Головна Головна -> Реферати українською -> Економічна теорія, Політекономія -> Суть і розвиток монополій

Суть і розвиток монополій

Назва:
Суть і розвиток монополій
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
35,36 KB
Завантажень:
55
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Вступ.

Монополії бувають різні. Економічні, політичні і технологічні. Глобальні і локальні. Державні і приватні. Абсолютні і відносні. Природні і штучні. Внутрішні та зовнішні. Національні і міжнародні. Монополії влади, управління та власності. Монополія являє собою виключне право, що надається державі, підприємству, організації, фізичній особі на здійснення якої-небудь діяльності. В той же час монополія — це концентрація виробництва, об’єднання технологіч-них, інтелектуальних та фінансових ресурсів. Що ж є монополія — шкода чи благо?

В Концепції національної безпеки однією з “економічних” загроз названа і наявність монополізму виробників. “Монополія”, “монопо-лізований ринок”, “монопольна ціна”, “монополістичний протекціо-нізм” — все це є антиподи обов’язковому атрибуту ринкової еконо-міки, без якого не можна будувати ринкові відносини — вільній та необмеженій конкуренції.

Монополії спричиняють зниження продуктивності, погіршення якості, ріст цін, перебої в постачанні, недобросовісність у виконанні договірних зобов’язань, “відкачку” з економіки і без того недостатніх коштів; вони поглиблюють проблему неплатежів, утруднюють залучення іноземних інвестицій, здійснюють основний тиск на уряд, чинячи перешкоди проведенню економічних реформ, закріплюють чиновницьку владу.

“Монополізм” — поняття змінне, діалектичне. Так, в міру на-ближення до ринкових відносин відбувається модифікація звичних структур і на зміну традиційним монополіям приходять нові. Для прикладу: за рахунок обвальної приватизації в Україні таких елеме-нтів інфраструктури ринку, як складське господарство та транспор-тування вантажів виникла нова монополія — монополія посередни-ків у сфері вантажообігу.

Особливе місце у вищенаведеному списку належить природ-ним монополіям, до сфери існування яких відносяться транспорту-вання нафти, нафтопродуктів та газу по магістральних трубопрово-дах, виробництво електричної та теплової енергії і надання послуг з їх передачі, залізничні перевезення, послуги транспортних термі-налів, морських та річкових портів, аеропортів.

1. Причини появи й існування монополій.

Наприкінці ХІХ ст. ринок чи не вперше за багатовікову історію свого існування та розвитку зіткнувся з серйозними проблемами. Саме в той час виникла досить реальна загроза функціонування того атрибуту, існування якого було просто необхідним для існу-вання самого ринку — конкуренції. На її шляху виникли вагомі та іс-тотні перепони у вигляді монополістичних утворень.

Історія монополія вираховуються тисячами років і сягає глибо-кої давнини. Ще видатний давньогрецький філософ Арістотель зга-дував про неї, відносячи її до “мистецтва наживати майно”. Він за-значав, що “вигідно в розумінні наживання майна, якщо хтось зуміє захопити будь-яку монополію”.

Англійський філософ Томас Гоббс описував монополії, створе-ні ще феодальною державою для зарубіжної торгівлі. Він їх називає корпораціями, зазначаючи, що “метою подібної корпорації є збіль-шення прибутків шляхом монопольного права купівлі і продажу як вдома, так і за кордоном”.

Проте в обох цих випадках поява монополій пов’язувалась із накопиченням багатства, прибутків, а засобом досягнення цього вважалося панівне становище на ринку.

Взагалі монополістичні тенденції в різних формах та з різною силою проявлялися на всіх етапах розвитку ринкового суспільства (з IV тисячоліття до н.е. до останньої третини ХІХ ст.), проте панів-ними вони стають лише наприкінці ХІХ ст. Саме в цей час (а особ-ливо під час економічної кризи 1873 р.) почалася їх новітня історія. Взаємопов’язаність цих двох явищ — криз та монополій — показує одну з причин монополізації, а саме: намагання багатьох фірм вберегтися від кризових потрясінь у монополістичній практиці. Не ви-падково тогочасна економічна література давала досить дотепну і влучну назву монополіям: “діти криз”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Суть і розвиток монополій

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок