Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> ПОНЯТТЯ "ЕКОЛОГІЧНА НІША" В ЕКОСИСТЕМОЛОГІІ

ПОНЯТТЯ "ЕКОЛОГІЧНА НІША" В ЕКОСИСТЕМОЛОГІІ

Назва:
ПОНЯТТЯ "ЕКОЛОГІЧНА НІША" В ЕКОСИСТЕМОЛОГІІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,01 KB
Завантажень:
113
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
УДК 504:378.147
Добровольський В.В., Миколаївський державний гуманітарний університет імені Петра Могили, м. Миколаїв, Україна
Добровольський Валерій Володимирович - кандидат технічних наук, доцент, професор кафедри екології та природокористування МДГУ імені Петра Могили, член-кореспондент УЕАН. Коло наукових інтересів: теорія екології, екологічна освіта. Опубліковано 120 наукових праць.
ПОНЯТТЯ "ЕКОЛОГІЧНА НІША" В ЕКОСИСТЕМОЛОГІІ
У статті обґрунтовується корисність поширення поняття "екологічна ніша" за межі зв'язків біологічного об'єкта.
In the article the utility of distribution of concept "ecological niche" outside connections of biological object is grounded.
Вступ
Одним із завдань теоретичної екології є вдосконалення методологічних підходів, зокрема за рахунок уніфікації понять, термінів, прийомів. Сучасний етап розвитку екології як науки і практики характеризується взаємовпливом її складових частин, які нещодавно представляли традиційні науки: біологію, географію, соціологію, технічні науки тощо. В кожній з цих наук багаторічним досвідом закріпилися специфічні методологічні підходи. Характерним для екології є системний підхід - методична основа вивчення комплексних, неоднозначних, складних явищ і утворень. Органічна відповідність системного підходу меті й завданням екології безперечна. Разом з тим також не може викликати сумніву корисність вдосконалення методологічного апарату екології завдяки обґрунтованому запозиченню методів, які позитивно себе зарекомендували в класичних науках. Зокрема, зараз іде мова про давно відомий в біології термін "екологічна ніша".
Метою статті є обґрунтування доцільності використання цього поняття не лише відносно біологічних об'єктів.
1. Аналіз літературних даних
Поняття "екологічна ніша" біологічного об'єкта є класичним [1, 2, 3, 5, 6, 7, 8], воно використовується біологами майже сто років (Гринел - 1914 рік, Елтон - 1927, Хатчінсон - 1957, Шенер - 1974 та інші) при вивченні поведінки популяцій чи особин. Формулювання поняття різними авторами різняться непринципово, а лише деталями. Реймерс М.Ф. [6] вважає, що екологічна ніша - це сукупність умов життя всередині екосистеми, що відповідають вимогам до середовища видом чи його популяцією. Він вважає, що екологічна ніша - це не місцеперебування організму, а його "професія", його функціональне місце в екосистемі, що визначається прямими й зворотними зв'язками виду з іншими видами в системі та з абіотичними факторами середовища.
Некос В.Ю. [5] пише "екологічна ніша являє собою сукупність усіх факторів (умов) і ресурсів середовища, в межах якого може існувати вид в природі".
В обох визначеннях під умовами життя розуміється сукупність природних біотичних і абіотичних та антропогенних факторів. Оскільки Некос В.Ю. не пов'язує екологічну нішу з розташуванням всередині екологічної системи, як це робить Реймерс М.Ф., то в його визначенні ніші присутнє поняття "ресурси середовища". Ресурси (запаси, засоби, можливості, джерела будь-чого) - це енергія, речовина, інформація, що виробляються зовні і використовуються як первинний матеріал для існування і розвитку [5].
У праці [3] під екологічною нішею розуміється область таких комбінацій значень різних факторів середовища, в межах якої даний вид може існувати необмежений час, а в [2] - сукупність необхідних для виду умов середовища при відсутності будь-якої протидії іншого виду даного біотопу.
З наведених визначень витікає, що екологічна ніша - це частина екологічної системи і що в екосистемі наявна така кількість ніш, яка дорівнює кількості біологічних об'єктів (видів). Тобто методологічних протиріч між системним підходом і "нішевим" аналізом немає. Останній слід розглядати як деталізацію при розгляді частини екологічної системи, яка може бути досліджена без врахування певної частини системних зв'язків. Таким чином, є підстави стверджувати, що до відомих способів спрощення екологічної системи [4] можна додати іще один - нішовий. Для біологів це аналогічно популяційному підходу.
У праці [1] докладно розглянуто взаємовідносини між особинами та популяціями, зокрема, конкуренція в екологічній ніші.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: ПОНЯТТЯ "ЕКОЛОГІЧНА НІША" В ЕКОСИСТЕМОЛОГІІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок