Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Екологія -> Екосистеми

Загрузка...

Екосистеми

Назва:
Екосистеми
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,08 KB
Завантажень:
287
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.3
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Екосистеми


ЗМІСТ
ВСТУП
Жива природа - це складне сполучення організмів, популяцій і співтовариств, що існують у різноманітному і безперестанно мінливому світі.
Екологія як наука пройшла певний шлях розвитку. В методологічних дослідженнях цього процесу розрізняють тривалий період передісторії науки і власне історію екології. На першому етапі головною прикметою є наявність екологічного знання, не завжди осмисленого теоретично; на другому - теоретично-концептуальне, термінологічне й соціальне утвердження науки. Крім того, екологічне знання в його історії існувало як у контексті різних наук (ботаніки, зоології, географії тощо), так і набувало різних форм втілення у предметно-діяльнісній, етнокультурній та духовно-практичній сферах. Тому для відтворення історії екології як науки потрібна експлікація екологічного знання з відповідного тла і оцінка його з точки зору загальних закономірностей розвитку науки.
Знання про довкілля було притаманне людині з найперших кроків антропогенезу. В той час воно було необхідною умовою виживання наших предків. Ці знання використовувалися під час облаштування житла, полювання, рибальства тощо. З часом, коли постали міфологія та релігія, знання про довкілля органічно увійшли у найдавніші світоглядні системи. Але лише в наш час екологічне знання набуває важливого значення.
Через розгляд концепцій екології розглянемо основні елементи екосистем та її складові частини, види основних забруднень довкілля та наслідків впливу діяльності людини на довкілля. Наводяться структура та зміст природоохоронного законодавства, розкриваються основи взаємодії промислових підприємств з навколишнім середовищем, методи і засоби охорони та раціонального використання землі, водних ресурсів, атмосферного повітря, методи контролю та стимулювання природоохоронної діяльності.
1. ОСНОВНІ ЕЛЕМЕНТИ ЕКОСИСТЕМИ
Предметом екології є сукупність складних проблем, що стосуються як буття природи, так і існування людини. З точки зору природничників, екологія як наука повинна мати визначені закони, які вона розкриває. Будь-який закон, як відомо, є таким узагальненням, яке відображає необхідне, істотне, стійке, повторюване, загальне в окреслених межах відношення між явищами об'єктивної дійсності. Наявність специфічних законів, властивих якійсь галузі знань, - суть необхідна умова інституалізації її як науки.
Фундаментальним теоретичним узагальненням, на якому грунтується вся сучасна екологія, є теорія природного добору. Неможливо уявити сутність взаємин між живими організмами та довкіллям, якщо не залучати до пояснення природний добір. І якщо еволюція здійснюється через посередництво природного добору, то самі екологічні взаємини, тобто стосунки, у які вступають організми між собою та неорганічною природою, якраз і є його безпосередньою даністю. Природний добір є реальним фактом існування живого. Суттю його є порівняння можливостей одних істот (видів) з іншими.
Вперше термін "екосистема" зафіксував Артур Дж.Тенслі в 1935 р. Пізніше, в 1942 р. Реймонд Ліндеман визначив концептуальні і методологічні основи вивчення екосистем як складних систем, що окреслені в просторі і часі і охоплюють як організми, так і умови довкілля. Якщо врахувати багатоманітність організмів, що створюють біом і об"єднані трофічними і хорологічними зв"язками, то вже зрозуміла величезна складність цієї сукупності. Але ця складність значно зростає, якщо біом розглядається разом з довкіллям. Це відбувається дійсно так, бо екологія вивчає, яким чином і якою мірою кожна жива істота залежить від абіотичних факторів середовища, довкілля.
Екосистема складається з абіотичної складової (середовище перебування, мінеральні з'єднання, H2O, N2, CO2, O2) і біотичної (організми). Всі елементи екосистеми взаємозалежні. Надлишок ксенобіотиків (N2, пестициди, важкі метали) руйнує екосистему, тому що організми не розщеплюють їх. Розрізняють: штучні екосистеми (клумби), окремі екосистеми людини (екзо- і ендосистеми), пасовищні (найбільш вивчені), водяні, наземні, детритні, паразитні.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Екосистеми

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок