Головна Головна -> Реферати українською -> Економічна теорія, Політекономія -> Економічний ріст: його значення і показники

Економічний ріст: його значення і показники

Назва:
Економічний ріст: його значення і показники
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,58 KB
Завантажень:
48
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Підвищення потреб, вичерпання традиційних ресурсів, збільшення чисельності населення зумовлюють рішення двуєдиної задачі: економічного росту й ефективності економіки. Економічний ріст є збільшення обсягу утворюваних корисностей а, отже, є підвищення життєвого рівня населення. Самий по собі економічний ріст суперечливий. Так, можна домогтися збільшення виробництва і споживання матеріальних благ за рахунок погіршення їхньої якості, за рахунок економії на очисних спорудженнях і погіршення умов життя, домогтися тимчасового зростання виробництва можна і за рахунок хижацької експлуатації ресурсів. Такий ріст або хитливий або взагалі позбавлений змісту. Тому економічний ріст має сенс тоді, коли він сполучиться із соціальною стабільністю і соціальним оптимізмом. Такий ріст припускає досягнення ряду збалансованих цілей: збільшення тривалості життя, зниження захворюваності і травматизму; підвищення рівня утворення і культури; більш повного задоволення потреб і раціоналізації споживання; соціальної стабільності і впевненості у своєму майбутньому; подолання злидн і кричущих розходжень у рівні життя; досягнення максимальної зайнятості; захисти навколишнього середовища і підвищення екологічної безпеки; зниження злочинності.

Поняття економічного росту.

Категорія економічного росту є найважливішою характеристикою суспільного виробництва при будь-яких господарських системах. Економічний ріст- це кількісне і якісне удосконалювання суспільного продукту за визначений період часу. Економічний ріст означає, що на кожному даному відрізку часу в якійсь ступеня полегшується рішення проблеми обмеженості ресурсів і стає можливим задоволення більш широкого кола потреб людини.

У самому загальному виді економічний ріст означає кількісна і якісна зміна результатів виробництва і його чинників (їхньої продуктивності). Своє вираження економічний ріст знаходить у збільшенні потенційного і реального валового національного продукту (ВНП), у зростанні економічної мощі нації, країни, регіону. Це збільшення можна виміряти двома взаємозалежними показниками: ростом за визначений період часу реального ВНП або ростом ВНП на душу населення. У зв'язку з цим статистичним показником, що відбиває економічний ріст, є річний темп росту ВНП у відсотках.

Проблеми економічного росту займають у даний час центральне місце в економічних дискусіях і обговореннях, що ведуться представниками різних націй, народів і їхніх урядів. Обсяг реального виробництва , що росте , дозволяє в якійсь ступеня розв'язати проблему, із яким зштовхується будь-яка господарська система: обмеженістю ресурсів при безмежності людських потреб.

Типи і критерії економічного росту.

Прийнято розрізняти екстенсивний і інтенсивний тип економічного росту.

У першому випадку збільшення суспільного продукту відбувається за рахунок кількісного збільшення чинників виробництва: залучення у виробництво додаткових ресурсів праці, капіталу (засобів виробництва), землі. При цьому технологічна база виробництва залишається незмінної. Так, рілля цілинних земель із метою одержання великої кількості зернових культур, залучення усе більшої і більшої кількості робітників для будівництва електростанцій, виробництво усе більшої кількості зернозбиральних комбайнів- усе це приклади екстенсивного шляху збільшення суспільного продукту. При цьому типі економічного росту приріст продукції досягається за рахунок кількісного росту чисельності і кваліфікаційного складу робітників і за рахунок збільшення потужності підприємства, тобто збільшення встановленого устаткування. У результаті випуск продукції в розрахунку на один робітника залишається старим.

При інтенсивному типі росту головне - підвищення виробничої ефективності, ріст віддачі від використання всіх чинників виробництва, хоча кількість застосовуваної праці, капіталу й ін.може залишатися незмінним. Головне тут - удосконалювання технології виробництва, підвищення якості основних чинників виробництва. Найважливіший чинник інтенсивного економічного росту - підвищення продуктивності праці. Цей показник можна уявити у виді дробу: ПТ=П/Т, де ПТ- продуктивність праці, П - створений продукт у натуральному або грошовому вираженні, Т- витрати одиниці праці (наприклад, людино-година).

Інтенсивний тип економічного росту характеризується збільшенням масштабів випуску продукції, що грунтується на широкому використанні більш ефективних і якісно зроблених чинників виробництва. Ріст масштабів виробництва, як правило, забезпечується за рахунок застосування більш зробленої техніки, передових технологій, досягнень науки, більш економічних ресурсів, підвищення кваліфікації робітників. За рахунок цих чинників досягається підвищення якості продукції, ріст продуктивності праці, ресурсозбереження і т.п.

У умовах научно - технічної революції, що розгорнулася із середини ХХ сторіччя, переважним типом розвитку в західних індустріальних країнах стає інтенсивний економічний ріст.

Чинники економічного росту.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Економічний ріст: його значення і показники

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок