованої праці не е стихійним процесом. Корені цього лежать у самій природі й були закладені ще мільйони років тому в ході природного процесу еволюції.
Тому можна зробити висновок, що висловлювання про самознищення людства, про катастрофу цивілізації не мають під собою вагомих підстав. Було б дуже дивним, якби наукова думка — породження природного геологічного процесу — суперечила б самому процесові. Ми стоїмо на порозі корінних змін у навколишнім середовищі: біосфера за допомогою переробки науковою думкою переходить у новий еволюційний стан — ноосферу.
Заселяючи всі куточки нашої планети, спираючись на державно організовану наукову думку і на її породження — техніку, людина сформувала у біосфері нову біогенну силу, яка підтримує розмноження і подальше заселення різних частин біосфери. Причому разом із розширенням області проживання людство стає чимраз більш згуртованою масою, тому що засоби зв'язку — засоби передачі думки — оперезали всю земну кулю. Людина нарешті реально побачила, що вона житель планети і може й повинна мислити і діяти в новому аспекті, не тільки в аспекті окремої особистості, родини або роду, держав або їхніх союзів, але й у планетному аспекті. Усе це вона може робити в планетному аспекті тільки в області життя — у біосфері, у певній земній оболонці, з якою вона нерозривно, закономірно пов'язана, і піти з якої не може, її існування є її функцією. Вона знаходиться з нею постійно й так само постійно її змінює. Це дуже схоже на те, що в перший раз людство живе в умовах єдиного геологічного історичного процесу, який охоплює всю планету одночасно. Для XX ст. була характерною думка, що всі події, які протікають на планеті, становлять собою одне ціле. І що дивно, кожен день несе тому підтвердження, міцно пов'язуючи соціальні, наукові й культурні передумови.
У результаті численних змін у біосфері французький геолог Тейяр де Шарден зробив висновок про перехід біосфери сьогодні до нового стану — ноосфери. У цьому стані могутньою геологічною силою є саме спільний вплив людського розуму й роботи, яку він направляє.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Основні положення вчення про ноосферу

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок