Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Модель Сelaut і перспективи її застосування у ландшафтній екології

Модель Сelaut і перспективи її застосування у ландшафтній екології

Назва:
Модель Сelaut і перспективи її застосування у ландшафтній екології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,08 KB
Завантажень:
147
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Модель Сelaut і перспективи її застосування у ландшафтній екології


Вступ. Ландшафтні системи мають особливо високий рівень мозаїчності. Тому в разі конструювання моделей таких середовищ потрібно шукати адекватні способи. [2](Logofet 1999). Одним з таких способів може бути застосування апарату моделі кліткових автоматів (Cellular Automata; Коzак i iн., 2003).
Метою досліджень стало визначення змін, які відбуваються в ландшафті, щодо його п’яти елементів: ліси, луки, поля, забудови і гідросітки.
Результати досліджень. У моделі CELAUT досліджувана територія в околицях Любліна (фрагмент сільського ландшафту на прикладі ґміни Чемернікі; рис.1) була поділенa на сітки квадратів (кліток) і визначена їхня вартість щодо дослідних елементів. Кожна клітина розмірами 500х500м являла собою ті елементи, що займають у ній близько 25% площі.
Проведені дослідження засвідчили, що у контрольному варіанті (тобто без зміни вступних параметрів) на території Чемернік зменшиться частка господарських полів. Замість них будуть з’являтись луки, а потім ліси (рис. 2.б). Явище це відповідає правдивій ситуації на цій території, де люди, залишаючи свої поля, дають змогу їм заростати лісом.
Інша можливість це є прийняття сценарію заліснення, котрий також може бути реалізований на території Чемернік з погляду на реально існуючі напрямки господарського розвитку. Такий сценарій прискорює заліснення та збільшення лісових зон порівняно з контрольним варіантом. Нові ліси з’являться до 2102 року в південній, центральній та північній частинах ґміни, переважно на місці галявин і полів, розміщених у гірших ґрунтових умовах (рис. 2.в, 2. б). З метою отримання більш детальної інформації про розвиток району (ґміни) ми вибрали дві дослідні ділянки величиною 1 км2 кожна. Модель дає можливість прогнозувати зміни, які можуть відбуватись у структурі цього ландшафту, а також наслідки, які пов’язані з цим. Завдяки прогнозам такого типу зменшується ризик, пов’язаний з прийняттям помилкових рішень у господарській діяльності в досліджуваному районі.
Перша дослідна ділянка досить багата щодо ландшафтної структури. Тут переважають натуральні форми, виражені у стадіях вторинної сукцесії. Природничу зону збaгачують водні екосистеми, які розміщуються вздовж північно-східної межі дослідної площі в долині річки Тисмениці (рис. 3).
Риc.1. Розміщення досліджуваних полігонів у ґміні Чемернікі (1:100000)
 
Рис. 2. Ландшафт гміни Чемернікі:
a – карта території гміни Чемернікі в 2002 році при поділі на клітини 500х500 м;
б – результат імітації в контрольних умовах протягом 100 років. Графік представляє відсоткову частку складників ландшафту до загальної території гміни;
в – карта території у 2102 після імітації сценарію заліснення;
г – результат імітації протягом 100 років у сценарії заліснення;


Рис. 3. Перша дослідна площа:
a – стан у 2002 р.; б – стан контрольний на 2102 р.; в – стан заліснення на 2102 р.; г – імітація у контрольному сценарії; я – імітація у сценарії заліснення
Прогноз, виконаний до ста років у контрольoму варіантi (в сьогоднішніх господарських умовах), засвідчив, що для першого полігону в кінці прогнозу може настати значний ріст вiльхових лісів ( з 11% на початку імітації до 16% в кінці) (рис. 3 в), для яких існують на цій території сприятливі умови (велика вологість поблизу річки). Подібна ситуація буде з кущами (їхня площа збільшиться від 4% до 8%).
Рис.4. Друга дослідна площа:
a – стан у 2002 р.; б – стан контрольний на 2102 р.; в – стан заліснення на 2102 р.; г– імітація у контрольному сценарії; ґ – імітація у сценарії заліснення


Їхня експансія сприяє в цьому випадку обмеженню господарської діяльності людини. Збільшення не скошених вологих лук було незначне (з 19% до 21%) і мало тенденцію до швидкого заростання вербами. Подібна ситуація є на господарських полях, рослинність яких розвивається під впливом довгих весняних затоплень.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Модель Сelaut і перспективи її застосування у ландшафтній екології

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок