Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Проблеми шкільної екологічної освіти

Проблеми шкільної екологічної освіти

Назва:
Проблеми шкільної екологічної освіти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,54 KB
Завантажень:
360
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
УДК 504:371 Мазуркевич Л.І.
Проблеми шкільної екологічної освіти
Першочерговим завданням світового співтовариства є відвернення можливої глобальної екологічної катастрофи. Екологічна освіта і виховання населення - обов'язкова умова розв'язання сучасних екологічних проблем, і особливе місце в цьому процесі займає робота з дітьми, починаючи з найбільш раннього віку.
Незважаючи на те, що дитячі "жарти" іноді завдають відчутної шкоди природі (лісові пожежі, знищення корисних видів тварин і рослин тощо), діти особливо яскраво сприймають навколишній світ, їм органічно властива любов до тварин, рослин, птахів, квітів. Адже, на відміну від більшості дорослих, діти не вважають себе таким собі "царем природи", що дивиться на підвладне царство зверхньо.
Одним із важливих завдань екологічного виховання й освіти слід вважати збереження такого ставлення до природи.
При цьому відповідно зростає статус екологічної освіти, що забезпечує засвоєння знань про довкілля, формування екологічно доцільних навичок поведінки в ньому.
Екологічну освіту не слід розглядати як один з нових навчальних предметів у системі традиційних. Її необхідно включати до чинних програм з різних дисциплін шкільного курсу протягом усіх років навчання.
Сучасна школа створює традицію викладання екології, складаються різноманітні програми, що відрізняються методологічно, змістовно, методично. Розробка початкового ступеня екологічної освіти ускладнюється існуючою практикою організації навчальних курсів за принципом понятійної інтеграції, який, безумовно, спрощує орієнтири сучасної філософії пізнання.
Прагнення розвинути у дітей навички екологічної культури, ознайомити їх з "живою етикою" екологічного імперативу зумовило обгрунтування, розробку й апробацію програми "Природознавство" [1-3]. Фундамент її - філософія холізму, головна ідея - з'ясування і прогнозування адаптації організмів усіх рівнів в різних середовищах і між собою у просторі і часі.
Мета програми - сформувати у дитини цілісну картину світу, уявлення про самоорганізацію, саморозвиток природи, пояснити взаємовідносини тваринного, рослинного й антропогенного світів. Така мета реалізується при адекватному тлумаченні загальних екологічних питань з позиції сучасної теоретично-методологічної інтеграції.
Завдання курсу є формування елементарної екологічної культури учнів, нагромадження морально-етичних уявлень, виховання загальнокультурних елементів та ерудиції, розширення знань про пристосовні можливості людського організму.
Передбачається розвиток у школярів інтересу до вивчення живої природи, розуміння взаємозв' язків і єдності живих організмів, цілісного сприйняття явищ і процесів, еволюційного погляду на середовище проживання. Основою змісту курсу є питання виникнення, розвитку і взаємодії живих організмів та їх поєднання. У процесі вивчення курсу учні з' ясовують особливості проявів живої та неживої природи, основні процеси життєдіяльності тварин і рослин, відмінність рослинних і тваринних організмів, пристосування до проживання в різному середовищі, вплив екологічних чинників, складність біотичних відношень, різноманітність пристосування до умов життя, причини й показники існування біоценозів. Особлива увага приділяється вивченню життя на рівні біомів, що наближає школярів до реальності. Спираючись на синтетичну еволюційну теорію, курс дає уявлення про шляхи виникнення життя на Землі, історичний розвиток органічного світу, основні ароморфози (клітинні, фотосинтез, статевий процес, наземність дихання, голонасінні, покритонасінні, плацентарні, теплокровні). Учні логічно, обгрунтовано вивчають геохронологію "дерева життя", відзначаючи якісні переходи ер і періодів.
З урахуванням соціобіологічного характеру виду Людина розумна є доцільним звернення до питання екології людини і її життєзабезпечення. Учні простежують основні етапи і причини антропосоціогенезу, оцінюють вплив людини на живу природу й перспективи цього впливу, оволодівають інтегративними знаннями та вміннями з орієнтування, сигналізації, водопостачання, харчування, профілактики захворювань і протидії негативним чинникам середовища.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Проблеми шкільної екологічної освіти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок