Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Методи економічної оцінки природно-ресурсного потенціалу. Особливості економічної оцінки окремих ресурсів

Методи економічної оцінки природно-ресурсного потенціалу. Особливості економічної оцінки окремих ресурсів

Назва:
Методи економічної оцінки природно-ресурсного потенціалу. Особливості економічної оцінки окремих ресурсів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,32 KB
Завантажень:
150
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Методи економічної оцінки природно-ресурсного потенціалу. Особливості економічної оцінки окремих ресурсів
План
1. Методи економічної оцінки природно-ресурсного потенціалу
2. Особливості економічної оцінки окремих ресурсів
3. Література
Методи економічної оцінки природно-ресурсного потенціалу
У зв’язку з тим, що умови формування й недоліки витратної та результатної теорії аналогічні, можна представити алгоритми розрахунку економічної оцінки О природних ресурсів в узагальненому вигляді:
О=Z/Q
де:
Z - витрати на освоєння та експлуатацію природного ресурсу, грн; Q - обсяг природного ресурсу, од., м3, кг, га та ін.
Обсяг природного ресурсу Q може бути розрахований різними способами і базується на натуральній оцінці ресурсу. При цьому застосовуються показники продуктивності конкретного об’єкту, запаси, скоректовані на якісні показники для приведення до порівнянного виду. Витрати на освоєння та експлуатацію природного ресурсу можуть визначатися методом прямого рахунку. При цьому розраховуються суми матеріальних і трудових витрат всіх об’єктів, що забезпечують використання ресурсу. Собівартість природного ресурсу визначається підсумовуванням експлуатаційних витрат.
Однак для визначення значущості ресурсу найбільше розповсюдження отримала оцінка на основі наведених витрат, що розраховуються за формулою:
Zi = Ci + En Ki (2)
де:
Ci - поточні витрати по освоєнню та експлуатації природного об’єкту, грн;
Кi - капітальні вкладення по освоєнню та експлуатації природного об’єкту;
Еn - галузевий нормативний коефіцієнт ефективності капітальних вкладень.
Різновидом оцінки наведених витрат, що використовується у розрахунках, є формула:
Z = Ci +Еn Кi. + T (3)
де:
T - транспортні витрати (транспортна оцінка району), грн.
Для забезпечення порівнянності економічних оцінок широке розповсюдження отримав показник замикаючих витрат.
Замикаючим є гранично допустимий рівень витрат на продукцію, що отримується при експлуатації природного ресурсу у певний період часу.
Як правило, за замикаючі витрати беруться наведені витрати по регіону, на якому замикається задоволення планової
(прогнозної) потреби. У деяких випадках допускається коректування па районні замикаючі транспортні витрати.
В тому випадку, коли з вихідної сировини можна одержати декілька видів продукції одночасно, витрати оцінюються по кожному виду окремо.
Як вже зазначалось, за результатною теорією може використовуватися показник валової продукції, а також чистий прибуток, який одержується при експлуатації об’єкту. В останньому випадку розрахунок проводиться за формулою:
О = ЧП - t (4)
де:
ЧП - чистий прибуток, який одержують від експлуатації ресурсу, грн; t - період капіталізації чистого прибутку (розраховується по галузях та об’єктах).
Для визначення чистого прибутку пропонуються різноманітні підходи: перерахунок за якістю, приведення до певного виду продукції, ціни тощо. Методично вказані підходи слабко обґрунтовані, хоча застосовуються на практиці, зокрема, в сільському, лісовому господарствах, при оцінці родовищ деяких корисних копалин.
В наш час велике значення надається економічній оцінці ресурсів рентним методом. У практичній діяльності досить складно вирахувати кожну з перелічених форм диференціальної ренти. Тому в загальних випадках застосовується така формула:
R = pq-(1-b)K (5)
де:
R - рента, яку одержують з одиниці площі, грн./га; р - ціна одержаної продукції, грн/од.; q - натуральна віддача одиниці площі, од./га;
Ь - середня норма прибутку; К - рівень вкладених капітальних ресурсів в одиницю площі, грн/га.
Незалежно від суспільних відносин диференціальний ефект представляється як перевищення прибутку над його суспільно-нормальним рівнем. При цьому слід зазначити, якщо продукція реалізована, то диференціальна рента з’являється і на гірших за якістю ділянках.
Різновидом рентної оцінки є визначення додаткового прибутку з використанням замикаючих витрат. В літературі найбільше розповсюдження набули дві формули, призначені для визначення рентної оцінки на основі цього показника:
Ri =(Za-Z,)qi;
Ri=(p-Zi)q.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Методи економічної оцінки природно-ресурсного потенціалу. Особливості економічної оцінки окремих ресурсів

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок